Ստրասբուրգում կայացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հանդիպումը։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ այս այցը, որն իր առաջին այցից (2019 թվական) անցկացվում է վեց տարի անց, տեղի է ունենում կարևոր ժամանակահատվածում։ Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը, հաղթահարելով վերջին հինգ տարիների բարդ մարտահրավերները, այժմ գտնվում է իր զարգացման շրջադարձային կետում։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհուրդը համարվում է ժողովրդավարական առաջընթացի ռազմավարական գործընկեր, և կարևորել կառույցի դերը ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում։
Եվրոպայի խորհրդի ղեկավարը ողջունել է Փաշինյանի այցը և ընդգծել կառույցի ու Հայաստանի կառավարության միջև հաստատված ակտիվ ու արդյունավետ համագործակցությունը։ Ալեն Բերսեն նշել է, որ այդ կապերը զգալիորեն նպաստել են Հայաստանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների առաջմղմանը բոլոր ուղղություններով։ Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ կողմերի կողմից ծրագրավորված նախաձեռնությունները հաջողությամբ կյանքի կկոչվեն նաև ապագայում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցության գործողությունների արդյունավետությունը, ինչպես նաև քննարկել են օրակարգային հարցեր՝ անդրադառնալով երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին։
Ալեն Բերսեն նաև ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը՝ հույս հայտնելով, որ այդ գործընթացը տարածաշրջանում կբացի զարգացման նոր հեռանկարներ և լայն հնարավորություններ։
Սեպտեմբերի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը ելույթ կունենա ԵԽԽՎ չորրորդ նստաշրջանի լիագումար նիստում։Այցի շրջանակում նախատեսված են հանդիպումներ ԵԽԽՎ նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Մատիաս Գիյոմարի, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիի հետ։

В Страсбурге состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна с генеральным секретарём Совета Европы Аленом Берсе.
Пашинян поблагодарил за тёплый приём и отметил, что его визит, первый после 2019 года, проходит в важный период. По словам премьера, преодолев серьёзные вызовы последних пяти лет, Армения сегодня находится на переломном этапе своего развития. Он подчеркнул, что для Армении Совет Европы является стратегическим партнёром в сфере демократического прогресса, играя ключевую роль в укреплении демократии, прав человека и верховенства права.
Берсе приветствовал визит Пашиняна и отметил активное и результативное сотрудничество Совета Европы и правительства Армении, которое, по его словам, существенно способствовало продвижению институциональных реформ во всех направлениях. Он выразил уверенность, что и в будущем совместные инициативы будут успешно реализованы.
Стороны высоко оценили эффективность действующего плана сотрудничества Армения–Совет Европы, а также обсудили актуальные вопросы, включая ход демократических реформ в стране.
Берсе также приветствовал предподписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, выразив надежду, что этот процесс откроет новые перспективы и широкие возможности для развития региона.
30 сентября Пашинян выступит на пленарном заседании четвёртой сессии ПАСЕ. В рамках визита предусмотрены также встречи с председателем ПАСЕ Теодоросом Русопулосом, председателем Европейского суда по правам человека Матиасом Гийомаром и комиссаром Совета Европы по правам человека Майклом О’Флахерти.