Այն քաղաքացիները, ովքեր չունեն այլ եկամուտ՝ բացի Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալների բազայում արդեն առկա տեղեկատվությունից, այսուհետ կարող են նույնիսկ չմտնել եկամուտների հայտարարագրման համակարգ։ Նրանց եկամուտների հայտարարագիրը կդիտվի լրացված՝ ՊԵԿ-ի ավտոմատ լրացված տվյալների հիման վրա։
Այս նոր նախագիծը մշակվել է Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության և կառավարության համատեղ աշխատանքի արդյունքում։ Նախագծի մանրամասները ներկայացրել է խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Պատրաստվում ենք էապես պարզեցնել ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգն ու գործընթացը», – նշել է Թունյանը։
Ներկայումս գործող կարգի համաձայն՝ աշխատող բոլոր ՀՀ քաղաքացիները պարտավոր են մինչև նոյեմբերի 1-ը՝ էլեկտրոնային ստորագրությամբ մուտք գործել եկամուտների հայտարարագրման հարթակ և լրացնել համապատասխան ձևը։ Համակարգ մուտք գործելուց հետո քաղաքացին տեսնում է մի շարք ավտոմատ լրացված տվյալներ, օրինակ՝ աշխատավարձը, որը արդեն ՊԵԿ-ի կողմից ֆիքսված է լինում։ Քաղաքացին, անհրաժեշտության դեպքում, ավելացնում է լրացուցիչ տեղեկություններ և հաստատում հայտարարագիրը։ Եթե բոլոր տվյալները ճշգրիտ են, ապա պարզապես հաստատում է եղածը և դուրս գալիս համակարգից։
«Մենք այժմ որոշակի փոփոխություն ենք կատարում այդ տրամաբանության մեջ։ Եթե քաղաքացին գտնում է, որ ՊԵԿ-ի կողմից տեսանելի տեղեկատվությունից բացի ինքը որևէ այլ եկամուտ չունի և փաստացի ավելացնելու բան էլ չունի, կարող է անգամ մուտք չգործել այդ համակարգ։ Եվ նոյեմբերի 1-ից հետո կհամարվի, որ քաղաքացու հայտարարագիրը լրացված ու հանձնված է այն տեղեկատվության հիման վրա, որը ՊԵԿ-ին հասանելի է եղել։ Այսինքն՝ այս դեպքում չլրացնելու համար պատասխանատվություն չի լինի», – ասել է Թունյանը։
Քանի որ հայտարարագրերը ՊԵԿ-ն ինքնաշխատ կերպով է լրացնելու, համակարգը համալրվում է նոր գործիքներով, որպեսզի կառույցը կարողանա ավելի շատ տվյալների հասանելիություն ստանալ։ Միաժամանակ, այն քաղաքացիների համար, ովքեր ցանկություն կունենան անձամբ մուտք գործել համակարգ ու լրացնել հայտարարագիրը, կգործի լրացուցիչ օգնական ֆունկցիա։ Այս տարբերակով, եթե քաղաքացու կողմից տրվի համապատասխան համաձայնությունը, ապա ՊԵԿ-ը կկարողանա բանկերից ստանալ տվյալներ նրա ավանդներից ստացված եկամուտների վերաբերյալ և ավտոմատ լրացնել հայտարարագիրը։
«Սա արվում է մարդկանց կյանքը հեշտացնելու համար։ Մենք պատժիչ տրամաբանությունից անցնում ենք մոտիվացիոն տրամաբանությանը, որովհետև հայտարարագիր չլրացնելու համար փաստացի պատասխանատվություն չի լինում, որովհետև նման դեպքեր էլ չեն լինում։ Բայց քաղաքացին սոցիալական կրեդիտներից կկարողանա օգտվել, այսինքն՝ կրթության և առողջապահության վրա կատարված ծախսերի փոխհատուցում կարող է ստանալ միայն այն դեպքում, երբ ինքը մուտք կգործի և գոնե կհաստատի այդ հայտարարագիրը», – նշել է Թունյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը նախատեսում է նախագիծն ընդունել արտահերթ ընթացակարգով՝ մինչև նոյեմբերի 1-ն այն ուժի մեջ մտցնելու նպատակով։

Граждане, не имеющие других доходов, кроме уже зарегистрированных в базе данных Комитета государственных доходов (КГД), теперь могут даже не входить в систему подачи деклараций. В таких случаях декларация будет считаться поданной на основании автоматически заполненных данных КГД.
Законопроект разработан в результате совместной работы фракции «Гражданский договор» и правительства. Подробности представил депутат Бабкен Тунян, сообщает «Арменпресс».
«Мы готовимся существенно упростить систему подачи деклараций о доходах для физических лиц», — заявил Тунян.
Согласно действующим правилам, все работающие граждане Армении обязаны до 1 ноября войти в онлайн-платформу подачи деклараций с помощью электронной подписи и заполнить соответствующую форму. В системе отображаются заранее заполненные данные, например, заработная плата, уже зафиксированная КГД. При необходимости гражданин добавляет дополнительные сведения и подтверждает декларацию.
«Теперь мы меняем эту логику. Если гражданин считает, что у него нет других доходов, помимо уже доступных КГД, он может вообще не входить в систему. И после 1 ноября декларация будет считаться поданной на основании имеющейся в распоряжении КГД информации. То есть, в таких случаях не будет штрафа за неподачу», — пояснил Тунян.
Поскольку теперь декларации будут заполняться автоматически, система пополняется новыми инструментами для расширения доступа КГД к данным. При этом для тех граждан, кто захочет лично войти в систему и заполнить декларацию, будет доступна вспомогательная функция. В случае согласия гражданина, КГД сможет получить данные о доходах от банковских вкладов и автоматически внести их в декларацию.
«Это делается ради упрощения жизни людей. Мы отходим от логики наказаний и переходим к логике мотивации. Потому что за неподачу декларации фактически ответственности не будет, так как нарушений не возникает. Однако воспользоваться социальными компенсациями, например, за образовательные и медицинские расходы, гражданин сможет только при условии, что он войдёт в систему и хотя бы подтвердит свою декларацию», — добавил Тунян.
Фракция «Гражданский договор» планирует принять проект в срочном порядке, чтобы он вступил в силу до 1 ноября.
Все наёмные работники Армении обязаны представить декларацию о доходах до 1 ноября. Граждане, подавшие годовую декларацию и понёсшие в отчётном году расходы на образование или медицину для себя или членов семьи, смогут получить компенсацию таких расходов.