Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ասել է, որ բյուջեի նախագծով համախառն ներքին արդյունքը կանխատեսվել է 11 տրիլիոն 933 միլիարդ դրամ, տնտեսական աճը կանխատեսվել է 5.4%, ՀՆԱ-ի դեֆլյատորը՝ 3 %:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Կառավարության ծրագրի առաջնահերթություններին համահունչ 2026 թվականին կիրականացվեն սոցիալական, կրթական, առողջապահական, տնտեսական աջակցության ենթակառուցվածքային բնույթի մի շարք առաջնահերթ միջոցառումներ: Հաստատված բյուջեն ներառում է առողջապահական ապահովագրության գործարկում։
«Պետական բյուջեի եկամուտները նախատեսվում են 3 տրիլիոն 91 միլիարդ դրամ, որից հարկային եկամուտները 2 տրիլիոն 972 միլիարդ դրամ: Հարկային վարչարարության բարելավման, ստվերի դեմ պայքարի, ինչպես նաև հարկային քաղաքականության միջոցառումների արդյունքում ակնկալվում է ապահովել հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության բարելավում՝ սպասողականի համեմատ 0.4 տոկոսային կետով»,- ասել է նախարարը, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Վահե Հովհաննիսյանի նշել է, որ պետական բյուջեի ծախսերը նախատեսվում են 3 տրիլիոն 628 միլիարդ դրամ, որից ընթացիկ ծախսերի գծով 2 տրիլիոն 924 միլիարդ դրամ, իսկ կապիտալ ծախսերի գծով՝ 704 միլիարդ դրամ, որը համախառն ներքին արդյունքում 2026 թվականին կկազմի 5.9%:
Պետական բյուջեի պակասուրդը նախատեսվում է 537 միլիարդ դրամ, այսինքն՝ ՀՆԱ-ի 4.5%-ը 2025 թվականի 5.5% դիմաց:

The Armenian government has approved the draft law “On the 2026 State Budget of the Republic of Armenia.”
Finance Minister Vahe Hovhannisyan stated that the GDP for 2026 is projected at 11 trillion 933 billion drams, with 5.4% economic growth and a 3% GDP deflator.
He noted that in line with the government’s program priorities, several key initiatives in social protection, education, healthcare, and economic infrastructure will be implemented in 2026. The approved budget includes the launch of a healthcare insurance system.
“The state budget revenue is projected at 3 trillion 91 billion drams, including 2 trillion 972 billion in tax revenue. Improved tax administration, efforts to combat the shadow economy, and tax policy measures are expected to raise the tax-to-GDP ratio by 0.4 percentage points over current expectations,” the minister said, according to the government’s press service.
He added that budget expenditures are projected at 3 trillion 628 billion drams, including 2 trillion 924 billion in current expenses and 704 billion in capital spending. The latter will amount to 5.9% of GDP in 2026.