Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ :Հայաստանը որոշում է ընդունել՝ երկարացնել ԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետը մինչև 2036 թվականը՝ նպատակ ունենալով ապահովել անցում դեպի նոր էներգաբլոկ։
«Հայաստանի Կառավարությունը հաստատել է ատոմակայանը որպես երկրի էլեկտրաէներգետիկ հաշվեկշռի կարևորագույն բաղադրիչ պահպանելու քաղաքականությունը: Այսօր Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ն արտադրվում է Հայկական ատոմակայանի կողմից:
Հայկական ատոմակայանի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագիծը պարզապես տեխնիկական խնդիր չէ, այլ Հայաստանի, «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի և այլ միջազգային գործընկերների միջև արդյունավետ և վստահելի գործընկերության արդյունք։ Այս երկարաձգումն ամուր հիմք կստեղծի Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ավարտից հետո նոր էներգաբլոկի շահագործմանը սահուն անցում կատարելու համար, ինչը մեր վերջնական նպատակն է»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ այս համատեքստում Հայաստանը մտադիր է շարունակել զարգացնել սերտ համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ–ի և այլ գործընկեր երկրների հետ՝ գործող էներգաբլոկի փոխարինման օպտիմալ լուծումը գտնելու համար:
«Միջուկային էներգետիկայի ռազմավարական նշանակությունը հատուկ պատասխանատվություն է դնում մեզ վրա ներկա և ապագա սերունդների առջև։ Մենք գործադրում ենք բոլոր ջանքերը, որպեսզի Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ընթացքում պահպանվեն անվտանգության ամենաբարձր չափանիշները։ Մենք պարբերաբար անցկացնում ենք տեսչական և փորձագիտական գնահատման առաքելություններ, որոնց զեկույցները հստակ ցույց են տալիս, որ Հայաստանը շահագործում է ԱԷԿ-ը ԱԷՄԳ-ի անվտանգության չափանիշներին համապատասխան, ինչի մասին է վկայում միջուկային կամ ճառագայթային անվտանգության հետ կապված որևէ միջադեպի բացակայությունը։
Հենց այս սկզբունքն է կիրառվել վերջին տարիներին ատոմակայանում իրականացված լայնածավալ արդիականացման ժամանակ, ինչի շնորհիվ մեզ հաջողվել է երկարաձգել դրա շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը»,–ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը Մոսկվայում մասնակցում «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին։ Կրեմլում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Մեր երկրի համար նույնպես ատոմային էներգիան շատ կարևոր է: Դուք ճիշտ նկատեցիք, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ և աշխատում ենք ՀԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու նպատակով: Մենք այժմ աշխատում ենք և փնտրում Հայաստանի համար հարմար նախագծեր` փոքր մոդուլային ատոմային հնարավորություններ, և իհարկե, այդ հարցում նույնպես շատ ակտիվ երկխոսություն ունենք ՌԴ-ի հետ»,–ասել է Փաշինյանը։

At the World Atomic Week forum in Moscow, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that Armenia has decided to extend the operational life of its nuclear power plant until 2036. The goal, he said, is to ensure a smooth transition to a new nuclear energy unit.
“The Government of Armenia has affirmed its policy to preserve the nuclear power plant as a crucial part of the country’s energy balance. Currently, nearly 30% of Armenia’s electricity is generated by the Armenian Nuclear Power Plant,” Pashinyan noted.
He described the modernization and extension of the plant's operation not just as a technical issue but as a result of effective and trusted cooperation between Armenia, Russia’s Rosatom State Corporation, and other international partners. This extension, he added, would serve as a solid foundation for the future transition to a new reactor.
Pashinyan emphasized that Armenia plans to continue close cooperation with the International Atomic Energy Agency (IAEA) and partner countries to identify the optimal solution for replacing the current energy unit.
“The strategic significance of nuclear energy places a serious responsibility on us before current and future generations. We are making every effort to maintain the highest safety standards during the operation of our plant. We regularly host inspection and expert assessment missions, whose reports show Armenia is operating its NPP in full compliance with IAEA safety standards. The absence of nuclear or radiation incidents is evidence of this,” he said.
He added that these safety principles were applied during the extensive modernization efforts in recent years, which initially extended the plant’s life to 2026.
Pashinyan is in Moscow attending the World Atomic Week forum. He also held a meeting with Russian President Vladimir Putin at the Kremlin. During the talks, he reiterated the importance of nuclear energy for Armenia, highlighted ongoing cooperation with Russia to extend the plant’s life to 2036, and noted Armenia’s interest in small modular nuclear reactor projects.