Կառավարության հոկտեմբերի 3–ի նիստում որոշում է կայացվել հիփոթեքային վարկերի տոկոսների մարման նպատակով եկամտահարկի վերադարձի համակարգին տրամադրել հավելյալ 12.6 միլիարդ դրամ։
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը նշել է, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած սահմանափակումների պատճառով 2024-ի վերջում շահառուների թիվը կտրուկ աճել է, գրում է Sputnik Արմենիան։
«2024 թվականին մոտ 50 հազար շահառու ենք ունեցել, իսկ այս տարի արդեն 62 հազար, որի արդյունքում անհրաժեշտություն է եղել միջեռամսյակային ֆինանսական միջոցների վերաբաշխում անել։ Մասնավորապես, 2025 թ. բյուջեով 84 մլրդ դրամ էինք նախատեսել այս համակարգի համար, որից հունվար–սեպտեմբերին արդեն իսկ 70 միլիարդը ծախսել ենք։ Համեմատության համար ասենք, որ սա ավելի մեծ թիվ է, քան անցած ամբողջ տարվա ցուցանիշը, որը կազմել է 69 մլրդ դրամ»,– ընդգծել է Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ շինարարության ոլորտում առաջիկա մեկ-երկու տարում դեռ կպահպանվի աճի տեմպը, որից հետո սահմանափակումների ազդեցությամբ շուկան կվերադառնա բնականոն մակարդակի։
«Շինարարության աճի տեմպերի դանդաղում կլինի, սակայն նվազում չի լինի»,– վստահեցրել է Հակոբյանը։
ՊԵԿ նախագահը նաև հավելել է, որ եթե մինչև 2025 թվականը կառուցապատումը հիմնականում կենտրոնացած էր Երևանում, ապա այժմ այն դիվերսֆիկացվում է և ավելի մեծ ակտիվություն է նկատվում մայրաքաղաքից դուրս։

На заседании правительства 3 октября было принято решение выделить дополнительно 12,6 млрд драмов для системы возврата подоходного налога, используемой для погашения процентов по ипотечным кредитам.
Глава Комитета государственных доходов (КГД) Эдуард Акопян сообщил, что в связи с ограничениями, вступившими в силу 1 января 2025 года, число получателей программы резко выросло в конце 2024 года, передает Sputnik Армения.
«В 2024 году у нас было около 50 тысяч получателей, а в этом году уже 62 тысячи. Это потребовало перераспределения межгодовых финансовых средств. В частности, бюджетом 2025 года на данную систему было предусмотрено 84 млрд драмов, из которых за январь–сентябрь мы уже израсходовали 70 млрд. Для сравнения, эта сумма выше, чем весь показатель прошлого года — 69 млрд драмов», — отметил Акопян.
По его словам, в строительной сфере в ближайшие один–два года сохранится рост, после чего под воздействием ограничений рынок вернется к нормальному уровню.
«Темпы роста строительства замедлятся, но снижения не будет», — заверил Акопян.
Глава КГД также добавил, что если до 2025 года строительство в основном концентрировалось в Ереване, то теперь оно становится более диверсифицированным, и активность заметно увеличивается за пределами столицы.