Ադրբեջանում պահվող լիբանանահայ գերի Վիգեն Էուլջեքջյանի ընտանիքը հայտնել է, որ օգոստոսի սկզբից հացադուլի մեջ գտնվող Վիգենից դեռևս որևէ նորություն չունի։
Այս մասին հայտնել է արգենտինաբնակ միջազգային իրավաբան Լուչիանա Մինասյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ընտանիքն ակնկալում է, որ առաջիկա օրերին Վիգենը կզանգահարի և նրանից որևէ տեղեկություն հնարավոր կլինի ստանալ»,-ասել է Մինասյանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ իրենք նամակ են հղել Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ խնդրելով ացելել ավելի քան մեկ ամիս հացադուլի մեջ գտնվող Էուլջեքջյանին, սակայն ոչ միայն պատասխան չեն ստացել, այլև մամուլից որևէ տեղեկություն չունեն ՄԻՊ-ի այցելության մասին։
Վիգեն Էուլջեքջյանն ընտանիքի սեպտեմբերի 3-ին հայտարարեց, որ անակնկալ զանգ են ստացել Վիգերից, որի ընթացքում հայ գերին հայտնել էր, որ արդեն 20 օր հացադուլի մեջ է։ Դրանից հետո որևէ տեղեկություն ընտանիքը նրանից չի ունեցել։
46-ամյա Էուլջեքջյանը Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացի է, որին առևանգել են ադրբեջանական զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի համաձայնագրից մեկ օր անց, որը վերջ դրեց Արցախյան 44-օրյա պատերազմին։ Նա Ադրբեջանի կողմից պահվող վեց քաղաքացիական պատանդներից մեկն է։
Սա Էուլջեքջյանի ձեռնարկած առնվազն երրորդ հացադուլն է վերջին տարիներին։ 2023 թվականին նա 24 օր հացադուլ էր հայտարարել այն բանից հետո, երբ իր գերեվարողները հրաժարվել էին թույլ տալ նրան կնոջ հետ խոսել արաբերեն՝ պնդելով, որ նա փոխարենը խոսի հայերեն՝ մի լեզվով, որը կինը չի հասկանում։ Այս տարվա մայիսին նա երկշաբաթյա հացադուլ հայտարարեց, քանի որ նրան ընդհանրապես թույլ չտվեցին զանգահարել կնոջը։ Դրանից հետո նրան թույլատրվեց զանգահարել կնոջը ամիսը մեկ անգամ։ Հունիսին նրա հեռախոսազանգը, ըստ որոշ տեղեկությունների, հնարավոր էր դարձել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջամտությամբ։

Семья армяно-ливанского пленного Вигена Эулджекджяна, удерживаемого в Азербайджане, заявила, что с начала августа, когда он объявил голодовку, они не получили от него никаких известий.
Об этом сообщила проживающая в Аргентине международный юрист Лучиана Минасян, передает «Pastinfo».
«Семья ожидает, что в ближайшие дни Виген позвонит, и удастся получить от него какую-либо информацию», — сказала Минасян.
По словам юриста, они направили письмо азербайджанскому омбудсмену с просьбой посетить Эулджекджяна, находящегося на голодовке более месяца. Однако ответа они не получили, и в СМИ нет данных о визите омбудсмена.
3 сентября семья Эулджекджяна заявила, что получила неожиданный звонок от Вигена, в ходе которого армянский пленник сообщил, что он уже 20 дней голодает. С тех пор семья больше не имеет о нем никаких сведений.
46-летний Эулджекджян является гражданином Армении и Ливана. Его захватили вооруженные силы Азербайджана в Нагорном Карабахе 10 ноября 2020 года, на следующий день после подписания соглашения о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном, которое завершило 44-дневную войну в Арцахе. Он — один из шести гражданских заложников, удерживаемых Азербайджаном.
Это как минимум третья голодовка Эулджекджяна за последние годы. В 2023 году он провел 24-дневную голодовку после того, как его захватчики отказались разрешить разговор с женой на арабском языке, требуя, чтобы он говорил по-армянски — на языке, которого она не понимает. В мае этого года он объявил двухнедельную голодовку, так как ему полностью запретили звонить жене. Позднее ему разрешили один звонок в месяц. По некоторым данным, его июньский звонок стал возможен благодаря вмешательству Международного комитета Красного Креста.