Հոկտեմբերի 1-ի առավոտից մայրաքաղաքում իրականացվում են ապամոնտաժման աշխատանքներ Գնունու շուկա կոչվող հատվածում։ Աշխատանքներն իրականացվում են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի որոշմամբ։
Որոշման մեջ նշվում է, որ Վարդանանց փողոցի` Ա.Մանուկյան և Ս.Վրացյան փողոցների միջնամասում գտնվող, Երևան համայնքին պատկանող հողամասում, առանց հողօգտագործման իրավունքի և առանց համապատասխան թույլտվության, իրականացվել են շինությունների (կրպակների, տաղավարների) կառուցման և/կամ տեղադրման շինարարական աշխատանքներ։
«Հանձնարարել Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարին, սույն որոշմամբ նախատեսված ապամոնտաժման (քանդման) ու դրան զուգորդող այլ աշխատանքների իրականացման հետ կապված ծախսերը դատական կարգով բռնագանձել ինքնակամ կառույցն իրականացրած անձից: Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում ընդունման պահից»,–ասվում է որոշման մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետի տեղակալ Ռուբեն Խոջայանը, անդրադառնալով Գնունու փողոցում շինանյութի շուկայի քանդմանը, հայտարարել է, որ Գնունու շուկայի ապամոնտաժման աշխատանքների վերաբերյալ քաղաքապետարանը 3-4 ամիս բանակցել է տնտեսվարողների հետ։

1 Октябрь 2025 - 12:15 AMT
В документе указано, что на участке, расположенном между улицами А. Манукяна и С. Врацяна по улице Вардананц, принадлежащем общине Еревана, были осуществлены строительные работы по установке киосков и павильонов без прав на землепользование и соответствующих разрешений.
«Поручить руководителю административного района Кентрон взыскать в судебном порядке расходы, связанные с демонтажом и сопутствующими работами, с лица, самовольно осуществившего строительство. Настоящее решение вступает в силу с момента принятия», – говорится в постановлении.
Ранее заместитель начальника управления градостроительства и контроля за землепользованием мэрии Еревана Рубен Ходжаян сообщил, что по поводу демонтажа рынка строительных материалов на улице Гнуни в течение 3–4 месяцев велись переговоры с предпринимателями.