Ամերիաբանկը` որպես հիմնադիր անդամ, միացել է ՖինԹեք Արմենիա ասոցիացիային` դառնալով վերջինիս միացած առաջին բանկը: Ասոցիացիայի նպատակն է դառնալ ոլորտի առաջատար դերակատար` խթանելու ֆինթեք փոխգործակցությունը, նորարարությունն ու փոխակերպումը Հայաստանում և Հայաստանից դուրս:
ՖինԹեք Արմենիա ասոցիացիայի տեսլականն է տեղական և միջազգային գործընկերների միջոցով Երևանում ստեղծել համապարփակ ՖինԹեք հաբ: Ասոցիացիան աշխատում է ֆինանսատեխնոլոգիական ոլորտի ապագան կերտելու ուղղությամբ, որը ներառում է վճարային համակարգերը, կապիտալի շուկաները, արհեստական բանականության կիրառությունը ֆինանսական ծառայություններում, բլոքչեյնը և թոքենիզացիան, ապահովագրական և բանկային ոլորտների փոխակերպումը՝ տեղական, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում։
Միանալով ՖինԹեք Արմենիային` Ամերիաբանկը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ աջակցելու ֆինանսատեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը` ստեղծելով դինամիկ հարթակ արագ զարգացող ֆինթեք ոլորտի և շարունակաբար փոխակերպվող բանկային համակարգի միջև։ Բանկի փորձառու ղեկավարությունը ներգրավվելու է ՖինԹեք Արմենիայի հիմնական ինստիտուցիոնալ աշխատանքային խմբերում, ինչպիսիք են Բանկային փոխակերպումը, Ստարտափներն ու Վենչուրները, ՀՀ ԿԲ Sandbox-ը և Կրթությունը։
Տաղանդների կառավարման և ծառայությունների գծով տնօրեն, Տնօրինության անդամ Արմինե Ղազարյանն ասել է․ «Որպես Հայաստանի տնտեսության հիմնական շարժիչ ուժերից մեկը՝ մենք շարունակաբար փոխակերպում ենք բանկային ոլորտը՝ համադրելով ֆինանսական փորձառությունը, առաջատար տեխնոլոգիաներն ու մարդակենտրոն արժեքները։ Մեր համագործակցությունը ՖինԹեք Արմենիայի հետ նպատակ ունի ձևավորել նոր գործընկերություններ, իրագործել համարձակ լուծումներ և առաջ մղել մեր առաքելությունը՝ բարելավելու մարդկանց կյանքի որակը։
Ամերիաբանկը պարզապես ֆինանսական կառույց չէ․ այն ֆինանսատեխնոլոգիական միջավայր է մարդկանց մասին։ Մեր պատմությունը նոր մտածելակերպի ձևավորման, մշակույթի զարգացման և արժեքների խթանման մասին է։ Մենք երբեք չենք դադարել լինել նորարարությունն ընդունող և մարտահրավերները հաղթահարող կազմակերպություն։ Այս համագործակցությունը մեր ֆինթեք ճանապարհի տրամաբանական շարունակությունն է, որը նպաստելու է ֆինթեք ոլորտի կայուն աճին՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ երկրից դուրս»։
ՖինԹեք Արմենիայի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Սթեֆան Լուկասը նշել է․ «Ամերիաբանկի միացումը մեր` ՖինԹեք Արմենիա ասոցիացիայի ընդլայնվող հարթակին շրջադարձային իրադարձություն է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ միջազգային բանկային համակարգի ֆինթեք փոխակերպման մասնակիցների համար։ Ամերիաբանկի էկոհամակարգային լուծումները գերազանցում են դասական բանկային ծառայությունների շրջանակը՝ հանդես գալով որպես հարթակ, որը միավորում է տեխնոլոգիաները, նորարարությունը և ներդրումները։ Մենք վստահ ենք, որ Ամերիաբանկն էական ներդրում կունենա հայկական ֆինթեք շուկայի մասնակիցների գլոբալ ֆինանսական էկոհամակարգում ինտեգրման գործում և հակառակը՝ նպաստելով երկկողմանի զարգացմանը»։

Ameriabank is the first Bank to join FinTech Armenia Association as a Founding Member – a pioneering industry organization driving better fintech connectivity, innovation, and transformation, both in Armenia and internationally.
With its vision of building an all-encompassing FinTech Hub in Yerevan via its locally and globally connected industry Association platform – FinTech Armenia is working on shaping the Financial Technology sector’s future, covering Payment Systems, Capital Markets, AI for Financial Services, Blockchain & Tokenization, Insurance and Banking transformation – locally, regionally, and worldwide.
Ameriabank reaffirms its commitment to supporting FinTech Armenia in the development of the fintech sector, creating a dynamic platform between the fast-paced fintech sector and the rapidly evolving Banking industry in Armenia and internationally. The banking firm’s experienced leadership teams will be engaged in key Institutional Working Groups of FinTech Armenia, such as Banking Transformation, Startups & Ventures, CBA Sandbox, Education.
Armine Ghazaryam, CPSO and Management Board Member, stated:
“As one of the key drivers of Armenia’s economy, we continue to transform the banking sector by combining financial expertise, cutting-edge technology, and human-centered values. Our collaboration with FinTech Armenia is about forging new partnerships, delivering bold solutions, and advancing our mission to improve lives. Ameria goes beyond being a financial banking institution – it is a fintech space about people. Our story is about shaping a mindset, building a culture, and fostering values. We have never ceased to be an organization that embraces innovation and thrives on challenges. This partnership marks the genuine continuation of our fintech journey, contributing to the sustainable growth of the fintech industry both in Armenia and internationally”.
Stefan Lucas, Founding CEO of FinTech Armenia, added:
“Onboarding Ameriabank to our growing FinTech Armenia Association platform is a game-changer both for Armenia and for the International FinTech-enabled Banking Transformation industry. Ameriabank’s ecosystem solutions extend beyond banking, serving as an industry platform that connects technology, innovation, and investments. We are confident about Ameriabank’s positive contribution to help drive and further scale the integration of Armenian FinTech market participants into the Global Financial Ecosystem and vice versa.