Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքում անցկացվել է ԱՊՀ երրորդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել են երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը և նրա կինը՝ Մեհրիբան Ալիևան։
Միջոցառումը Բաքվի կողմից օգտագործվել է ոչ միայն սպորտային, այլև քաղաքական նպատակներով։ Թատերականացված ծրագրի մեջ ներառված են եղել հակահայկական շեշտադրումներ, գրում է Factor.am-ը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, ներկայացման մի հատված նվիրված է եղել Արցախյան 44-օրյա պատերազմին և Ադրբեջանի հաղթանակի թեմային։ Մասնավորապես, ներկայացվել է Ալիևի «բռունցքը» խորհրդանշող «Երկաթե բռունցքի» արձանը, ցուցադրվել է «44» թիվը՝ որպես պատերազմի արդյունքի խորհրդանիշ։
ԱՊՀ խաղերին մասնակցում են մի շարք երկրների պատվիրակություններ՝ Ռուսաստանից, Ադրբեջանից, Բելառուսից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից, Տաջիկստանից, Ղրղզստանից և Թուրքմենստանից։ Բացի այդ, մասնակցել են նաև Թուրքիայի, Պակիստանի, Օմանի, Կուբայի և Քուվեյթի մարզիկները։

In the Azerbaijani city of Ganja, the official opening ceremony of the third CIS Games took place, attended by President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
The event was used by Baku not only for sporting purposes but also for political messaging. The theatrical program included anti-Armenian elements, Factor.am reported.
According to Azerbaijani media, part of the show was dedicated to the 2020 Nagorno-Karabakh war and Azerbaijan’s victory. It featured the “Iron Fist” monument symbolizing Aliyev’s “fist,” along with the number “44” as a reference to the war’s outcome.
Delegations from Russia, Azerbaijan, Belarus, Uzbekistan, Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, and Turkmenistan participated in the CIS Games, along with athletes from Turkey, Pakistan, Oman, Cuba, and Kuwait.