Պետական եկամուտների կոմիտեում շարունակվում են մաքսային ոլորտի բարեփոխումները, որի շրջանակում, քաղաքացիների հարմարավետությունն ապահովելու նպատակով, բարելավվել է ֆիզիկական անձանց սպասարկման գործընթացը։
2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ից բեռնափոխադրող կազմակերպությունների միջոցով ֆիզիկական անձանց անվամբ ՀՀ ներմուծված անձնական օգտագործման ապրանքների մաքսային ձևակերպման ամբողջ գործընթացը կիրականացվի մեկ վայրում, մասնավորապես, այն ժամանակավոր պահպանման պահեստի սպասարկման սրահում, որտեղ փաստացի գտնվում են տվյալ ապրանքները։
Նշվում է, որ մինչև 2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ը, բեռնափոխադրող կազմակերպությունների միջոցով ֆիզիկական անձանց անվամբ ՀՀ ներմուծված անձնական օգտագործման ապրանքները ձևակերպելու համար, քաղաքացիները նախևառաջ պետք է այցելեն ապրանքների գտնվելու մաքսային պահեստ՝ ուղեկցող փաստաթղթերը բեռնափոխադրողից ստանալու համար, այնուհետև՝ քաղաք Երևան, Ծովակալ Իսակովի 10 հասցեում գտնվող մաքսային սպասարկման սրահ՝ մաքսային ձևակերպումն իրականացնելու համար։ Այս ամենից հետո քաղաքացիները կրկին պետք է այցելեն մաքսային պահեստ` ապրանքները փաստացի ստանալու համար, իսկ 2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ից սկսած այլևս տարբեր վայրեր այցելելու անհրաժեշտություն չկա։

29 Сентябрь 2025 - 14:10 AMT
В Комитете госдоходов продолжаются реформы в сфере таможни, направленные на повышение удобства для граждан. С 1 октября 2025 года весь процесс таможенного оформления товаров личного пользования, ввозимых в Армению через транспортные компании, будет осуществляться в одном месте — в зале обслуживания склада временного хранения, где фактически находятся товары.
До 1 октября процедура была более сложной: гражданам необходимо было сначала посетить таможенный склад, где хранились товары, чтобы получить документы у перевозчика, затем обратиться в таможенный зал обслуживания по адресу проспект Адмирала Исакова 10 в Ереване, а после этого вновь возвращаться на склад, чтобы забрать товары.
Теперь же все действия — оформление и получение — будут выполняться на одном месте, без необходимости дополнительных визитов.