Սեպտեմբերի 30‑ին Բաքվի դատարանում շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հարուցված շինծու քրեական գործերով դատավարությունը։
Բաքվի ռազմական դատարանի նիստում՝ նախագահությամբ դատավոր Զեյնալ Աղաևի, դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (աջակցության դատավոր՝ Գյունել Սամեդովա) կազմով, Վարդանյանը ապահովվել է իրեն հասկանալի՝ ռուսերեն լեզվով թարգմանիչով, գրում է Azertag-ը։
Դատավորը հայտնել է նաև, որ նախկինում դատարանի նախնական նիստին մասնակցած թարգմանիչ Իսլամ Աղաքերիմովը հեռագրով տեղեկացրել է, որ առողջական խնդիրների պատճառներով չի կարողանա մասնակցել դատավարությանը և խնդրում է հաշվի առնել այդ հանգամանքը։
Նախորդ նիստերից մեկի ժամանակ Վարդանյանը դատարանին խնդրել էր կրկին հրավիրել Աղաքերիմովին որպես թարգմանիչ. այս կապակցությամբ դատարանը նրան ուղարկել էր ծանուցում և հրավիրել մասնակցության։
Ապա Վարդանյանի պաշտպան Ավրամ Բերմանը միջնորդել է տրամադրել նիստի արձանագրության վերաբերյալ տեղեկատվություն։ Նա նկատել է, որ պաշտպանությանը տրամադրվել են որոշ դատական որոշումներից հատվածներ և խնդրել է տրամադրել մնացածները։
Դատավոր Աղաևը հայտնել է, որ պաշտպանին կտրամադրվի հնարավորություն ծանոթանալու արձանագրություններին. ինչ վերաբերում է դատական որոշումների պատճեններին, նա ասել է, որ պետք է հստակ նշել, թե որ որոշումների պատճեններն են ցանկանում ստանալ։
Այնուհետև հարցաքննվել են այսպես կոչված «տուժածներն» ու նրանց իրավահաջորդները, որոնք պատմել են երբևէ ռազմական գործողությունների չմասնակցած Վարդանյանին Արցախի տարածքում իրենց ստացած վիրավորումների և մարտերի հանգամանքների մասին։

On September 30, the trial of prominent businessman, philanthropist, and former State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan continued in Baku, where he faces fabricated criminal charges.
The session at the Baku Military Court was presided over by Judge Zeynal Aghayev, alongside Judges Anar Rzayev and Jamal Ramazanov, with support judge Gunel Samedova. Vardanyan was provided a Russian-language interpreter, as per his language preference, according to Azertag.
Judge Aghayev also stated that Islam Aghakerimov, the interpreter who had participated in earlier pre-trial sessions, had notified the court via telegram that he could not attend due to health issues and requested this be taken into account.
Previously, Vardanyan had asked the court to reappoint Aghakerimov as his interpreter. The court had accordingly sent a notice and invited him to participate.
Vardanyan’s lawyer, Abraham Berman, petitioned the court to provide access to full session transcripts. He noted that only partial judicial decisions had been shared and requested the remaining documents.
Judge Aghayev said the defense would be allowed to review the transcripts and requested clarification on which specific decisions they wanted copies of.
Subsequently, individuals presented as "victims" and their legal successors were questioned. They described injuries and battle-related circumstances allegedly sustained in Artsakh, despite Vardanyan’s known non-participation in any military operations.