Այն քաղաքացիները, ովքեր չունեն այլ եկամուտ՝ բացի Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալների բազայում արդեն առկա տեղեկատվությունից, այսուհետ կարող են նույնիսկ չմտնել եկամուտների հայտարարագրման համակարգ։ Նրանց եկամուտների հայտարարագիրը կդիտվի լրացված՝ ՊԵԿ-ի ավտոմատ լրացված տվյալների հիման վրա։
Այս նոր նախագիծը մշակվել է Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության և կառավարության համատեղ աշխատանքի արդյունքում։ Նախագծի մանրամասները ներկայացրել է խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Պատրաստվում ենք էապես պարզեցնել ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգն ու գործընթացը», – նշել է Թունյանը։
Ներկայումս գործող կարգի համաձայն՝ աշխատող բոլոր ՀՀ քաղաքացիները պարտավոր են մինչև նոյեմբերի 1-ը՝ էլեկտրոնային ստորագրությամբ մուտք գործել եկամուտների հայտարարագրման հարթակ և լրացնել համապատասխան ձևը։ Համակարգ մուտք գործելուց հետո քաղաքացին տեսնում է մի շարք ավտոմատ լրացված տվյալներ, օրինակ՝ աշխատավարձը, որը արդեն ՊԵԿ-ի կողմից ֆիքսված է լինում։ Քաղաքացին, անհրաժեշտության դեպքում, ավելացնում է լրացուցիչ տեղեկություններ և հաստատում հայտարարագիրը։ Եթե բոլոր տվյալները ճշգրիտ են, ապա պարզապես հաստատում է եղածը և դուրս գալիս համակարգից։
«Մենք այժմ որոշակի փոփոխություն ենք կատարում այդ տրամաբանության մեջ։ Եթե քաղաքացին գտնում է, որ ՊԵԿ-ի կողմից տեսանելի տեղեկատվությունից բացի ինքը որևէ այլ եկամուտ չունի և փաստացի ավելացնելու բան էլ չունի, կարող է անգամ մուտք չգործել այդ համակարգ։ Եվ նոյեմբերի 1-ից հետո կհամարվի, որ քաղաքացու հայտարարագիրը լրացված ու հանձնված է այն տեղեկատվության հիման վրա, որը ՊԵԿ-ին հասանելի է եղել։ Այսինքն՝ այս դեպքում չլրացնելու համար պատասխանատվություն չի լինի», – ասել է Թունյանը։
Քանի որ հայտարարագրերը ՊԵԿ-ն ինքնաշխատ կերպով է լրացնելու, համակարգը համալրվում է նոր գործիքներով, որպեսզի կառույցը կարողանա ավելի շատ տվյալների հասանելիություն ստանալ։ Միաժամանակ, այն քաղաքացիների համար, ովքեր ցանկություն կունենան անձամբ մուտք գործել համակարգ ու լրացնել հայտարարագիրը, կգործի լրացուցիչ օգնական ֆունկցիա։ Այս տարբերակով, եթե քաղաքացու կողմից տրվի համապատասխան համաձայնությունը, ապա ՊԵԿ-ը կկարողանա բանկերից ստանալ տվյալներ նրա ավանդներից ստացված եկամուտների վերաբերյալ և ավտոմատ լրացնել հայտարարագիրը։
«Սա արվում է մարդկանց կյանքը հեշտացնելու համար։ Մենք պատժիչ տրամաբանությունից անցնում ենք մոտիվացիոն տրամաբանությանը, որովհետև հայտարարագիր չլրացնելու համար փաստացի պատասխանատվություն չի լինում, որովհետև նման դեպքեր էլ չեն լինում։ Բայց քաղաքացին սոցիալական կրեդիտներից կկարողանա օգտվել, այսինքն՝ կրթության և առողջապահության վրա կատարված ծախսերի փոխհատուցում կարող է ստանալ միայն այն դեպքում, երբ ինքը մուտք կգործի և գոնե կհաստատի այդ հայտարարագիրը», – նշել է Թունյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը նախատեսում է նախագիծն ընդունել արտահերթ ընթացակարգով՝ մինչև նոյեմբերի 1-ն այն ուժի մեջ մտցնելու նպատակով։

Citizens who have no income other than what is already recorded in the State Revenue Committee (SRC) database may now be exempt from accessing the income declaration system. In such cases, the income declaration will be considered submitted based on the automatically filled data provided by the SRC.
The new draft was developed through joint efforts between the ruling Civil Contract parliamentary faction and the government. Details were presented by MP Babken Tunyan, according to Armenpress.
“We’re preparing to significantly simplify the income declaration system for individuals,” Tunyan stated.
Currently, all employed citizens of Armenia are required to log into the income declaration system using an electronic signature and submit their declaration by November 1. Once logged in, users see various pre-filled fields, such as their salary, based on data already recorded by the SRC. If needed, they can add further details and confirm the declaration.
“We are now changing that logic. If a citizen believes they have no additional income beyond what the SRC sees, they may skip logging in entirely. After November 1, the declaration will be automatically considered submitted based on the available SRC data. This means there will be no penalties for not filling out the form in such cases,” Tunyan explained.
Since the SRC will automatically generate these declarations, new tools are being added to the system to expand data access. For citizens who still wish to complete the process manually, an assistant function will be available. If the citizen consents, the SRC will also retrieve bank income data, such as interest from deposits, and auto-fill that information.
“This is meant to make people’s lives easier. We’re moving away from a punitive model and toward a motivational approach,” Tunyan said. “While there’s no penalty for skipping the declaration in eligible cases, citizens must log in and confirm their declaration to qualify for social credit benefits, such as reimbursements for education and healthcare expenses.”
The Civil Contract faction plans to pass the bill through an expedited process to have it enacted by November 1.
All employed citizens in Armenia must submit income declarations by November 1. Those who do and have incurred educational or healthcare expenses for themselves or their family during the reporting year may be eligible for social compensation.