Sitronics Electro ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Գուրլենովը նշել է, որ Հայաստանում էլեկտրամոբիլների շուկան զարգանում է 4-5 անգամ ավելի արագ, քան Ռուսաստանում։
Նրա խոսքով՝ նման արագ աճի հիմնական պատճառներն են էլեկտրամեքենաների ներկրման գրեթե զրոյական մաքսատուրքը և դրանց համար տրամադրվող անվճար կայանման հնարավորությունը, հայտնում է ՌԲԿ–ն։
Նա հավելել է նաև, որ ՀՀ–ում կոմերցիոն փոխադրողներն արդեն անցել են էլեկտրական մոդելների, իսկ տաքսիում դրանց մասնաբաժինը կազմում է 50%։
Գուրլենովը նաև կանխատեսել է, որ առաջիկա 3-5 տարում ԱՊՀ երկրների շուկաներում էլեկտրամոբիլների երկնիշ աճ է արձանագրվելու։
«Մենք կտեսնենք 150 կՎտ-ից հզոր կայանների թվի արագ աճ, լիցքավորման հանգույցների կառուցում, ինչպես Չինաստանում, «Plug&Charge» (լիցքավորման տեխնոլոգիա) ծառայություններ և ռոումինգ (տարբեր օպերատորների լիցքավորման կայանների հասանելիություն)», – ասել է նա։
2025–ի 9 ամսում է ՀՀ է ներկրվել մոտ 12,000 էլեկտրամոբիլ, այն դեպքում, երբ ամբողջ 2024 թվականի ընթացքում ներմուծվել էր մոտ 9 000։

Andrey Gurlyonov, CEO of Sitronics Electro, has stated that the electric vehicle (EV) market in Armenia is growing 4–5 times faster than in Russia.
He attributed this rapid growth to Armenia’s near-zero import tariffs on EVs and the availability of free parking for electric cars, as reported by RBC.
Gurlyonov also noted that commercial transport providers in Armenia have already switched to electric models, with electric vehicles accounting for 50% of the taxi fleet.
He further predicted that EV markets across CIS countries will experience double-digit growth over the next 3–5 years.
“We will see a sharp increase in the number of high-power charging stations above 150 kW, the development of charging hubs similar to those in China, the emergence of Plug&Charge services, and roaming access across different charging operators,” he said.
In the first nine months of 2025 alone, Armenia imported nearly 12,000 electric vehicles, up from approximately 9,000 in all of 2024.