Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը ճեպազրույցում ներկայացրել է թոշակառուներին հետվճարային համակարգում կատարվելիք փոփոխությունները, որը դեռ չեն ներկայացրել գործադիրին, բայց, ըստ նրա, քաղաքական որոշումը կայացված է։
«Մենք 12% սահմանաչափը բարձրացնում ենք մինչև 20%-ի, և առավելագույն թիվը՝ մինչև 10 հազար դրամի»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով 50 հազար դրամ կենսաթոշակ ստացողը եթե ամբողջն անկանխիկ գնում կատարի, ապա կարող է կենսաթոշակը դարձնել 60 հազար դրամ։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե գյուղեր կան, որ անկանխիկ վճարելու համար հնարավորություն չկա, իսկ նախարարը հայտարարում է, թե բոլոր թոշակառուների թոշակներն են հետվճարով բարձրացնում։
Թորոսյանը հակադարձել է, որ նման գյուղերը քիչ են, բայց և ստիպված արձանագրել է, որ այս պահին 500 հազար թոշակառուից 350 հազարն է, որ օգտվում է ծրագրից։
«Այժմ կա հետվճարի գործող համակարգ բոլոր կենսաթոշակներից և նպաստներից, որը սահմանափակված է 12%-ով, բայց ոչ ավել, քան 6000 դրամը, և կախված նպաստի կամ կենսաթոշակի չափից, այդ սահմանաչափերը կարող են ստանալ»,-ասել է նա։
Թորոսյանը հավելել է, որ սա պետություն-քաղաքացի երկկողմանի շահավետ ծրագիր է, որովհետև մեր քաղաքացիները նույնպես պետք է շահագրգռված լինեն, որպեսզի հարկեր վճարվեն պետական բյուջե, որովհետև իրենց կենսաթոշակները և նպաստները վճարվում են հարկային եկամուտներից, որոնք գնում են պետական բյուջե:
«Սա հաղթանակ-հաղթանակ տարբերակ է, մենք չենք վարանում սրա մասին հիշեցնել, բացատրել, և ընդհանրապես մեր՝ հարկեր վճարելու կարգապահությունը փորձում ենք սրանով ուղղել»,-հայտարարել է Թորոսյանը:
Ըստ գործող կարգի, անկանխիկ վճարումներ կատարող թոշակառուները մինչև 6000 դրամ հետվճար են ստանում։ Ընդ որում կոմունալ վճարումները չեն հաշվարկվում տվյալ դեպքում։

Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян на брифинге заявил, что принято политическое решение повысить максимальный размер кэшбэка с 6 000 до 10 000 драмов при совершении пенсионерами безналичных платежей.
«Мы поднимаем предел с 12% до 20%, а максимальную сумму — до 10 000 драмов», — сказал Торосян, передает Panorama.am .
По его словам, пенсионер, получающий 50 000 драмов, сможет увеличить выплату до 60 000 драмов, если все расходы будут безналичными.
Отвечая на замечание о том, что в ряде деревень отсутствуют условия для безналичных расчетов, министр признал проблему, но отметил, что таких населенных пунктов немного. При этом он подчеркнул, что из 500 тысяч пенсионеров страны уже 350 тысяч пользуются программой.
В настоящее время система предусматривает возврат до 12% от пенсии или пособия, но не более 6 000 драмов, при этом коммунальные платежи не учитываются.
Торосян отметил, что это программа взаимной выгоды: «Это вариант win-win. Наши граждане тоже должны быть заинтересованы в уплате налогов, ведь именно из налоговых поступлений финансируются их пенсии и пособия. Мы не устаем напоминать об этом и с помощью этой системы пытаемся повысить налоговую дисциплину», — заявил он.