Սեպտեմբերի 30‑ին Բաքվի դատարանում շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հարուցված շինծու քրեական գործերով դատավարությունը։
Բաքվի ռազմական դատարանի նիստում՝ նախագահությամբ դատավոր Զեյնալ Աղաևի, դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (աջակցության դատավոր՝ Գյունել Սամեդովա) կազմով, Վարդանյանը ապահովվել է իրեն հասկանալի՝ ռուսերեն լեզվով թարգմանիչով, գրում է Azertag-ը։
Դատավորը հայտնել է նաև, որ նախկինում դատարանի նախնական նիստին մասնակցած թարգմանիչ Իսլամ Աղաքերիմովը հեռագրով տեղեկացրել է, որ առողջական խնդիրների պատճառներով չի կարողանա մասնակցել դատավարությանը և խնդրում է հաշվի առնել այդ հանգամանքը։
Նախորդ նիստերից մեկի ժամանակ Վարդանյանը դատարանին խնդրել էր կրկին հրավիրել Աղաքերիմովին որպես թարգմանիչ. այս կապակցությամբ դատարանը նրան ուղարկել էր ծանուցում և հրավիրել մասնակցության։
Ապա Վարդանյանի պաշտպան Ավրամ Բերմանը միջնորդել է տրամադրել նիստի արձանագրության վերաբերյալ տեղեկատվություն։ Նա նկատել է, որ պաշտպանությանը տրամադրվել են որոշ դատական որոշումներից հատվածներ և խնդրել է տրամադրել մնացածները։
Դատավոր Աղաևը հայտնել է, որ պաշտպանին կտրամադրվի հնարավորություն ծանոթանալու արձանագրություններին. ինչ վերաբերում է դատական որոշումների պատճեններին, նա ասել է, որ պետք է հստակ նշել, թե որ որոշումների պատճեններն են ցանկանում ստանալ։
Այնուհետև հարցաքննվել են այսպես կոչված «տուժածներն» ու նրանց իրավահաջորդները, որոնք պատմել են երբևէ ռազմական գործողությունների չմասնակցած Վարդանյանին Արցախի տարածքում իրենց ստացած վիրավորումների և մարտերի հանգամանքների մասին։

1 Октябрь 2025 - 09:26 AMT
30 сентября в Бакинском военном суде продолжился судебный процесс по сфабрикованному уголовному делу в отношении известного предпринимателя, филантропа и бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна.
Заседание проходило под председательством судьи Зейнала Агаева, в составе судей Анар Рзаев и Джамал Рамазанов, с участием судьи поддержки Гюнель Самедовой. Варданяну был предоставлен переводчик на русский язык, как язык, который он понимает, сообщает «Azertag».
Судья также сообщил, что переводчик Ислам Агакеримов, ранее участвовавший в предварительных слушаниях, уведомил суд телеграммой о том, что не сможет присутствовать из-за проблем со здоровьем и просит учесть это обстоятельство.
Ранее Варданян просил повторно пригласить Агакеримова в качестве переводчика, и суд направил ему соответствующее уведомление.
Адвокат Варданяна Авраам Берман ходатайствовал о предоставлении протоколов заседания. Он отметил, что защите были выданы лишь фрагменты некоторых судебных решений, и попросил предоставить остальные.
Судья Агаев заявил, что защите будет предоставлена возможность ознакомиться с протоколами, а по поводу копий решений попросил точно указать, какие именно документы требуются.
Затем были допрошены так называемые «потерпевшие» и их правопреемники, которые рассказали о полученных ими ранениях и боевых действиях на территории Арцаха, несмотря на то что Варданян не участвовал в военных действиях.