Եվրոպական արտաքին քաղաքական ծառայության կողմից Լյուքսեմբուրգում կայանալիք նախարարական հավաքին հրավիրվել են մի շարք երկրների, այդ թվում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները, սակայն Վրաստանը հրավեր է ստացել միայն դեսպանը մակարդակով, ինչը վրդովմունք է առաջացրել Թբիլիսիում։
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ դա որակվել է որպես անլուրջ մոտեցում և անտեսում՝ ոչ միայն քաղաքական, այլև աշխարհագրական իրողությունների, հայտնում է 1tv.ge-ն։
Նշվում է, որ ԵՄ միջոցառումներում Վրաստանի ներգրավվածությունը քաղաքական շահարկման թեմա է դառնում։
«Վրաստանը դեսպանի մակարդակով չի մասնակցի հոկտեմբերի 20-ին Լյուքսեմբուրգում նախատեսված փոխկապակցվածության հարցերով նախարարական հանդիպմանը, որին Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը հրավիրել է Կենտրոնական Ասիայի և Արևելյան գործընկերության երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի արտաքին գործերի նախարարներին:
Հաշվի առնելով այս թեմայի կարևորությունը և Վրաստանի դերը այդ հարցերում՝ նախարարական հանդիպմանը դեսպանի մակարդակով հրավերն անընդունելի է, և նման մոտեցման հիմնավորումը մնում է անհասկանալի:
Հաշվի առնելով Վրաստանի դերը թե՛ տարածաշրջանային անվտանգության, թե՛ կապի հարցերում, Վրաստանի մասնակցությունը նման կարևոր քննարկումներին պետք է տեղի ունենա համապատասխան մակարդակով և բխի ԵՄ անդամ պետությունների շահերից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Վրաստանը հույս է հայտնել, որ ԵՄ անդամ պետությունների մեծ մասն իրապես գնահատում է տարածաշրջանային գործընթացներում Վրաստանի դերը, գիտակցում է աշխարհաքաղաքական իրողությունները և համաձայն չէ ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության նման մոտեցման հետ։

The European External Action Service invited the foreign ministers of Armenia, Azerbaijan, Turkey, Turkmenistan, Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan to a ministerial meeting on connectivity in Luxembourg on October 20. Georgia, however, was invited only at ambassadorial level, sparking outrage in Tbilisi, 1tv.ge reported.
The Georgian Foreign Ministry described the decision as a “non-serious approach” and disregard for political and geographic realities. “Given the importance of this topic and Georgia’s role, inviting us at ambassadorial level is unacceptable, and the reasoning behind such a move remains unclear,” the statement said.
It stressed that Georgia’s involvement in EU events is increasingly used as a subject of political speculation. Tbilisi added that Georgia’s participation in such significant discussions should take place at an appropriate level, reflecting its role in regional security and connectivity, and serving the interests of EU member states.
Georgia expressed hope that most EU countries value its role in regional processes, recognize the geopolitical realities, and do not support the approach taken by the EU’s foreign service.