Մոսկվայի կենտրոնում՝ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատան շենքի մոտ, մի խումբ քաղաքացիներ կազմակերպել են բողոքի ակցիա՝ վանկարկելով «Նիկոլ, դավաճան», «Նիկոլ, թշնամի» կարգախոսները։
Ռուսական տելեգրամյան ալիքների փոխանցմամբ՝ ցուցարարները դժգոհություն են հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ իրականացվող քայլերից, ինչպես նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի և արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանի ազատազրկման փաստից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Բողոքի պատճառներից է նաև արդեն կայացված մեղադրական դատավճիռը, որը վերաբերում է Միքայել սրբազանին։
«Աղոթում ենք, որ Աստված պահպանի և անսասան պահի Միքայել և Բագրատ արքեպիսկոպոսներին, ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանին, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր ապօրինի ազատազրկված են»,- իր խոսքում ասել է բողոքի ակցիայի մասնակից հոգևորականներից մեկը։
Բողոքի ակցիան համընկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցի հետ. նա մեկնել է Մոսկվա՝ մասնակցելու «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին։
Նիկոլ Փաշինյանն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վերջին անգամ հանդիպել են 2025 թվականի օգոստոսի 31-ին՝ Չինաստանում կայացած Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում։

В центре Москвы у здания посольства Армении в России группа граждан провела акцию протеста, скандируя: «Никол — предатель», «Никол — враг», сообщает Sputnik Армения со ссылкой на российские телеграм-каналы.
Участники выразили недовольство шагами против Армянской апостольской церкви, а также фактом лишения свободы архиепископа Ширакской епархии Микаэла Аджапахяна и архиепископа Баграта Галстаняна.
Одной из причин возмущения стал и уже вынесенный обвинительный приговор в отношении владыки Микаэла.
«Мы молимся, чтобы Господь сохранил и укрепил архиепископов Микаэла и Баграта, благотворителя Самвела Карапетяна, а также всех, кто незаконно лишен свободы», — сказал один из участвовавших в акции священнослужителей.
Акция совпала с визитом премьер-министра Никола Пашиняна в Москву для участия в конференции «Всемирная атомная неделя».
Последняя встреча Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина состоялась 31 августа 2025 года в Китае на саммите Шанхайской организации сотрудничества.