Ամերիաբանկը` որպես հիմնադիր անդամ, միացել է ՖինԹեք Արմենիա ասոցիացիային` դառնալով վերջինիս միացած առաջին բանկը: Ասոցիացիայի նպատակն է դառնալ ոլորտի առաջատար դերակատար` խթանելու ֆինթեք փոխգործակցությունը, նորարարությունն ու փոխակերպումը Հայաստանում և Հայաստանից դուրս:
ՖինԹեք Արմենիա ասոցիացիայի տեսլականն է տեղական և միջազգային գործընկերների միջոցով Երևանում ստեղծել համապարփակ ՖինԹեք հաբ: Ասոցիացիան աշխատում է ֆինանսատեխնոլոգիական ոլորտի ապագան կերտելու ուղղությամբ, որը ներառում է վճարային համակարգերը, կապիտալի շուկաները, արհեստական բանականության կիրառությունը ֆինանսական ծառայություններում, բլոքչեյնը և թոքենիզացիան, ապահովագրական և բանկային ոլորտների փոխակերպումը՝ տեղական, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում։
Միանալով ՖինԹեք Արմենիային` Ամերիաբանկը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ աջակցելու ֆինանսատեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը` ստեղծելով դինամիկ հարթակ արագ զարգացող ֆինթեք ոլորտի և շարունակաբար փոխակերպվող բանկային համակարգի միջև։ Բանկի փորձառու ղեկավարությունը ներգրավվելու է ՖինԹեք Արմենիայի հիմնական ինստիտուցիոնալ աշխատանքային խմբերում, ինչպիսիք են Բանկային փոխակերպումը, Ստարտափներն ու Վենչուրները, ՀՀ ԿԲ Sandbox-ը և Կրթությունը։
Տաղանդների կառավարման և ծառայությունների գծով տնօրեն, Տնօրինության անդամ Արմինե Ղազարյանն ասել է․ «Որպես Հայաստանի տնտեսության հիմնական շարժիչ ուժերից մեկը՝ մենք շարունակաբար փոխակերպում ենք բանկային ոլորտը՝ համադրելով ֆինանսական փորձառությունը, առաջատար տեխնոլոգիաներն ու մարդակենտրոն արժեքները։ Մեր համագործակցությունը ՖինԹեք Արմենիայի հետ նպատակ ունի ձևավորել նոր գործընկերություններ, իրագործել համարձակ լուծումներ և առաջ մղել մեր առաքելությունը՝ բարելավելու մարդկանց կյանքի որակը։
Ամերիաբանկը պարզապես ֆինանսական կառույց չէ․ այն ֆինանսատեխնոլոգիական միջավայր է մարդկանց մասին։ Մեր պատմությունը նոր մտածելակերպի ձևավորման, մշակույթի զարգացման և արժեքների խթանման մասին է։ Մենք երբեք չենք դադարել լինել նորարարությունն ընդունող և մարտահրավերները հաղթահարող կազմակերպություն։ Այս համագործակցությունը մեր ֆինթեք ճանապարհի տրամաբանական շարունակությունն է, որը նպաստելու է ֆինթեք ոլորտի կայուն աճին՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ երկրից դուրս»։
ՖինԹեք Արմենիայի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Սթեֆան Լուկասը նշել է․ «Ամերիաբանկի միացումը մեր` ՖինԹեք Արմենիա ասոցիացիայի ընդլայնվող հարթակին շրջադարձային իրադարձություն է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ միջազգային բանկային համակարգի ֆինթեք փոխակերպման մասնակիցների համար։ Ամերիաբանկի էկոհամակարգային լուծումները գերազանցում են դասական բանկային ծառայությունների շրջանակը՝ հանդես գալով որպես հարթակ, որը միավորում է տեխնոլոգիաները, նորարարությունը և ներդրումները։ Մենք վստահ ենք, որ Ամերիաբանկն էական ներդրում կունենա հայկական ֆինթեք շուկայի մասնակիցների գլոբալ ֆինանսական էկոհամակարգում ինտեգրման գործում և հակառակը՝ նպաստելով երկկողմանի զարգացմանը»։

30 Сентябрь 2025 - 11:34 AMT
Америабанк стал первым банком, вошедшим в состав Ассоциации FinTech Armenia в качестве учредительного члена. Ассоциация стремится стать одной из первых отраслевых платформ, нацеленной на развитие финтех-экосистемы, внедрение инноваций и трансформацию финансовых услуг как в Армении, так и на международной арене.
Формируя видение создания полноценного финтех-хаба в Ереване, FinTech Armenia объединяет участников рынка для развития ключевых направлений: платёжные системы, рынки капитала, применение искусственного интеллекта в финансовых услугах, блокчейн и токенизация, страхование и банковская трансформация — на локальном, региональном и международном уровнях.
Америабанк подтверждает приверженность поддержке Ассоциации и развитию финтех-сектора, создавая динамичную платформу взаимодействия между стремительно растущим финтех-рынком и банковской индустрией. Руководство банка войдет в состав ключевых рабочих групп FinTech Armenia, таких как Банковская трансформации, Стартапы и венчурные проекты, Песочница ЦБА, Образование.
Армине Казарян, директор по управлению талантами и внутренними сервисами Америабанк, отметила:
«Будучи одним из ключевых двигателей экономики Армении, мы продолжаем трансформацию банковского сектора, сочетая финансовую экспертизу, передовые технологии и ориентированные на человека ценности. Сотрудничество с FinTech Armenia открывает новые возможности для партнёрств, смелых решений и последовательного движения к нашей миссии — повышению качества жизни. Америабанк — это больше, чем финансово-банковское учреждение: это финтех-пространство для людей. Наша история — о формировании нового мышления, создании культуры и укреплении ценностей. Мы всегда оставались организацией, которая открыта для инноваций и не боится вызовов. Это партнёрство является логичным продолжением нашего финтех-пути и вкладом в устойчивое развитие отрасли как в Армении, так и за её пределами».
Стефан Лукас, основатель и генеральный директор FinTech Armenia, добавил:
«Присоединение Америабанк к нашей растущей платформе Ассоциации FinTech Armenia – это переломный момент как для Армении, так и для мировой индустрии банковской трансформации, основанной на финтех-технологиях. Экосистемные решения Америабанк выходят за рамки банковской деятельности, выступая отраслевой платформой, соединяющей технологии, инновации и инвестиции. Мы уверены, что вклад Америабанк поможет ускорить интеграцию участников армянского финтех-рынка в глобальную финансовую экосистему – и наоборот».