Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ծաղկաձորում մեկնարկած հանքարդյունաբերական ֆորումի ժամանակ, անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին, ասել է, որ հանքարդյունաբերություն ասելով՝ հիմնականում հասկանում ենք մետաղական հանքերի շահագործումը, որովհետև ոլորտի 95 տոկոսը վերաբերում է հենց մետաղական հանքերին, բայց լրջագույն խնդիրների ենք բախվում հատկապես ոչ մետաղական հանքերի շահագործման ոլորտում։
«Երբ Հայաստանում շինարարության տեմպերն ակտիվացան, մենք զարմանքով արձանագրեցինք, որ Հայաստանում քարի դեֆիցիտ կա այն դեպքում, երբ Հայաստանի մասին խոսելիս ամեն երրորդ նախադասության մեջ ասում ենք՝ քարերի երկիր Հայաստանը։
Բայց հետո պարզվեց, որ մենք մեր համայնքներում սուբվենցիոն ծրագրեր իրականացնելու համար քար ենք ներկրում Հայաստան։ Սա ցույց է տալիս, որ մենք խնդիրներ ունենք։ Հանքարդյունաբերության մեջ մետաղական հանքերի շահագործման 95 տոկոսը՝ ավելացված արժեքի, կշռի մասով գուցե ինչ-որ տեղ հասկանալի է, բայց ես կարծում եմ, որ մասնավորապես քարի մշակման և արդյունահանման ոլորտում անելիքներ ունենք, որովհետև դա առաջին հերթին մեր տնտեսության պոտենցիալն է, երկրորդը՝ մեր երկրի կոլորիտը մեր երկրում ներկայացնելու հնարավորությունն է, ինչը մենք այդքան էլ լավ չենք անում»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Փաշինյանը անդրադարձել է նաև Չինաստան կատարած իր այցի ընթացքում ստացած տպավորություններին՝ նշելով, որ իրեն հատկապես զարմացրել է այն փաստը, որ Չինաստանում տարածված պրակտիկա է՝ տեղական քարերից պատրաստված հուշարձանների կառուցումը, որոնք յուրահատուկ տեսք ու ոճ են հաղորդում բնակավայրերին։
«Հայաստանի 60 տոկոսը երևի տուֆից է պատրաստված, բայց մենք տուֆին մեր հարգանքի տուրքը նորմալ չենք էլ մատուցում և տուֆի արձան կամ մոնումենտ չունենք նույնիսկ: Որոշել ենք, որ առաջիկայում Արթիկ համայնքի հետ այս բացը կլրացնենք։ Նախ սա բնության հետ հաղորդակցվելու շատ կարևոր ձև է, նաև մեր խոսույթներն իրականության հետ համապատասխանեցնելու կարևոր ձև է։ Էլ չեմ ասում, որ շինարարության ոլորտում քարի ներկրումը շատ տարածված երևույթ է։
Ես չեմ ասում, որ Հայաստան քար չպետք է ներկրվի, որովհետև տարբեր պահանջներ կան, ես խոսում եմ այն մասին, որ այն, ինչ մենք ակնհայտորեն նկատի ենք ունեցել, որ պետք է Հայաստանի տնտեսությունը զարգանա բյուջեի ներդրումներով, հետո ենք պարզել, որ դա իրականում ներմուծման վրա է օգտագործվում»,- ասել է նա։
Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է նաև ոլորտում թափանցիկության բարձրացման և մասնագիտական մոտեցման ամրապնդման անհրաժեշտությունը։ Նրա խոսքով՝ ոլորտում առկա հիմնախնդիրների պատճառներից են ոչ բավարար թափանցիկությունը և գիտելիքի ու մասնագիտական կարողությունների վրա ներդրումների պակասը։ Փաշինյանը շեշտել է, որ այս հանգամանքներն առաջնահերթ ուշադրության կարիք ունեն։

3 Октябрь 2025 - 11:56 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что несмотря на богатые геологические ресурсы, в стране ощущается дефицит камня для строительства.
Выступая на горнодобывающем форуме в Цахкадзоре, премьер-министр Никол Пашинян отметил, что 95% горнодобывающей отрасли Армении связано с добычей металлов, однако наиболее серьёзные проблемы возникают в сфере разработки неметаллических ресурсов, особенно строительного камня.
«Когда в Армении активизировалось строительство, мы с удивлением обнаружили, что в стране дефицит камня. Хотя, говоря об Армении, каждый третий раз мы упоминаем, что это страна камней», — отметил он.
Пашинян сообщил, что даже для реализации субвенционных программ в общинах Армения начала импортировать камень. По его словам, это говорит о наличии системных проблем.
Хотя приоритетность металлической добычи с точки зрения добавленной стоимости можно понять, премьер подчеркнул необходимость развития сектора добычи и обработки строительного камня.
«Это не только экономический, но и культурный ресурс. У нас практически нет памятников, изготовленных из туфа, хотя 60% страны состоит из этого камня. Мы решили восполнить этот пробел», — сказал он.
Пашинян также поделился впечатлениями от своего недавнего визита в Китай, где, по его словам, распространена практика использования местных камней для создания памятников и оформления городов, придающая уникальный облик населенным пунктам.
Он добавил, что, хотя импорт камня допустим из-за специфических потребностей строительства, использование государственных средств должно способствовать развитию внутреннего производства, а не стимулировать импорт.
Премьер-министр подчеркнул также важность повышения прозрачности в горнодобывающей отрасли и укрепления профессионального подхода. По его мнению, недостаточная прозрачность и нехватка инвестиций в знания и компетенции являются главными проблемами, требующими немедленного внимания.