Կառավարությունը հավանություն է տվել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերին։
Նախագծերի ընդունումը միտված է պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում առաջացող հերթերի և կուտակումների նվազեցմանը, որոնք պայմանավորված են ավտոտրանսպորտային միջոցների մուտքի ժամանակ բնապահպանական հարկի, ճանապարհային հարկի և պետական տուրքի անհապաղ գանձման պահանջով։
Ըստ նախագծի՝ առաջարկվում է հետաձգել նշված հարկերի և տուրքի վճարման ժամկետը՝ այն սահմանելով ՀՀ մուտք գործելու օրվան հաջորդող 15-րդ օրը ներառյալ։ Եթե այդ ժամկետում ավտոտրանսպորտային միջոցը դուրս է գալիս ՀՀ տարածքից, ապա վճարումը պետք է իրականացվի մինչև ելքը։
Հարկերի վճարումը հստակեցնելու նպատակով առաջարկվում է, որ ավտոմեքենայի ՀՀ-ից ելքի ժամանակ, եթե բնապահպանական հարկը ամբողջությամբ չի վճարվել, մաքսային մարմինները գանձեն պակաս վճարված գումարը, ինչպես նաև ուշացման համար հաշվարկված տույժերը։
Օրինագծերով սահմանվում է նաև արտոնություն՝ այն դեպքերի համար, երբ ՀՀ-ում չհաշվառված բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցների ելքը ժամանակավորապես դառնում է անհնար՝ ճանապարհի անանցանելիության պատճառով։ Այդ դեպքում ճանապարհային հարկ վճարողը կարող է ազատվել համապատասխան ժամանակահատվածի համար հաշվարկվող հարկից։
Այս արտոնությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ կլինի լիազոր մարմնի կողմից տրված հաստատող տեղեկանք, որը կհավաստի՝ ելքը եղել է օբյեկտիվորեն անհնարին։

25 Сентябрь 2025 - 14:40 AMT
Правительство одобрило проекты поправок в «Налоговый кодекс Республики Армения» и в закон «О государственной пошлине».
Принятие законопроектов направлено на уменьшение очередей и скоплений в наземных пунктах пропуска, вызванных требованием немедленной уплаты экологического и дорожного налогов, а также государственной пошлины при въезде автотранспортных средств в Армению.
Согласно проекту, срок уплаты указанных налогов и пошлины предлагается отсрочить до 15-го дня, следующего за датой въезда. Если транспортное средство покидает территорию Армении раньше, уплата должна быть произведена до выезда.
Для уточнения порядка оплаты предусмотрено, что при выезде из страны таможенные органы будут взимать невыплаченный экологический налог, а также начисленные пени за просрочку.
Законопроекты предусматривают и льготы для случаев, когда выезд грузовых транспортных средств, не зарегистрированных в Армении, временно невозможен из-за непроходимости дороги. В таких случаях плательщик дорожного налога может быть освобождён от начисления налога за соответствующий период.
Для получения такой льготы потребуется справка, выданная уполномоченным органом, подтверждающая объективную невозможность выезда.