Ստրասբուրգում կայացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հանդիպումը։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ այս այցը, որն իր առաջին այցից (2019 թվական) անցկացվում է վեց տարի անց, տեղի է ունենում կարևոր ժամանակահատվածում։ Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը, հաղթահարելով վերջին հինգ տարիների բարդ մարտահրավերները, այժմ գտնվում է իր զարգացման շրջադարձային կետում։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհուրդը համարվում է ժողովրդավարական առաջընթացի ռազմավարական գործընկեր, և կարևորել կառույցի դերը ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում։
Եվրոպայի խորհրդի ղեկավարը ողջունել է Փաշինյանի այցը և ընդգծել կառույցի ու Հայաստանի կառավարության միջև հաստատված ակտիվ ու արդյունավետ համագործակցությունը։ Ալեն Բերսեն նշել է, որ այդ կապերը զգալիորեն նպաստել են Հայաստանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների առաջմղմանը բոլոր ուղղություններով։ Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ կողմերի կողմից ծրագրավորված նախաձեռնությունները հաջողությամբ կյանքի կկոչվեն նաև ապագայում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցության գործողությունների արդյունավետությունը, ինչպես նաև քննարկել են օրակարգային հարցեր՝ անդրադառնալով երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին։
Ալեն Բերսեն նաև ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը՝ հույս հայտնելով, որ այդ գործընթացը տարածաշրջանում կբացի զարգացման նոր հեռանկարներ և լայն հնարավորություններ։
Սեպտեմբերի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ չորրորդ նստաշրջանի լիագումար նիստում։Այցի շրջանակում նախատեսված են հանդիպումներ ԵԽԽՎ նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Մատիաս Գիյոմարի, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիի հետ։

Prime Minister Nikol Pashinyan met with Alain Berset, Secretary General of the Council of Europe, in Strasbourg.
Pashinyan thanked him for the warm welcome and noted that his visit, the first since 2019, comes at a crucial moment. He stated that after overcoming serious challenges over the past five years, Armenia now stands at a turning point in its development. He underlined the Council of Europe’s role as Armenia’s strategic partner in democratic progress and emphasized its importance in strengthening democracy, human rights, and the rule of law.
Berset welcomed Pashinyan and highlighted the active and productive cooperation between the Council of Europe and the Armenian government, which he said has significantly advanced Armenia’s institutional reforms across all areas. He expressed confidence that future initiatives will also be successfully implemented.
Both sides praised the effectiveness of the Council of Europe–Armenia action plan and discussed current agenda issues, including ongoing democratic reforms in the country.
Berset also welcomed the pre-signing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, expressing hope that the process will open new perspectives and opportunities for regional development.
On September 30, Pashinyan is scheduled to address the plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). During the visit, he will also hold meetings with PACE President Theodoros Rousopoulos, ECHR President Matthias Guilloumar, and Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O’Flaherty.