Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ :Հայաստանը որոշում է ընդունել՝ երկարացնել ԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետը մինչև 2036 թվականը՝ նպատակ ունենալով ապահովել անցում դեպի նոր էներգաբլոկ։
«Հայաստանի Կառավարությունը հաստատել է ատոմակայանը որպես երկրի էլեկտրաէներգետիկ հաշվեկշռի կարևորագույն բաղադրիչ պահպանելու քաղաքականությունը: Այսօր Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ն արտադրվում է Հայկական ատոմակայանի կողմից:
Հայկական ատոմակայանի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագիծը պարզապես տեխնիկական խնդիր չէ, այլ Հայաստանի, «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի և այլ միջազգային գործընկերների միջև արդյունավետ և վստահելի գործընկերության արդյունք։ Այս երկարաձգումն ամուր հիմք կստեղծի Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ավարտից հետո նոր էներգաբլոկի շահագործմանը սահուն անցում կատարելու համար, ինչը մեր վերջնական նպատակն է»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ այս համատեքստում Հայաստանը մտադիր է շարունակել զարգացնել սերտ համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ–ի և այլ գործընկեր երկրների հետ՝ գործող էներգաբլոկի փոխարինման օպտիմալ լուծումը գտնելու համար:
«Միջուկային էներգետիկայի ռազմավարական նշանակությունը հատուկ պատասխանատվություն է դնում մեզ վրա ներկա և ապագա սերունդների առջև։ Մենք գործադրում ենք բոլոր ջանքերը, որպեսզի Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ընթացքում պահպանվեն անվտանգության ամենաբարձր չափանիշները։ Մենք պարբերաբար անցկացնում ենք տեսչական և փորձագիտական գնահատման առաքելություններ, որոնց զեկույցները հստակ ցույց են տալիս, որ Հայաստանը շահագործում է ԱԷԿ-ը ԱԷՄԳ-ի անվտանգության չափանիշներին համապատասխան, ինչի մասին է վկայում միջուկային կամ ճառագայթային անվտանգության հետ կապված որևէ միջադեպի բացակայությունը։
Հենց այս սկզբունքն է կիրառվել վերջին տարիներին ատոմակայանում իրականացված լայնածավալ արդիականացման ժամանակ, ինչի շնորհիվ մեզ հաջողվել է երկարաձգել դրա շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը»,–ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը Մոսկվայում մասնակցում «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին։ Կրեմլում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Մեր երկրի համար նույնպես ատոմային էներգիան շատ կարևոր է: Դուք ճիշտ նկատեցիք, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ և աշխատում ենք ՀԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու նպատակով: Մենք այժմ աշխատում ենք և փնտրում Հայաստանի համար հարմար նախագծեր` փոքր մոդուլային ատոմային հնարավորություններ, և իհարկե, այդ հարցում նույնպես շատ ակտիվ երկխոսություն ունենք ՌԴ-ի հետ»,–ասել է Փաշինյանը։

26 Сентябрь 2025 - 07:15 AMT
Выступая на форуме «Мировая атомная неделя» в Москве, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что страна приняла решение продлить срок эксплуатации своей атомной электростанции до 2036 года. Целью является обеспечение плавного перехода к новому ядерному энергоблоку.
«Правительство Армении утвердило курс на сохранение атомной электростанции в качестве ключевого элемента энергетического баланса страны. Сегодня примерно 30% электроэнергии в Армении производится Армянской АЭС», — отметил Пашинян.
Он подчеркнул, что модернизация и продление срока службы станции — это не просто технический вопрос, а результат эффективного и доверительного сотрудничества Армении, госкорпорации «Росатом» и других международных партнёров. Это продление создаст прочную основу для последующего перехода к новому энергоблоку.
Пашинян заявил, что Армения намерена продолжать тесное сотрудничество с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) и другими партнёрскими странами для поиска оптимального решения по замене текущего энергоблока.
«Стратегическое значение атомной энергетики возлагает на нас особую ответственность перед нынешним и будущими поколениями. Мы прилагаем все усилия для соблюдения самых высоких стандартов безопасности в процессе эксплуатации нашей станции. Мы регулярно проводим инспекционные и экспертные миссии, чьи отчёты подтверждают, что Армения эксплуатирует АЭС в полном соответствии со стандартами безопасности МАГАТЭ. Отсутствие ядерных или радиационных инцидентов является тому подтверждением», — заявил он.
Он добавил, что эти принципы были соблюдены и при масштабной модернизации, проведённой в последние годы, благодаря чему срок службы станции был продлён до 2026 года.
Пашинян находится в Москве для участия в форуме «Мировая атомная неделя». В Кремле он также провёл встречу с президентом России Владимиром Путиным. В ходе беседы он вновь подчеркнул значимость атомной энергетики для Армении, подтвердил сотрудничество с Россией по продлению срока эксплуатации АЭС до 2036 года и выразил заинтересованность в проектах малых модульных реакторов.