Կառավարությունը հաստատվել է «ԵԱՏՄ–ում կազմակերպված սակարկություններում արժեթղթերի տեղաբաշխման և շրջանառության անդրսահմանային թույլտվության մասին» համաձայնագիրը։ Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2025 թվականի հունվարի 31-ին Ալմաթիում։
Նշվում է, որ այս համաձայնագիրը մշակվել է ԵՏՀ ֆինանսական դեպարտամենտի և անդամ պետությունների արժեթղթերի շուկաների կարգավորողների համատեղ աշխատանքի արդյունքում՝ «Բրոքեր-դիլեր» պիլոտային նախագծի շարունակության շրջանակում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գլխավոր նպատակն է ապահովել, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրներում ցուցակված արժեթղթերը հնարավոր լինի տեղաբաշխել և շրջանառել միության մյուս պետություններում։ Սա թողարկողների համար կստեղծի ներդրումային միջոցների ներգրավման լրացուցիչ հնարավորություններ։
Ըստ ընդունված փաստաթղթի՝ Հայաստանի ներդրումային ծառայություններ մատուցող ընկերությունները (բրոքերներ և դիլերներ) կկարողանան ձեռք բերել ԵԱՏՄ անդամ երկրների բորսաներում ցուցակված և շրջանառվող բարձր որակի արժեթղթեր՝ առանց սեփական բորսան լքելու և առանց հավելյալ ծախսերի։
Բացի այդ, նշվել է, որ սուբսիդավորման նպատակով ԵԱՏՄ շրջանակում քննարկման փուլում են ևս երեք-չորս համագործակցային նախագծեր։

2 Октябрь 2025 - 11:03 AMT
Правительство одобрило соглашение «О трансграничном допуске ценных бумаг к размещению и обращению на организованных торгах в ЕАЭС». Документ был подписан 31 января 2025 года в Алматы.
Как сообщает Sputnik Армения, соглашение разработано департаментом финансов ЕЭК совместно с регуляторами фондовых рынков стран-участниц и является продолжением пилотного проекта «Брокер-дилер».
Главная цель — обеспечить возможность размещения и обращения ценных бумаг, включенных в котировальные списки в одной стране ЕАЭС, на рынках других государств-членов. Это создаст для эмитентов дополнительные возможности по привлечению инвестиций.
Согласно принятому документу, армянские компании, предоставляющие инвестиционные услуги (брокеры и дилеры), смогут приобретать высококачественные ценные бумаги, котирующиеся и обращающиеся на биржах стран ЕАЭС, не покидая собственную биржу и без дополнительных затрат.
Кроме того, отмечено, что в рамках ЕАЭС на стадии обсуждения находятся еще три-четыре совместных проекта, направленных на субсидирование.