Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման հումոր է անվանել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասին իր կատակը` նշելով, որ արդար չէ լուրջ ընդունելը։
Ավելի վաղ Թրամփը հարցազրույցում Հայաստանը շփոթել էր Ալբանիայի հետ։ Դրան անդրադառնալով՝ հոկտեմբերի 2-ին Դանիայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում Ռաման, զրույց ունենալով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, կատակով Մակրոնին հարցրել էր՝ ինչու իրեն չի շնորհավորել Ադրբեջանի հետ խաղաղություն կնքելու կապակցությամբ։
«Իրոք զարմանալի է, թե ինչպես են աշխատում այսօրվա լրատվամիջոցները, և այսպես կոչված «վիրուսայնությունը» ինչպես կարող է այդքան հեշտությամբ խեղաթյուրել իրականությունը: Հումորով, ընկերական տոնով ասված արտահայտությունը հանկարծ դառնում է համաշխարհային մասշտաբի վերնագիր, իսկ մնացած ամեն ինչ՝ իրական էությունը, կորցնում է իր նշանակությունը», – գրել է Ռաման սոցցանցում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ռաման հավելել է, որ հաճելի է եղել հանդիպել հին բարեկամ Իլհամ Ալիևին և Մակրոնի ներկայությամբ հիշատակել Թրամփի այն վրիպումը, թե իբր նույնիսկ Ալբանիան խաղաղություն է հաստատել Ադրբեջանի հետ, այն դեպքում, երբ Ֆրանսիայի նախագահը երկար տարիներ աշխատել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի ուղղությամբ։
«Թեթև դիտողություն, ընկերական պահ։ Իհարկե, սարսափելի բան չկա, որ դա տարածվել է, բայց դա քաղաքական խայթոցի վերածելը պարզապես արդար չէ։ Եկեք պարզենք իրավիճակը: Ճշմարտությունն այն է, որ նախագահ Թրամփը իրեն դրսևորեց որպես առաջնորդ, որը տարիներ անց Արևմուտքի բառապաշար վերադարձրեց «խաղաղություն» բառը: Եվ, այո՛, զարմանալիորեն կարճ ժամանակում նա հասավ խաղաղության այնտեղ, որտեղ մյուսները փորձել էին, բայց ձախողվել, և շարունակում է անխոնջ ձգտել դրան», – ընդգծել է Ռաման։
Վերջում նա նշել է, որ ռեպլիկների փոխանակումն ընդամենը «լավ հումորի րոպե» է եղել այն մարդկանց շրջապատում, ովքեր, ըստ նրա, հանդիսանում են Թրամփի ամենավստահելի կողմնակիցները։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, խոսելով Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրած համաձայնագրի մասին, մի քանի անգամ շփոթել է և Հայաստանը անվանել «Ալբանիա»։ Սեպտեմբերի 22–ին նա ասել է, թե դադարեցրել է «Ալբանիայի սարսափելի պատերազմը» Կամբոջայի հետ։

Премьер-министр Албании Эди Рама назвал свою шутку о президенте США Дональде Трампе юмористической, подчеркнув, что неправильно воспринимать её всерьез.
Ранее Трамп в интервью перепутал Армению с Албанией. Отвечая на это, 2 октября в рамках седьмого саммита Европейского политического сообщества в Дании Рама в шутку спросил президента Франции Эммануэля Макрона, почему тот его не поздравил с заключением мира с Азербайджаном, ссылаясь на оговорку Трампа.
«Поразительно, как работают современные СМИ и как легко так называемая “вирусность” может исказить реальность. Сказанное с юмором, в дружеском тоне, внезапно превращается в заголовок мирового масштаба, а вся остальная суть теряет значение», — написал Рама в соцсети, передает «Спутник Армения».
Он добавил, что был рад встретиться со своим старым другом Ильхамом Алиевым и в присутствии Макрона с юмором вспомнить оговорку Трампа, который утверждал, будто даже Албания установила мир с Азербайджаном, несмотря на то, что президент Франции долгие годы работал над мирным процессом между Арменией и Азербайджаном.
«Это была лёгкая реплика, дружеский момент. Конечно, ничего страшного в том, что это разошлось, нет, но превращать это в политический укол просто несправедливо. Давайте проясним: правда в том, что президент Трамп проявил себя как лидер, вернувший в западный политический лексикон слово “мир” спустя многие годы. И да, он добился мира там, где другие пытались, но потерпели неудачу, и продолжает стремиться к этому», — подчеркнул Рама.
В завершение он отметил, что обмен репликами был всего лишь «минутой хорошего юмора» в кругу людей, которых он считает одними из самых верных сторонников Трампа.
Президент США Дональд Трамп неоднократно путал Армению с Албанией в публичных выступлениях. 22 сентября он заявил, что остановил «ужасную войну Албании» с Камбоджей. 18 сентября, на совместной пресс-конференции с премьером Великобритании Кииром Стармером, он снова допустил ту же ошибку. Аналогичные оговорки были в интервью Fox News 12 сентября и в беседе с американским журналистом Марком Левином в августе.