Կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև թիվ CAM 1030 01 վարկային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը։
Կառավարության նիստը վարող փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ ներգրավված վարկային միջոցներն ուղղվելու են 2025 թվականի պետական բյուջեով սահմանված 538 միլիարդ դրամ դեֆիցիտի ֆինանսավորմանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ասել է․ «Նախագծով Ֆինանսների նախարարին լիազորություն է տրվում ստորագրել համաձայնագիրը, որը Հայաստանում ֆինանսական ծառայությունների մատուցման արդյունավետությանն ու կայունությանն է ուղղված, ինչպես նաև ֆինանսական հատվածի զարգացման բարելավմանը՝ բյուջետային աջակցության ծրագիրն իրականացնելու նպատակով»։
Նրա ներկայացմամբ՝ սա 2019 թվականից իրականացվող բյուջետային բազմամյա ծրագրի երրորդ փուլն է և նախատեսում է 150 միլիոն եվրոյի վարկային միջոցների ներգրավում։
«Այն ունի երկու հիմնական նպատակ՝ ամրապնդել տնտեսական և ֆինանսական կառավարումը՝ բարելավելով ֆինանսական կառավարման արդյունավետությունը և ցածր ածխածնային և դիմացկուն տնտեսության անցման պլանավորումը և ֆինանսավորումը»,- հայտնել է ֆինանսների նախարարը։
Նրա խոսքով՝ վարկի շրջանակում կառավարությունը կընդունի կանաչ և կայուն տնտեսության զարգացման ռազմավարությունը, իսկ էկոնոմիկայի նախարարությունը կմշակի շրջանաձև տնտեսության նախադրյալների հայեցակարգը։
Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին: ՀՀ Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային ժողով:

25 Сентябрь 2025 - 12:05 AMT
Правительство Армении одобрило предложение о подписании кредитного соглашения № CAM 1030 01 между Республикой Армения и Агентством Франции по развитию (AFD).
Заседание правительства провёл вице-премьер Тигран Хачатрян, который сообщил, что привлечённые кредитные средства будут направлены на финансирование дефицита госбюджета 2025 года в размере 538 млрд драмов, передаёт «http://Panorama.am ».
Министр финансов Ваге Ованнисян отметил: «Проектом министру финансов предоставляется полномочие подписать соглашение, направленное на повышение эффективности и устойчивости финансовых услуг в Армении, а также на развитие финансового сектора посредством реализации программы бюджетной поддержки».
По его словам, это третий этап многолетней программы, реализуемой с 2019 года, предусматривающий привлечение кредитных средств в размере 150 млн евро.
«Программа имеет две ключевые цели: укрепление экономического и финансового управления путём повышения эффективности фискального менеджмента и поддержка планирования и финансирования перехода к низкоуглеродной и устойчивой экономике», — заявил министр.
Он добавил, что в рамках кредита правительство примет стратегию развития зелёной и устойчивой экономики, а министерство экономики разработает концепцию основ циркулярной экономики.
Правительство также одобрило проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год», который будет представлен Национальному Собранию в установленном порядке.