Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը որոշում է ընդունել մինչև 2026-ի հունիսի 30-ը ներառյալ զրոյացնել վառելիքի ներմուծման տուրքերը։ Տեղեկությունը հայտնել է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը։
Դա վերաբերում է ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետություններին և ընդգրկում է նավթամթերքի հիմնական տեսակները՝ բենզին, դիզելային վառելիք, ռեակտիվ և նավային վառելիք և այլ նման ապրանքներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԵՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնևը նշել է, որ այս քայլը ուղղված է ներքին շուկան հավասարակշռելու նպատակին՝ պայմանավորված սեփական արտադրության ծավալների նվազումով։
Փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնելու պաշտոնական հրապարակումից 10 օրացուցային օր հետո։ Միևնույն ժամանակ ԵՏՀ հաղորդագրությունում հստակեցված չէ, թե արդյոք արտոնությունը վերաբերում է հեղուկ գազին, որն ակտիվորեն օգտագործվում է Հայաստանում որպես ավտոմոբիլային վառելիք։ Հարցի վերաբերյալ լրացուցիչ մեկնաբանություն ստանալ չի հաջողվել։
2024 թվականին Հայաստան ներմուծված նավթամթերքի ծավալը կազմել է մոտ 470 մլն դոլար՝ 7%–ով պակաս 2023-ի ցուցանիշից։ Ներմուծման շուրջ 60%-ը կատարվել է ԵԱՏՄ երկրներից, հիմնականում՝ Ռուսաստանից։

Совет Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) принял решение до 30 июня 2026 года включительно обнулить пошлины на импорт топлива, сообщила пресс-служба ЕЭК.
Мера распространяется на все государства-члены Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и охватывает основные виды нефтепродуктов: бензин, дизельное топливо, авиационное и судовое горючее, а также другие аналогичные товары, передает Sputnik Армения.
Министр по торговле ЕЭК Андрей Слепнев отметил, что этот шаг направлен на выравнивание внутреннего рынка в условиях снижения объемов собственного производства.
Документ вступит в силу через 10 календарных дней после официального опубликования. При этом в сообщении ЕЭК не уточняется, коснется ли льгота сжиженного газа, который активно используется в Армении в качестве автомобильного топлива. Получить дополнительные комментарии по этому вопросу не удалось.
В 2024 году объем импорта нефтепродуктов в Армению составил около 470 млн долларов, что на 7% меньше показателя 2023 года. Около 60% поставок приходилось на страны ЕАЭС, главным образом Россию.