Մոսկվայի կենտրոնում՝ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատան շենքի մոտ, մի խումբ քաղաքացիներ կազմակերպել են բողոքի ակցիա՝ վանկարկելով «Նիկոլ, դավաճան», «Նիկոլ, թշնամի» կարգախոսները։
Ռուսական տելեգրամյան ալիքների փոխանցմամբ՝ ցուցարարները դժգոհություն են հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ իրականացվող քայլերից, ինչպես նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի և արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանի ազատազրկման փաստից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Բողոքի պատճառներից է նաև արդեն կայացված մեղադրական դատավճիռը, որը վերաբերում է Միքայել սրբազանին։
«Աղոթում ենք, որ Աստված պահպանի և անսասան պահի Միքայել և Բագրատ արքեպիսկոպոսներին, ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանին, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր ապօրինի ազատազրկված են»,- իր խոսքում ասել է բողոքի ակցիայի մասնակից հոգևորականներից մեկը։
Բողոքի ակցիան համընկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցի հետ. նա մեկնել է Մոսկվա՝ մասնակցելու «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին։
Նիկոլ Փաշինյանն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վերջին անգամ հանդիպել են 2025 թվականի օգոստոսի 31-ին՝ Չինաստանում կայացած Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում։

In central Moscow, outside the Armenian Embassy in Russia, a group of demonstrators staged a protest chanting “Nikol, traitor” and “Nikol, enemy,” Sputnik Armenia reported, citing Russian Telegram channels.
Protesters voiced anger over actions against the Armenian Apostolic Church and the imprisonment of Shirak Diocese head Archbishop Mikael Ajapahyan and Archbishop Bagrat Galstanyan.
They also condemned a guilty verdict recently delivered against Archbishop Mikael.
“We pray that God protects and strengthens Archbishop Mikael, Archbishop Bagrat, benefactor Samvel Karapetyan, and all those unlawfully imprisoned,” one clergyman participating in the protest said.
The rally coincided with Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to Moscow, where he is attending the Global Atomic Week conference.
Pashinyan last met Russian President Vladimir Putin on August 31, 2025, at the Shanghai Cooperation Organization summit in China.