ՄԱԳԱՏԷ–ի փոխտնօրեն, գործակալության միջուկային էներգիայի վարչության պետ Միխայիլ Չուդակովն ասել է, որ ՀՀ-ում տրամաբանական կլիներ ռուսական մոդելի նոր էներգաբլոկի կառուցումը։ Այդ մասին նա ասել է Մոսկվայում մեկնարկած World Atomic Week համաժողովի շրջանակում։
«Հայաստանին ատոմակայան է անհրաժեշտ, և ամենատրամաբանականը կլիներ գոյություն ունեցողի փոխարեն ռուսական նախագծով նոր էներգաբլոկ կառուցելը։ Սա լրիվ տրամաբանական է։ Սակայն մենք տեսնում ենք, որ վերջին տարիներին տրամաբանությունը միշտ չէ, որ աշխատում է, և քաղաքական որոշումներն են գերակշռում», – ասել է Չուդակովը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Որպես օրինակ նա բերել է Արևելյան Եվրոպայում ստեղծված վիճակը, որտեղ տեղադրվում են չփորձարկված էներգաբլոկեր։
«Տեղադրվում են բացարձակ չփորձարկված էներգաբլոկեր, թղթի վրա նկարած, ոչ ռեֆերենտ։ Դրանք չունեն պիլոտային նախագծեր։ Սակայն գնվում են՝ միայն թե ռուսական նախագիծը չվերցնեն, որը փորձարկված է, հուսալի, լավ է իրեն դրսևորում և լավ աշխատում», – ասել է Չուդակովը։
ՀՀ կառավարության ծրագրով մինչև 2036 թ․ նախատեսվում է կառուցել նոր ատոմային էներգաբլոկ, որը կփոխարինի գործող կայանի հզորությունները։ Հայտարարվել է, որ քննարկվում են տարբեր երկրների առաջարկներ։ ՀԱԷԿ–ն ապահովում է երկրի էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի մոտ մեկ երրորդը։
Օգոստոսին ՀՀ և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված հուշագրերից մեկը ներառում է էներգետիկ համագործակցություն՝ նոր սերնդի միջուկային տեխնոլոգիաների ներդրման և էլեկտրաէներգիայի կուտակման համակարգերում ներդրումների ուղղությամբ։

Заместитель генерального директора МАГАТЭ и глава департамента ядерной энергетики агентства Михаил Чудаков заявил, что для Армении логичным шагом было бы строительство нового энергоблока на базе российского проекта. Об этом он сообщил на конференции World Atomic Week, проходящей в Москве.
«Армении необходима атомная электростанция, и самым логичным вариантом было бы построить новый энергоблок по российскому проекту взамен действующего. Это абсолютно логично. Однако мы видим, что в последние годы логика далеко не всегда действует — преобладают политические решения», — сказал Чудаков, его цитирует ТАСС.
В качестве примера он привёл ситуацию в Восточной Европе, где внедряются непроверенные энергоблоки.
«Устанавливаются абсолютно неиспытанные энергоблоки — нарисованные на бумаге, нереферентные. У них нет пилотных проектов. Но их покупают, лишь бы не брать российский проект, который проверен, надёжен, хорошо себя показал и стабильно работает», — отметил Чудаков.
Согласно программе правительства Армении, до 2036 года планируется построить новый атомный энергоблок, который заменит мощности существующей станции. Рассматриваются предложения от различных стран. Армянская АЭС обеспечивает около трети потребностей страны в электроэнергии.
Одно из подписанных в августе меморандумов между Арменией и США включает сотрудничество в энергетике — внедрение ядерных технологий нового поколения и инвестиции в системы накопления электроэнергии.