Sitronics Electro ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Գուրլենովը նշել է, որ Հայաստանում էլեկտրամոբիլների շուկան զարգանում է 4-5 անգամ ավելի արագ, քան Ռուսաստանում։
Նրա խոսքով՝ նման արագ աճի հիմնական պատճառներն են էլեկտրամեքենաների ներկրման գրեթե զրոյական մաքսատուրքը և դրանց համար տրամադրվող անվճար կայանման հնարավորությունը, հայտնում է ՌԲԿ–ն։
Նա հավելել է նաև, որ ՀՀ–ում կոմերցիոն փոխադրողներն արդեն անցել են էլեկտրական մոդելների, իսկ տաքսիում դրանց մասնաբաժինը կազմում է 50%։
Գուրլենովը նաև կանխատեսել է, որ առաջիկա 3-5 տարում ԱՊՀ երկրների շուկաներում էլեկտրամոբիլների երկնիշ աճ է արձանագրվելու։
«Մենք կտեսնենք 150 կՎտ-ից հզոր կայանների թվի արագ աճ, լիցքավորման հանգույցների կառուցում, ինչպես Չինաստանում, «Plug&Charge» (լիցքավորման տեխնոլոգիա) ծառայություններ և ռոումինգ (տարբեր օպերատորների լիցքավորման կայանների հասանելիություն)», – ասել է նա։
2025–ի 9 ամսում է ՀՀ է ներկրվել մոտ 12,000 էլեկտրամոբիլ, այն դեպքում, երբ ամբողջ 2024 թվականի ընթացքում ներմուծվել էր մոտ 9 000։

3 Октябрь 2025 - 14:02 AMT
Генеральный директор компании Sitronics Electro Андрей Гурленов заявил, что рынок электромобилей в Армении развивается в 4–5 раз быстрее, чем в России.
По его словам, основными причинами такого ускоренного роста являются почти нулевая таможенная пошлина на ввоз электромобилей и предоставление бесплатной парковки для них, сообщает РБК.
Он добавил, что в Армении коммерческие перевозчики уже перешли на электрические модели, а доля электромобилей в таксопарках составляет 50%.
Гурленов также спрогнозировал, что в течение ближайших 3–5 лет рынки электромобилей в странах СНГ будут демонстрировать двузначные темпы роста.
«Мы увидим быстрый рост количества зарядных станций мощностью от 150 кВт, строительство зарядочных хабов по примеру Китая, развитие сервисов Plug&Charge (технология бесконтактной авторизации зарядки) и роуминг между операторами зарядных сетей», — отметил он.
За 9 месяцев 2025 года в Армению было ввезено около 12 000 электромобилей, тогда как за весь 2024 год – около 9 000.