Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը Նյու‑Յորքում ընթացող 6‑րդ Կասպիական բիզնես ֆորումում «Միջին միջանցք՝ կապ, ֆինանսներ և էներգետիկա» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի նախագծում ներգրավված են ամերիկացիները»։
«Կատարվում են աշխատանքներ Զանգեզուրի միջանցքի 42 կմ հատվածում, որը գտնվում է Հայաստանի տարածքում։ Աշխատանքներին մասնակցում են մեր գործընկերներ ԱՄՆ-ից»,–ասել է նա, գրում է Minval.az-ը։
Ըստ նրա, Ադրբեջանը ավելի շատ ներդրումներ է կատարում ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ։
«Բաքվի նավահանգստի բեռնափոխադրման հզորությունը կազմում է 25 մլն տոննա տարին, աշխատանքներ են տարվում այդ հնարավորություններն ընդլայնելու համար», — հավելել է նա։
Նա ընդգծել է, որ Բաքվից մինչև Զանգիլան և ՀՀ սահման հասնող երկաթուղու կառուցման նախագիծը նախատեսվում է ավարտել 2026 թվականի կեսին։
«Երրորդ հատվածը ընդգրկում է Նախիջևանը։ Այստեղ նույնպես ներդրումներ են կատարվում, և մենք հրավիրում ենք համագործակցել այլ միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ եվրոպական պետությունների։ Գլխավոր նպատակն է դարձնել Հարավային Կովկասը համագործակցության տարածք»,–հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնականը։

Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что американские партнёры вовлечены в проект строительства Зангезурского коридора на территории Армении.
Выступая в Нью-Йорке на 6-м Каспийском бизнес-форуме в ходе дискуссии «Средний коридор: связь, финансы и энергетика», Гаджиев сообщил: «Американцы участвуют в проекте Зангезурского коридора».
«Работы ведутся на 42-километровом участке коридора, который расположен на территории Армении. В этих работах участвуют наши партнёры из США», — сказал он, передаёт Minval.az .
По его словам, Азербайджан значительно увеличивает инвестиции в развитие инфраструктуры. «Грузоперевалочная мощность бакинского порта составляет 25 миллионов тонн в год, и сейчас предпринимаются шаги по её расширению», — отметил Гаджиев.
Он подчеркнул, что проект строительства железной дороги от Баку до Зангилана и границы с Арменией планируется завершить к середине 2026 года.
«Третий участок охватывает Нахичевань. Здесь также ведутся инвестиции, и мы приглашаем к сотрудничеству других международных партнёров, включая европейские государства. Главная цель — сделать Южный Кавказ территорией сотрудничества», — заявил помощник президента Азербайджана.