«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան հայտնել է պատրաստակամություն՝ աջակցելու Հայաստանին առանց նրա շահերը վնասելու՝ հատկապես ատոմային էներգիայի ոլորտում։
«Ռոսատոմ» կորպորացիան պատրաստ է անել ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանի և նրա ժողովրդի շահերը չոտնահարվեն։ Այդ մասին հայտարարել է ռուսական «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը Մոսկվայում կայացած «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» (World Atomic Week) համաժողովի կլոր սեղանի ժամանակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Համաժողովին մասնակցել են մի շարք պետությունների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Ինչպես նշել է Լիխաչովը, Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկը միակն է աշխարհում, որը դիմացել է 9 բալանոց երկրաշարժի հարվածին և ավելի ուշ վերագործարկվել: Ներկայում հայկական կողմը «Ռոսատոմի» աջակցությամբ դրա ծառայության ժամկետը կրկին երկարացնելու ծրագիր է իրականացնում մինչև 2036 թվականը։
«Մենք ասում ենք՝ կայանը ձերն է, իսկ հպարտությունն ընդհանուր է։ Մենք մեծ հարգանքով ենք հետևում, թե ինչպես եք նոր լուծում ընտրում, ինչպես եք նայում ատոմային էներգիայում հաջորդ քայլին: Մենք հասկանում ենք, թե որքան կարևոր է այդ քայլը, քանի որ դուք որոշում եք երկրի քաղաքականությունը առնվազն առաջիկա 100 տարվա համար»,-հայտարարել է «Ռոսատոմի» ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ վերջին տարիներին ատոմային էներգետիկայի՝ որպես համաշխարհային էներգահամակարգի ապագայի բաղադրիչի, անփոխարինելի լինելը դարձել է ակնհայտ։ Ըստ նրա՝ այս ոլորտը աչքի է ընկնում կայունությամբ, հուսալիությամբ, շահագործման երկարատևությամբ և դրական ազդեցությամբ թե՛ տնտեսության, թե՛ տեխնոլոգիական ոլորտի վրա։
Նրա խոսքով՝ ներկայում ավելի ու ավելի շատ երկրներ են ընտրել ատոմային էներգիան որպես զարգացման ուղղություն, քանի որ այն խթանում է նաև հարակից ոլորտների՝ մասնավորապես հաշվարկային և արդյունաբերական տեխնոլոգիաների առաջխաղացումը։
«Տեխնոլոգիան ինքնին կյանքը չի բարելավում. նոր գաղափարախոսություն է պետք, տեխնոլոգիական առաջընթացի արդյունքներին հավասար հասանելիության փիլիսոփայություն»,-ասել է «Ռոսատոմի» ղեկավարը։
Oգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ փաստաթղթերից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանին տրամադրելու մոդուլային ատոմակայանների տեխնոլոգիաներ։ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ ստորագրված մտադրությունների հուշագրերից մեկը ներառում է համագործակցություն էներգետիկ ոլորտում երկու հիմնական ուղղություններով՝ ներդրումներ նորագույն միջուկային տեխնոլոգիաների մեջ և էլեկտրաէներգիայի կուտակման համակարգերի զարգացում։
Միևնույն ժամանակ, 2023 թվականին «Ռոսատոմ սերվիսը» և «Հայկական ԱԷԿ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը կնքել են համաձայնագիր, որով կայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2036 թվականը։ Մինչ այդ, իշխանությունները դիտարկում են նոր ատոմակայան կառուցելու տարբերակը։

На форуме «Мировая атомная неделя» в Москве генеральный директор госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачев заявил о готовности предпринять все необходимые шаги для того, чтобы интересы Армении и её народа не были ущемлены, сообщает Sputnik Армения.
Он подчеркнул, что действующий энергоблок Армянской АЭС уникален в мире: он выдержал землетрясение в 9 баллов и был впоследствии вновь введён в эксплуатацию. При поддержке «Росатома» Армения реализует программу продления срока его службы до 2036 года.
«Мы говорим: станция — ваша, а гордость — общая. Мы с большим уважением относимся к тому, как вы выбираете новое решение, как вы смотрите на следующий шаг в атомной энергетике. Мы понимаем, насколько он важен, ведь речь идёт о политике страны как минимум на ближайшие 100 лет», — отметил Лихачев.
Он добавил, что в последние годы очевидно проявилась незаменимая роль атомной энергетики в мировой энергосистеме, которая отличается стабильностью, надёжностью, долгим сроком эксплуатации и положительным влиянием как на экономику, так и на технологии.
По его словам, всё больше стран выбирают атомную энергетику в качестве направления развития, что стимулирует также смежные сферы — вычислительные и промышленные технологии. «Технология сама по себе не улучшает жизнь. Нужна новая философия — философия равного доступа к результатам технологического прогресса», — отметил глава «Росатома».
Напомним, что после подписания 8 августа в Вашингтоне трёхсторонних документов премьер-министр Никол Пашинян заявил, что США выразили готовность предоставить Армении технологии модульных атомных станций. Один из меморандумов предусматривал сотрудничество в сфере новейших ядерных технологий и систем накопления энергии. В то же время, в 2023 году «Росатом Сервис» и Армянская АЭС подписали соглашение о продлении эксплуатации станции до 2036 года. Параллельно власти рассматривают вариант строительства новой атомной станции.