Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքում անցկացվել է ԱՊՀ երրորդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել են երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը և նրա կինը՝ Մեհրիբան Ալիևան։
Միջոցառումը Բաքվի կողմից օգտագործվել է ոչ միայն սպորտային, այլև քաղաքական նպատակներով։ Թատերականացված ծրագրի մեջ ներառված են եղել հակահայկական շեշտադրումներ, գրում է Factor.am-ը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, ներկայացման մի հատված նվիրված է եղել Արցախյան 44-օրյա պատերազմին և Ադրբեջանի հաղթանակի թեմային։ Մասնավորապես, ներկայացվել է Ալիևի «բռունցքը» խորհրդանշող «Երկաթե բռունցքի» արձանը, ցուցադրվել է «44» թիվը՝ որպես պատերազմի արդյունքի խորհրդանիշ։
ԱՊՀ խաղերին մասնակցում են մի շարք երկրների պատվիրակություններ՝ Ռուսաստանից, Ադրբեջանից, Բելառուսից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից, Տաջիկստանից, Ղրղզստանից և Թուրքմենստանից։ Բացի այդ, մասնակցել են նաև Թուրքիայի, Պակիստանի, Օմանի, Կուբայի և Քուվեյթի մարզիկները։

29 Сентябрь 2025 - 13:51 AMT
В азербайджанском городе Гянджа состоялась торжественная церемония открытия третьих Игр СНГ, на которой присутствовали президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева.
Как пишет Factor.am , власти Баку использовали мероприятие не только в спортивных, но и в политических целях. В театрализованной программе были включены антиармянские элементы.
По данным азербайджанских СМИ, часть представления была посвящена 44-дневной войне в Карабахе и теме «победы Азербайджана». В частности, был показан памятник «Железный кулак», символизирующий «кулак Алиева», и продемонстрирована цифра «44» как символ исхода войны.
В Играх СНГ приняли участие делегации из России, Азербайджана, Белоруссии, Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и Туркменистана. Также выступили спортсмены из Турции, Пакистана, Омана, Кубы и Кувейта.