Սեպտեմբերի 23-ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի նախկին պետնախարար, հայտնի գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու գործերով դատական ֆարսը։
Հերթական նիստում այսպես կոչված «տուժողները» Արցախի տարածքում մարտական գործողությունների ժամանակ ստացած իրենց վիրավորումների մասին են պատմել ռազմական գործողությունների երբևէ չմասնակցած Վարդանյանին։
Նիստը նախագահել է դատավոր Զեյնալ Աղաևը՝ դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի մասնակցությամբ, գրում է Azertag-ը։
Դատավոր Աղաևը ներկայացրել է դատական կազմը, պետական մեղադրողներին, թարգմանիչներին և մյուս մասնակիցներին՝ առաջին անգամ դատական նիստին մասնակցող «տուժածներին» և նրանց իրավահաջորդներին, ինչպես նաև պարզաբանել նրանց իրավունքներն ու պարտականությունները։
Դատարանը լսել է ավելի քան 40 մարդու ցուցմունք։
Դատական հաջորդ նիստը նշանակվել է սեպտեմբերի 30-ին։
2023 թ․ սեպտեմբերին, Արցախում իննամսյա շրջափակումից և ամբողջ հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո, Ադրբեջանը գերեվարել է Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին և մի շարք այլ նախկին ղեկավարների։ Նրանց ներկայացված կեղծ մեղադրանքները կարող են հանգեցնել նույնիսկ ցմահ ազատազրկման։ Հունվարի 17-ին Բաքվում սկսվել է Արցախի ղեկավարների գործով շինծու դատավարությունը։ Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձին է քննվում։

23 сентября в Бакинском военном суде прошло очередное заседание по делу бывшего государственного министра Арцаха, известного предпринимателя и мецената Рубена Варданяна, обвиняемого в рамках политически мотивированного процесса.
На слушаниях так называемые «потерпевшие» рассказывали о ранениях, которые они получили во время боевых действий в Арцахе. Варданян, однако, никогда не участвовал в боевых операциях.
Заседание вел судья Зейнал Агаев при участии судей Анара Рзаева и Джамала Рамазанова, передаёт Azertag.
Агаев представил судебный состав, государственных обвинителей, переводчиков и других участников, в том числе впервые — «потерпевших» и их правопреемников, разъяснив им права и обязанности.
Было заслушано более 40 показаний. Следующее заседание назначено на 30 сентября.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки его армянского населения, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Баако Саакяна, Араика Арутюняна, а также бывшего государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других экс-руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести даже к пожизненному заключению. 17 января в Баку начался показательный процесс над руководством Арцаха. Дело Рубена Варданяна рассматривается отдельно.