ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ մոտ 5000 լիցենզավորված տաքսիստների նկատմամբ կիրառված տույժերն ու տուգանքները կհամաներվեն։
Այդ նպատակով նախատեսվում է փոփոխություն կատարել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում, որով կսահմանվի, որ պետական տուրքի չվճարման արդյունքում կուտակված տույժերն ու պարտավորությունները կվերացվեն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սիմոնյանի խոսքով՝ փոփոխությունները վերաբերում են 2015–2019 թվականներին գործող ֆիզիկական անձ հանդիսացող տաքսու վարորդներին, որոնք տրամադրել են լիցենզավորված փոխադրումների ծառայություններ։
Ըստ նրա՝ խնդիրը առաջացել է, քանի որ դեռ 2015 թվականի հունիսի 29-ին վերացվել են պետական տուրքերը ֆիզիկական անձ հանդիսացող տաքսիստների համար, սակայն դրանց վճարման պահանջները շարունակվել են պահպանվել։
«2019 թվականին լիցենզավորման պետական տուրքերի նորմերն ուժը կորցրած են ճանաչվել ֆիզիկական անձ հանդիսացող տաքսիստների համար, սակայն այս գործունեությունը շարունակվում էր համարվել լիցենզավորման ենթակա։ Այս ընթացքում շուրջ 10 հազար անձի լիցենզավորում է տրամադրվել, որոնցից 5000–ի մոտ կուտակվել են պետական տուրքի պարտավորություններ` մոտ 1.3 մլրդ դրամի չափով, որից տույժը կազմել է 400 մլն դրամի չափով»,– նշել է նա։
Փոխնախարարը նաև ընդգծել է, որ մինչդեռ օրինական դաշտում գործող տաքսիստները շարունակում էին կրել ֆինանսական բեռ, այն վարորդների տուգանքները, որոնք լիցենզիայի բացակայությամբ են գործել ու տուգանվել, արդեն համաներման են ենթարկվել։ Այս անհավասար մոտեցումը դարձել է համաներման նոր նախագծի անհրաժեշտության հիմք։
Նախագիծն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ստացել է միաձայն դրական եզրակացություն և ներառվել է խորհրդարանի լիագումար նիստերի օրակարգում։
ՀՀ կառավարությունն արդեն իսկ հուլիսի 31-ին որոշում է ընդունել ներելու մոտ 1 մլրդ 342.2 մլն դրամի պարտավորություն՝ կուտակված տաքսիստների նկատմամբ։

At a session of the National Assembly’s Standing Committee on Economic Affairs, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan announced that fines and penalties imposed on around 5,000 licensed taxi drivers will be pardoned.
The change will be introduced through an amendment to the Law on State Duty, eliminating obligations that had accumulated due to unpaid state duties, Sputnik Armenia reported.
According to Simonyan, the amendments concern individual taxi drivers who operated legally with licenses between 2015 and 2019. The issue arose because, although state duties for taxi drivers were abolished in June 2015, requirements for their payment remained in place.
By 2019, state duty regulations for licensing individual taxi drivers were officially annulled, yet the activity was still treated as subject to licensing. During this period, around 10,000 people received licenses, and about 5,000 of them accumulated obligations of roughly 1.3 billion drams, including about 400 million drams in penalties.
The deputy minister emphasized that drivers operating legally bore a financial burden, while those who drove without licenses had already benefited from amnesties on their penalties. This imbalance led to the need for a new amnesty.
The draft law received unanimous approval in the committee and has been placed on the agenda of the National Assembly’s upcoming plenary session.
On July 31, the government already decided to pardon about 1.342 billion drams in debts accumulated by taxi drivers.