«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան հայտնել է պատրաստակամություն՝ աջակցելու Հայաստանին առանց նրա շահերը վնասելու՝ հատկապես ատոմային էներգիայի ոլորտում։
«Ռոսատոմ» կորպորացիան պատրաստ է անել ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանի և նրա ժողովրդի շահերը չոտնահարվեն։ Այդ մասին հայտարարել է ռուսական «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը Մոսկվայում կայացած «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» (World Atomic Week) համաժողովի կլոր սեղանի ժամանակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Համաժողովին մասնակցել են մի շարք պետությունների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Ինչպես նշել է Լիխաչովը, Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկը միակն է աշխարհում, որը դիմացել է 9 բալանոց երկրաշարժի հարվածին և ավելի ուշ վերագործարկվել: Ներկայում հայկական կողմը «Ռոսատոմի» աջակցությամբ դրա ծառայության ժամկետը կրկին երկարացնելու ծրագիր է իրականացնում մինչև 2036 թվականը։
«Մենք ասում ենք՝ կայանը ձերն է, իսկ հպարտությունն ընդհանուր է։ Մենք մեծ հարգանքով ենք հետևում, թե ինչպես եք նոր լուծում ընտրում, ինչպես եք նայում ատոմային էներգիայում հաջորդ քայլին: Մենք հասկանում ենք, թե որքան կարևոր է այդ քայլը, քանի որ դուք որոշում եք երկրի քաղաքականությունը առնվազն առաջիկա 100 տարվա համար»,-հայտարարել է «Ռոսատոմի» ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ վերջին տարիներին ատոմային էներգետիկայի՝ որպես համաշխարհային էներգահամակարգի ապագայի բաղադրիչի, անփոխարինելի լինելը դարձել է ակնհայտ։ Ըստ նրա՝ այս ոլորտը աչքի է ընկնում կայունությամբ, հուսալիությամբ, շահագործման երկարատևությամբ և դրական ազդեցությամբ թե՛ տնտեսության, թե՛ տեխնոլոգիական ոլորտի վրա։
Նրա խոսքով՝ ներկայում ավելի ու ավելի շատ երկրներ են ընտրել ատոմային էներգիան որպես զարգացման ուղղություն, քանի որ այն խթանում է նաև հարակից ոլորտների՝ մասնավորապես հաշվարկային և արդյունաբերական տեխնոլոգիաների առաջխաղացումը։
«Տեխնոլոգիան ինքնին կյանքը չի բարելավում. նոր գաղափարախոսություն է պետք, տեխնոլոգիական առաջընթացի արդյունքներին հավասար հասանելիության փիլիսոփայություն»,-ասել է «Ռոսատոմի» ղեկավարը։
Oգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ փաստաթղթերից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանին տրամադրելու մոդուլային ատոմակայանների տեխնոլոգիաներ։ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ ստորագրված մտադրությունների հուշագրերից մեկը ներառում է համագործակցություն էներգետիկ ոլորտում երկու հիմնական ուղղություններով՝ ներդրումներ նորագույն միջուկային տեխնոլոգիաների մեջ և էլեկտրաէներգիայի կուտակման համակարգերի զարգացում։
Միևնույն ժամանակ, 2023 թվականին «Ռոսատոմ սերվիսը» և «Հայկական ԱԷԿ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը կնքել են համաձայնագիր, որով կայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2036 թվականը։ Մինչ այդ, իշխանությունները դիտարկում են նոր ատոմակայան կառուցելու տարբերակը։

At the World Atomic Week forum in Moscow, Alexey Likhachev, Director General of Russia’s Rosatom State Corporation, pledged to do everything possible to ensure Armenia’s and its people’s interests are safeguarded, particularly in the nuclear sector, Sputnik Armenia reported.
He emphasized that the operating unit of the Armenian Nuclear Power Plant is unique in the world, as it survived a magnitude-9 earthquake and was later restarted. With Rosatom’s assistance, Armenia is now extending its operation until 2036.
“We say, the plant is yours, but the pride is shared. We highly respect how you are choosing your next steps in nuclear energy, understanding their importance, as they define the country’s policy for at least the next 100 years,” Likhachev said.
He underlined that in recent years, the irreplaceable role of nuclear energy in the global energy system has become evident, citing its stability, reliability, long service life, and positive impact on both the economy and technological development.
According to Likhachev, more countries are adopting nuclear power as a development path, which also drives progress in adjacent sectors, including computational and industrial technologies. He added: “Technology alone does not improve life. A new philosophy is needed—one of equal access to the results of technological advancement.”
Following the August 8 Washington agreements signed with former U.S. President Donald Trump, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the U.S. is ready to provide modular nuclear reactor technologies to Armenia. One memorandum of intent covered cooperation in nuclear innovation and energy storage systems. Meanwhile, in 2023, Rosatom Service and the Armenian NPP agreed to extend the plant’s operation until 2036, while the government also considers building a new reactor.