Կառավարության նիստի ընթացքում ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծով համախառն ներքին արդյունքը կանխատեսվել է 11 տրիլիոն 933 միլիարդ դրամ՝ 5.4 տոկոս տնտեսական աճի և 3 տոկոս ՀՆԱ-ի դեֆլատորի պարագայում։
Նրա խոսքով, կառավարական պարտքի և ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2026 թվականի ավարտին կանխատեսվում է 53.5 տոկոս, հայտնում է Panorama.am-ը։
Օրենքով սահմանված առավելագույն շեմը կազմում է 60 տոկոս։
«Բյուջեի նախագծով ՀՆԱ-ն կանխատեսվել է 11 տրիլիոն 933 մլրդ դրամ, տնտեսական աճը՝ 5.4 %, ՀՆԱ-ի դեֆլատորը 3%։ Պետական բյուջեի եկամուտները 3.9 տրիլին դրամ, որից հարկային եկամուտները՝ 2.9 տրիլիոն»,- ասել է նա։
Նախարարը նշել է, որ նախատեսվում է հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության աճ՝ սպասվողի համեմատ 0.4 տոկոսային կետով։ Միևնույն ժամանակ, 2024-ի նկատմամբ այդ աճը գնահատվել է 1 տոկոսային կետ։
«Պետական բյուջեի ծախսերը նախատեսում են 3.6 տրիլիոն դրամ, որից 704 մլրդ դրամը կապիտալ ծախսերի գծով»,- ասել է Հովհաննիսյանը և տեղեկացրեց, որ բյուջեի պակասուրդը նախատեսվում է 538 միլիարդ դրամ՝ համախառն ներքին արդյունքի 4.5 տոկոսը։ Այս ցուցանիշը նվազել է նախորդ տարվա՝ 2025-ի 5.5 տոկոսից։
Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին: ՀՀ Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային ժողով:

25 Сентябрь 2025 - 12:03 AMT
На заседании правительства министр финансов Ваге Ованнисян сообщил, что валовой внутренний продукт Армении в 2026 году прогнозируется на уровне 11 трлн 933 млрд драмов при ожидаемом экономическом росте 5,4% и дефляторе ВВП в 3%.
По его словам, соотношение государственного долга к ВВП на конец 2026 года составит 53,5%, передаёт «Panorama.am».
Предельно допустимый уровень этого показателя по закону составляет 60%.
«Согласно проекту бюджета, ВВП составит 11 трлн 933 млрд драмов, экономический рост — 5,4%, дефлятор ВВП — 3%. Доходы госбюджета составят 3,9 трлн драмов, из них налоговые поступления — 2,9 трлн», — отметил министр.
Он добавил, что ожидается рост соотношения налогов к ВВП на 0,4 процентного пункта по сравнению с текущим прогнозом и на 1 пункт по сравнению с 2024 годом.
«Расходы госбюджета составят 3,6 трлн драмов, из них 704 млрд драмов предусмотрены на капитальные вложения», — добавил Ованнисян. Дефицит бюджета прогнозируется на уровне 538 млрд драмов или 4,5% ВВП, что ниже показателя 2025 года (5,5%).
Правительство одобрило проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год». Законодательная инициатива будет представлена Национальному Собранию в установленном порядке.