2026 թվականի առաջին կեսին հնարավոր է ավարտին հասցվի Իրան–Հայաստան 400 կիլովոլտ լարման գծի կառուցման առաջին փուլը՝ ներառյալ գծի մեկ շղթան Իրանի սահմանից մինչև Սիսիանի շրջանի Նորավան ենթակայան։ այդ մասին տեղեկացրել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության վերահսկողության տակ գործող «Բարձրավոլտ Էլեկտրացանց» ՓԲԸ մամուլի ծառայությունից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նշված փուլում նախատեսված է շահագործման հանձնել գծի առաջին շղթան, որը կձգվի Իրանի սահմանից մինչև Նորավանի կառուցվող ենթակայանը Սիսիանի տարածքում։ Որոշ աշխատանքներ տեղափոխվել են հաջորդ տարի, քանի որ շինարարությունը կատարվում է բարձրլեռնային տարածքներում, որոնք արդեն հոկտեմբերի կեսերից կամ նոյեմբեր ամսվա սկզբից դառնում են դժվարանցանելի։
Գծի մասնակի միացումից հետո շինարարությունը պետք է շարունակվի մինչև նախագծի վերջնական ավարտը։ Այն նախատեսված է իրականացնել երկու շղթայով՝ ընդհուպ մինչև Դդմաշեն, որը տեղակայված է Սևանի մերձակայքում։ Այստեղ ևս նախատեսվում է կառուցել լրացուցիչ ենթակայան։
«Արդյունքում Իրան–Հայաստան էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի թողունակությունը կավելանա` ներկայիս 330-ից հասնելով ավելի քան 1 000 ՄՎտ–ի։ Սակայն դա տեղի կունենա միայն այն ժամանակ, երբ լարման գիծը կառուցվի ամբողջությամբ (երկու շղթայով) և միանա Դդմաշենի ենթակայանին։ Մասնակի ավարտից հետո (մեկ շղթայով մինչև Նորավանի ենթակայան) գծի թողունակությունը կհասցվի մոտավորապես մինչև 500 ՄՎտ»,–ասել է «Բարձրավոլտ Էլեկտրացանց» ՓԲԸ–ից։
Դդմաշենում կառուցվելիք ենթակայանը նաև կդառնա Հայաստան–Վրաստան բարձր լարման գծի մի հատված, քանի որ այստեղից մեկնարկող 400 կՎ գիծը կձգվի մինչև Վրաստանի սահմանը։ Այստեղ նախատեսված շինարարական աշխատանքները պետք է մեկնարկեն մոտ ապագայում։
Նախագիծը բաժանվել է երեք բաղադրիչի՝ Դդմաշենի ենթակայան, սահմանամերձ Այրումի փոխակերպիչ կայան և դրանց միջև ընկած բարձր լարման գիծ։ Փոխակերպիչ կայանը կառուցվելու է սահմանին՝ ապահովելու համար միաժամանակ տարբեր հաճախականությամբ աշխատող հայաստանյան և վրացական էներգահամակարգերի շարունակական կապը, որը ներկայումս ընդհատումներով է գործում, ինչպես նաև մեծացնելու փոխհոսքերի ծավալը։
Դդմաշենի և Այրումի ենթակայանների կառուցման մրցույթները երկարաձգվել են մինչև նոյեմբեր ամիսը։ Իսկ բուն գծի շինարարության մրցույթը տեղի է ունեցել օգոստոսին, որի արդյունքում հաղթել է հնդկական KEC International Limited ընկերությունը։
Ընկերությունը առաջիկա երեքուկես տարիների ընթացքում պետք է կառուցի մոտ 109 կմ երկարությամբ 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման գծեր։
Հայաստանը դեռևս չունի 400 կՎ լարման հոսանքի գծեր։ Հայաստան–Իրան ուղղության վրա կա 220 կՎ լարման երկու գիծ, իսկ դեպի Վրաստան` 220 կՎ լարման մեկ և 110 կՎ` երկու գիծ։ Հայաստան–Իրան 400 կՎ գիծը կառուցվում է Իրանից տրված վարկով (կառուցման կապալառուն սիրանական ընկերություն է), իսկ դեպի Վրաստան` կառուցվելու է գերմանական KfW բանկի վարկով։ Այդ գծերի կառուցումը Հայաստանին թույլ կտա բազմակի ավելացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանման և տարանցման ծավալները։
Իրան–Հայաստան գծի ավարտը մի քանի անգամ հետաձգվել է, իսկ Հայաստան–Վրաստան նախագծի մրցութային գործընթացը ձգձգվել է գրեթե տաս տարի՝ նախագծային անորոշությունների պատճառով։

Construction of the Iran–Armenia 400-kilovolt high-voltage line is expected to reach its first stage completion in the first half of 2026. This includes commissioning the first circuit from the Iranian border to the under-construction Noravan substation in the Sisian region, according to the press service of High Voltage Electric Networks CJSC under Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, Sputnik Armenia reported.
At this stage, the first circuit will be launched, running from the border with Iran to the Noravan substation. Some work has been postponed to next year since construction takes place in mountainous areas that become difficult to access from mid-October or early November.
Following the partial connection, construction will continue until the project’s full completion. The line will eventually consist of two circuits extending to Ddmashen, near Lake Sevan, where another substation will also be built.
“As a result, the electricity exchange capacity between Iran and Armenia will increase from the current 330 MW to more than 1,000 MW. However, this will only happen once the entire line with two circuits is completed and connected to the Ddmashen substation. After partial completion, one circuit to the Noravan substation, the capacity will reach about 500 MW,” High Voltage Electric Networks CJSC stated.
The Ddmashen substation will also form part of the planned Armenia–Georgia high-voltage line. From Ddmashen, a 400 kV line will extend to the Georgian border. Construction work on this section is expected to begin soon.
The project has three components: the Ddmashen substation, the border-based Ayrum converter station, and the high-voltage line between them. The converter station will be built at the border to ensure a stable connection between the Armenian and Georgian energy systems, which currently operate with interruptions at different frequencies, while also increasing transmission volumes.
Tenders for the Ddmashen and Ayrum substations have been extended until November. The tender for the transmission line itself was held in August, with India’s KEC International Limited winning the contract.
Over the next three and a half years, the company must build about 109 km of 400 kV transmission lines.
Armenia currently lacks 400 kV power lines. On the Iran route, there are two 220 kV lines, while toward Georgia, one 220 kV and two 110 kV lines exist. The Iran–Armenia 400 kV line is being built with a loan from Iran (with a Syrian company as contractor), while the Georgia-bound line is financed by Germany’s KfW Bank. These projects will allow Armenia to significantly expand electricity exports and transit capacity.
The completion of the Iran–Armenia line has been delayed several times, while the Armenia–Georgia project’s tender process has been prolonged for nearly a decade due to planning uncertainties.