ՀԷՑ ՓԲԸ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ՀԷՑ-ի նախկին խորհրդի նախագահը միայն 2024-ին ստացել է ավելի քան 347 միլիոն դրամ աշխատավարձ՝ հարկերի հաշվառմամբ։
Ըստ նրա՝ ՀԷՑ-ի նախկին ղեկավարներին տրված միլիոնավոր աշխատավարձերն ազդել են էլէներգիայի արժեքի վրա։
«Ընդ որում՝ միայն 2024թ. սեպտեմբերին վարձատրվել 73,253,765․00 ՀՀ դրամով, իսկ մարտ, հունիս և դեկտեմբեր ամիսներին վարձատրությունը կազմել է ամսական 70,393,750․00 ՀՀ դրամ (հարկերը ներառյալ):
Եվ արդյունքում, իհարկե, ՀԷՑ-ի բարձր ղեկավարության այս և մյուս նախկին ներկայացուցիչների աստղաբաշխական վարձատրություններն ուղղակի կամ անուղղակիորեն «իրենց ձևով» ներազդել է մեր ժողովրդի կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա։ ՀԷՑ-ը պետք է ծառայի մեր ժողովրդին»,-գրել է նա։
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահ Նարեկ Կարապետյանը արձագանքել է ՀԷՑ ՓԲԸ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի՝ վերջին օրերի հայտարարություններին, որոնք վերաբերում են ՀԷՑ-ի ղեկավարության վարձատրությանը։ Նա նշել է, որ 9 ամսում, ինչ նշանակվել է ՀԷՑ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, հրաժարվել է աշխատավարձից և ոչ մի կոպեկ չի ստացել։

Romanos Petrosyan, interim administrator of Electric Networks of Armenia (ENA), stated on Facebook that the company’s former board chairman received more than 347 million drams in total compensation in 2024, including taxes.
According to Petrosyan, these multimillion salaries awarded to former ENA executives directly or indirectly impacted the electricity tariffs paid by Armenian consumers.
“In September 2024 alone, the compensation reached 73,253,765 drams, while in March, June, and December it was 70,393,750 drams per month, all inclusive of taxes. These astronomical remunerations given to the top leadership of ENA have inevitably, in one way or another, influenced the electricity prices paid by our people. ENA must serve our people,” he wrote.
Earlier, Narek Karapetyan, Vice President of the Tashir Group and current Chairman of ENA’s Board of Directors, responded to Petrosyan’s statements. He claimed he has received no salary in the nine months since his appointment and has redirected his entitled compensation toward bonuses for lower-paid energy sector staff.