Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը Նյու Յորքում մասնակցել են ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կազմակերպած ընթրիքին:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կազմակերպել է 2025 թվականի Տրանսատլանտյան ընթրիքը, որին մասնակցել են ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարները, գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն, Եվրամիության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը, ինչպես նաև Հայաստանի, Ադրբեջանի, Շվեյցարիայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարները, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ռուբիոն ընդգծել է ԱՄՆ նախագահի դերը՝ աջակցելու Հայաստանին և Ադրբեջանին դեպի երկարաժամկետ խաղաղություն տանող ուղու ձևավորման գործընթացում։
Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության համաձայն՝ Ռուբիոն կարևորել է տրանսատլանտյան համագործակցությունը՝ նշելով դրա նշանակությունը խաղաղության պահպանման և տնտեսական բարգավաճման համար։
Նա անդրադարձ է կատարել ՆԱՏՕ-ի անդամների պատմական հանձնառությանը՝ պաշտպանական ծախսերի ավելացմամբ կանխարգելման կարողությունները զարգացնելու, ինչպես նաև դիվանագիտական ջանքերի շարունակման կարևորությանը՝ ՌԴ–Ուկրաինա պատերազմի հանգուցալուծմանը հասնելու նպատակով։
Ավելի վաղ Ռուբիոն ox and Friends հաղորդման շրջանակում հայտարարել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն աշխարհի մյուս ղեկավարներից ավելի ջանք ու էներգիա է ներդրել խաղաղության հաստատման հարցում՝ հասնելով շոշափելի արդյունքների։ Ըստ Ռուբիոյի՝ Թրամփի շնորհիվ ելք է գտնվել հայ–ադրբեջանական հարցում։

25 Сентябрь 2025 - 07:13 AMT
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов приняли участие в ужине, организованном госсекретарем США Марко Рубио в Нью-Йорке.
Как сообщает «Азатутюн», Рубио провёл Трансантлантический ужин 2025 года, в котором участвовали главы внешнеполитических ведомств стран НАТО, генеральный секретарь альянса Марк Рютте, высокий представитель ЕС Кая Каллас, а также министры иностранных дел Армении, Азербайджана, Швейцарии и Украины.
Рубио подчеркнул важную роль президента США в процессе формирования пути к долгосрочному миру между Арменией и Азербайджаном.
Согласно заявлению Госдепартамента, он выделил значение трансатлантического сотрудничества для сохранения мира и экономического процветания.
Также он напомнил о приверженности стран НАТО увеличению оборонных расходов для усиления сдерживающих возможностей и отметил необходимость продолжения дипломатических усилий по урегулированию конфликта между Россией и Украиной.
Ранее в эфире программы «Fox and Friends» Рубио заявил, что президент США Дональд Трамп вложил больше усилий в установление мира, чем другие мировые лидеры, добившись ощутимых результатов. По словам Рубио, именно благодаря Трампу удалось сдвинуть с мёртвой точки армяно-азербайджанский вопрос.