Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ անցկացված խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է արվել Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական նշանակության ծրագրերի ընթացքին։ Քննարկման առանցքում եղել են նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման առաջարկները՝ ընդգծելով դրանց տեխնիկական բնութագրերը, ֆինանսական հնարավորությունները և անվտանգության ապահովման մոտեցումները։
Խորհրդակցությանը մասնակից պաշտոնյաներն ու մասնագետները ներկայացրել են համագործակցության տարբեր ուղիներ միջազգային գործընկերների և կազմակերպությունների հետ՝ շոշափելով նաև ֆինանսավորման կառուցվածքները, տեխնոլոգիական լուծումները և նախագծի իրականացման հնարավոր ժամկետները։
Վարչապետը կարևորել է առաջարկված ուղղություններով հետևողական աշխատանքը՝ հաշվի առնելով խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված կարծիքներն ու դիտարկումները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն: Սեպտեմբերի 25-ին վարչապետը Մոսկվայում կմասնակցի «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին:

During a meeting chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the progress of Armenia’s strategically significant energy programs was reviewed. Central to the discussion were proposals for constructing a new nuclear power unit, with attention to its technical specifications, financial viability, and safety protocols.
Officials and experts at the meeting presented various ways for international cooperation with partners and organizations, addressing financing models, technological solutions, and potential project timelines.
The Prime Minister emphasized the importance of sustained work along the proposed directions, taking into account the opinions and observations voiced during the meeting.
Prime Minister Nikol Pashinyan is currently on a working visit to the Russian Federation. On September 25, he will participate in the Global Atomic Week forum in Moscow.