Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլինը հանքարդյունաբերության ֆորումում հայտարարել է, որ Հայաստանի հանքային պաշարները սպառվելու վտանգի առաջ են կանգնած։
«Ինձ որպես ամենախոշոր ներդրողի, որպես հանքարդյունաբերական հսկայի ղեկավարի անհանգստացնում է ՀՀ հանքարդյունաբերական պաշարները։ Գիտեք 2038 թվականին շատ քիչ հանքարդյունաբերողներ կմնան, մնացածը կավարտեն իրենց աշխատանքը, եթե այս ուղղությամբ որևէ քայլ չկատարվի։ Վերջին 10 տարվա ընթացքում որևէ նոր պաշար չի հայտնաբերվել Հայաստանում։ Դա շատ լուրջ մարտահրավեր է»,– ընդգծել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Խուդոլինի խոսքով՝ ոլորտի ընկերությունները պետք է կառավարության հետ համատեղ ձևավորեն նոր մոտեցումներ և կառուցեն փոխադարձ վստահության վրա հիմնված համագործակցություն։ Նա հավելել է, որ ԶՊՄԿ-ն այժմ ինքնուրույն իրականացնում է երկրաբանական հետազոտություններ՝ սեփական ծրագրերի ու լոկացիաների մասշտաբով։
«Նաև ասեմ ձեզ, որ որևէ ընկերություն չի կարող անել որոնողահետազոտական աշխատանքներ։ Ահա թե ինչու պետք է երկրում լինի պետական ուժեղ ռազմավարություն և քաղաքականություն»,– նշել է ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրենը։
Ֆորումում հանդես է եկել նաև «Լիդիան Արմենիայի» գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը՝ առաջարկելով հանքարդյունահանման այլ մոդել։
«Միգուցե պետք է, որ հենց այսօր յուրաքանչյուրս մեր ունեցած հանքային ռուսուրսներn ավելացնենք, քանի որ 2038 թվականին անհայտ է, թե տեխնոլոգիաների զարգացման դեպքում որքան պետքական կլինեն նույն պղինձը կամ ոսկին։ Եթե, օրինակ` ԶՊՄԿ–ն պլան ունի տարեկան մինչև 40 մլն տոննայի արդյունահանում անելու, թող հենց հիմա դա անի, հիմա շահագործի հանքավայրերը, այլ ոչ թե թողնի 20–30 տարի հետո»,– հայտարարել է նա։
Ալոյանի համոզմամբ՝ ոսկու բարձր գները ստիպում են արագացնել ծրագրերը․ այդ թվում՝ օր առաջ սկսել Ամուլսարի շահագործումը։ Նա հավելել է, որ նախ պետք է ընդլայնել արդյունահանման ծավալները, և միայն դրանից հետո անցնել նոր երկրաբանահետազոտական աշխատանքներին։

Roman Khudolin, General Director of the Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC), stated at a mining forum that Armenia is facing a serious threat of depleting its mineral reserves.
“As the head of the largest investor and mining giant, I’m concerned about Armenia’s mineral reserves. By 2038, very few mining companies will remain active, and the rest will shut down unless action is taken. No new deposits have been discovered in the past ten years, this is a major challenge,” he emphasized, according to Sputnik Armenia.
Khudolin stressed that mining companies must work with the government to develop new approaches and build trust-based cooperation. He added that ZCMC is currently conducting its own geological surveys on a project-specific basis.
“Let me also tell you that no company can conduct exploratory work on its own. That’s why we need a strong state strategy and policy,” he noted.
Also speaking at the forum, Hayk Aloyan, CEO of Lydian Armenia, proposed a different approach to mining development.
“Maybe we should increase our use of mineral resources now, because by 2038, with new technologies, copper or gold may not be as essential. If, for example, ZCMC plans to extract up to 40 million tons annually, then it should develop the deposits today, not decades later,” he said.
Aloyan believes that rising gold prices necessitate accelerated project implementation, including the rapid launch of the Amulsar mine. He added that expansion of extraction volumes should come first, followed by new geological exploration.