Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը Նյու‑Յորքում ընթացող 6‑րդ Կասպիական բիզնես ֆորումում «Միջին միջանցք՝ կապ, ֆինանսներ և էներգետիկա» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի նախագծում ներգրավված են ամերիկացիները»։
«Կատարվում են աշխատանքներ Զանգեզուրի միջանցքի 42 կմ հատվածում, որը գտնվում է Հայաստանի տարածքում։ Աշխատանքներին մասնակցում են մեր գործընկերներ ԱՄՆ-ից»,–ասել է նա, գրում է Minval.az-ը։
Ըստ նրա, Ադրբեջանը ավելի շատ ներդրումներ է կատարում ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ։
«Բաքվի նավահանգստի բեռնափոխադրման հզորությունը կազմում է 25 մլն տոննա տարին, աշխատանքներ են տարվում այդ հնարավորություններն ընդլայնելու համար», — հավելել է նա։
Նա ընդգծել է, որ Բաքվից մինչև Զանգիլան և ՀՀ սահման հասնող երկաթուղու կառուցման նախագիծը նախատեսվում է ավարտել 2026 թվականի կեսին։
«Երրորդ հատվածը ընդգրկում է Նախիջևանը։ Այստեղ նույնպես ներդրումներ են կատարվում, և մենք հրավիրում ենք համագործակցել այլ միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ եվրոպական պետությունների։ Գլխավոր նպատակն է դարձնել Հարավային Կովկասը համագործակցության տարածք»,–հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնականը։

Speaking at the 6th Caspian Business Forum in New York during a panel on “Middle Corridor: connectivity, finance, and energy,” Hikmet Hajiyev, aide to the President of Azerbaijan, announced that “Americans are involved in the Zangezur Corridor project.”
“Work is being carried out on a 42-kilometer section of the Zangezur Corridor located on Armenian territory. Our partners from the United States are participating,” he said, according to Minval.az .
He added that Azerbaijan is investing heavily in infrastructure development. “The cargo capacity of the Baku port is 25 million tons annually, and efforts are underway to expand this potential.”
Hajiyev also noted that construction of the railway from Baku to Zangilan and the Armenian border is planned to be completed by mid-2026.
“The third section covers Nakhichevan. Investments are also being made there, and we invite other international partners, including European states, to cooperate. The main goal is to turn the South Caucasus into a space of cooperation,” the Azerbaijani official stated.