Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքի տրանսպորտի շարժակազմը թարմացնելու նպատակով նախատեսված նոր էլեկտրական ավտոբուսների ձեռքբերման գործընթացին։ Ըստ նրա, այս քայլը ոչ միայն նպաստում է շարժակազմի արդիականացմանն ու լրացմանը, այլև օգնում է բարելավել օդի որակը, քանի որ էլեկտրական ավտոբուսները չունեն բացասական ազդեցություն մթնոլորտի վրա։
Քաղաքապետը նաև հիշեցրել է, որ ձմռան սեզոնին մայրաքաղաքում հաճախ առաջանում են օդի աղտոտման խնդիրներ, որոնց հիմնական աղբյուրներից են ավտոմեքենաները, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նա ներկայացրել է քաղաքում էլեկտրական մեքենաների օգտագործման խթանմանն ուղղված ռազմավարությունը։
«Մենք տրամաբանություն ունենք, որ հնարավորինս փորձելու ենք էլ ավելի խրախուսել էլեկտրական մեքենաների և էլեկտրական տրանսպորտի ավելացումը քաղաքում՝ փոխարինելով ներքին այրման շարժիչով մեքենաները», – ասել է նա։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հայտարարել է, որ սխալ է պնդել, թե Երևանում օդի որակն ամենավատն է տարածաշրջանում: Նախարարությունը նշել է, որ որոշ առցանց հարթակներ տարածում են տվյալներ, որոնք հիմնված չեն պաշտոնական մոնիթորինգի վրա:
Վերջերս միջազգային համաժողովներից մեկի ժամանակ պնդում էր հնչել, որ Երևան քաղաքի օդի որակը վատագույնն է Հարավային Կովկասում։

Yerevan Mayor Tigran Avinyan has addressed the city’s plans to update its transport fleet by acquiring new electric buses. According to him, this initiative not only helps modernize and expand the fleet but also improves air quality, as electric buses have no harmful atmospheric emissions.
He reminded that air pollution becomes a serious issue in winter, largely due to vehicles, as reported by Radar Armenia.
The mayor also outlined the city’s strategy to promote the use of electric vehicles.
“We have a clear logic to further encourage the adoption of electric cars and electric transport in the city, replacing internal combustion engine vehicles,” he stated.
The Ministry of Environment recently denied claims that Yerevan has the worst air quality in the region, saying such assertions are based on unofficial online platforms and not official monitoring data. A recent international conference had alleged that Yerevan’s air quality is the poorest in the South Caucasus.