Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքի տրանսպորտի շարժակազմը թարմացնելու նպատակով նախատեսված նոր էլեկտրական ավտոբուսների ձեռքբերման գործընթացին։ Ըստ նրա, այս քայլը ոչ միայն նպաստում է շարժակազմի արդիականացմանն ու լրացմանը, այլև օգնում է բարելավել օդի որակը, քանի որ էլեկտրական ավտոբուսները չունեն բացասական ազդեցություն մթնոլորտի վրա։
Քաղաքապետը նաև հիշեցրել է, որ ձմռան սեզոնին մայրաքաղաքում հաճախ առաջանում են օդի աղտոտման խնդիրներ, որոնց հիմնական աղբյուրներից են ավտոմեքենաները, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նա ներկայացրել է քաղաքում էլեկտրական մեքենաների օգտագործման խթանմանն ուղղված ռազմավարությունը։
«Մենք տրամաբանություն ունենք, որ հնարավորինս փորձելու ենք էլ ավելի խրախուսել էլեկտրական մեքենաների և էլեկտրական տրանսպորտի ավելացումը քաղաքում՝ փոխարինելով ներքին այրման շարժիչով մեքենաները», – ասել է նա։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հայտարարել է, որ սխալ է պնդել, թե Երևանում օդի որակն ամենավատն է տարածաշրջանում: Նախարարությունը նշել է, որ որոշ առցանց հարթակներ տարածում են տվյալներ, որոնք հիմնված չեն պաշտոնական մոնիթորինգի վրա:
Վերջերս միջազգային համաժողովներից մեկի ժամանակ պնդում էր հնչել, որ Երևան քաղաքի օդի որակը վատագույնն է Հարավային Կովկասում։

Мэр Еревана Тигран Авинян прокомментировал процесс приобретения новых электрических автобусов для обновления подвижного состава столичного транспорта. По его словам, этот шаг не только способствует модернизации и расширению автопарка, но и помогает улучшить качество воздуха, так как электрические автобусы не оказывают негативного влияния на атмосферу.
Градоначальник напомнил, что зимой в столице часто возникают проблемы с загрязнением воздуха, основным источником которых являются автомобили, передаёт Radar Armenia.
Он представил стратегию по стимулированию использования электромобилей в городе.
«У нас есть чёткая логика — максимально поощрять рост количества электромобилей и электрического транспорта в городе, заменяя машины с двигателями внутреннего сгорания», — заявил он.
Министерство окружающей среды ранее опровергло утверждения о том, что в Ереване самое плохое качество воздуха в регионе, отметив, что подобные заявления основываются на неофициальных интернет-ресурсах, а не на данных официального мониторинга. На одном из недавних международных форумов прозвучало мнение, что воздух в Ереване самый загрязнённый в Южном Кавказе.