Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ասել է, որ բյուջեի նախագծով համախառն ներքին արդյունքը կանխատեսվել է 11 տրիլիոն 933 միլիարդ դրամ, տնտեսական աճը կանխատեսվել է 5.4%, ՀՆԱ-ի դեֆլյատորը՝ 3 %:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Կառավարության ծրագրի առաջնահերթություններին համահունչ 2026 թվականին կիրականացվեն սոցիալական, կրթական, առողջապահական, տնտեսական աջակցության ենթակառուցվածքային բնույթի մի շարք առաջնահերթ միջոցառումներ: Հաստատված բյուջեն ներառում է առողջապահական ապահովագրության գործարկում։
«Պետական բյուջեի եկամուտները նախատեսվում են 3 տրիլիոն 91 միլիարդ դրամ, որից հարկային եկամուտները 2 տրիլիոն 972 միլիարդ դրամ: Հարկային վարչարարության բարելավման, ստվերի դեմ պայքարի, ինչպես նաև հարկային քաղաքականության միջոցառումների արդյունքում ակնկալվում է ապահովել հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության բարելավում՝ սպասողականի համեմատ 0.4 տոկոսային կետով»,- ասել է նախարարը, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Վահե Հովհաննիսյանի նշել է, որ պետական բյուջեի ծախսերը նախատեսվում են 3 տրիլիոն 628 միլիարդ դրամ, որից ընթացիկ ծախսերի գծով 2 տրիլիոն 924 միլիարդ դրամ, իսկ կապիտալ ծախսերի գծով՝ 704 միլիարդ դրամ, որը համախառն ներքին արդյունքում 2026 թվականին կկազմի 5.9%:
Պետական բյուջեի պակասուրդը նախատեսվում է 537 միլիարդ դրամ, այսինքն՝ ՀՆԱ-ի 4.5%-ը 2025 թվականի 5.5% դիմաց:

25 Сентябрь 2025 - 14:45 AMT
Правительство Армении утвердило проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год».
Министр финансов Ваге Ованисян сообщил, что ВВП на 2026 год прогнозируется в размере 11 трлн 933 млрд драмов при экономическом росте 5,4% и дефляторе ВВП на уровне 3%.
Он отметил, что в соответствии с приоритетами программы правительства в 2026 году планируется реализация ряда ключевых мероприятий в сферах социальной защиты, образования, здравоохранения и экономической инфраструктуры. Утверждённый бюджет включает запуск системы медицинского страхования.
«Доходы госбюджета предусмотрены на уровне 3 трлн 91 млрд драмов, из них налоговые — 2 трлн 972 млрд. За счёт улучшения налогового администрирования, борьбы с теневой экономикой и налоговой политики ожидается рост соотношения налогов к ВВП на 0,4 процентного пункта», — отметил министр, передаёт пресс-служба правительства.
Он добавил, что расходы бюджета составят 3 трлн 628 млрд драмов, включая 2 трлн 924 млрд на текущие расходы и 704 млрд — на капитальные, что составит 5,9% ВВП в 2026 году.
Дефицит бюджета прогнозируется на уровне 537 млрд драмов или 4,5% ВВП, что ниже показателя 2025 года (5,5%).