Կառավարությունը հաստատվել է «ԵԱՏՄ–ում կազմակերպված սակարկություններում արժեթղթերի տեղաբաշխման և շրջանառության անդրսահմանային թույլտվության մասին» համաձայնագիրը։ Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2025 թվականի հունվարի 31-ին Ալմաթիում։
Նշվում է, որ այս համաձայնագիրը մշակվել է ԵՏՀ ֆինանսական դեպարտամենտի և անդամ պետությունների արժեթղթերի շուկաների կարգավորողների համատեղ աշխատանքի արդյունքում՝ «Բրոքեր-դիլեր» պիլոտային նախագծի շարունակության շրջանակում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գլխավոր նպատակն է ապահովել, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրներում ցուցակված արժեթղթերը հնարավոր լինի տեղաբաշխել և շրջանառել միության մյուս պետություններում։ Սա թողարկողների համար կստեղծի ներդրումային միջոցների ներգրավման լրացուցիչ հնարավորություններ։
Ըստ ընդունված փաստաթղթի՝ Հայաստանի ներդրումային ծառայություններ մատուցող ընկերությունները (բրոքերներ և դիլերներ) կկարողանան ձեռք բերել ԵԱՏՄ անդամ երկրների բորսաներում ցուցակված և շրջանառվող բարձր որակի արժեթղթեր՝ առանց սեփական բորսան լքելու և առանց հավելյալ ծախսերի։
Բացի այդ, նշվել է, որ սուբսիդավորման նպատակով ԵԱՏՄ շրջանակում քննարկման փուլում են ևս երեք-չորս համագործակցային նախագծեր։

The government has approved the agreement “On cross-border admission of securities for placement and circulation in organized trading within the EAEU.” The document was signed on January 31, 2025, in Almaty.
According to Sputnik Armenia, the agreement was developed jointly by the EAEU’s financial department and securities regulators of member states, continuing the “Broker-Dealer” pilot project.
The main goal is to ensure that securities listed in one EAEU member state can be placed and traded in the markets of other member states, creating additional opportunities for issuers to attract investment.
Under the agreement, Armenian investment service providers (brokers and dealers) will be able to acquire high-quality securities listed and traded on EAEU exchanges without leaving Armenia’s own exchange and without incurring additional costs.
It was also noted that three to four other cooperative projects aimed at subsidization are currently under discussion within the EAEU framework.