Եվրասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է, որ Հայաստանում սպառողական գների աճը կշարունակի պահպանվել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի գնահատականների սահմաններում։ Այս մասին նշված է բանկի հրապարակած շաբաթական մակրոտնտեսական զեկույցում։
Ըստ զեկույցի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանում արձանագրվել է 3.7 տոկոս գնաճ, մինչդեռ նախորդ՝ օգոստոս ամսին այն կազմել է 3.6 տոկոս։ Նկատվել է, որ հատկապես սննդամթերքի գների աճն է արագացել՝ սեպտեմբերին կազմելով 5.8 տոկոս՝ համեմատած օգոստոսյան 4.9 տոկոսի։ Այս զարգացումն, ըստ զեկույցի, պայմանավորված է համաշխարհային շուկաներում պարենային ապրանքների գների փոփոխություններով, գրում է Sputnik Արմենիան։
Միևնույն ժամանակ, ծառայությունների ոլորտում գնաճի ցուցանիշը նվազել է՝ կազմելով 2.8 տոկոս՝ մեկ ամիս առաջվա 3.2 տոկոսի փոխարեն։ Նմանատիպ դինամիկա է գրանցվել նաև ոչ պարենային ապրանքների սեգմենտում, որտեղ գնաճը կազմել է 0.9 տոկոս՝ ի տարբերություն նախորդ ամսվա 1.1 տոկոսի։
«Մենք ընթացիկ տարում կանխատեսում ենք սպառողական գների աճի պահպանում ՀՀ ԿԲ նպատակային միջակայքում (3±1 տոկոս)», – ասված է զեկույցում։
Ավելի վաղ բանկը հրապարակել էր նաև Հայաստանի տնտեսական աճի վերաբերյալ իր կանխատեսումները։ Ըստ բանկի մակրոտնտեսական գնահատականների՝ 2025 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճի 5.5 տոկոսով, 2026 թվականին՝ 5.3 տոկոսով, իսկ 2027-ին՝ 5.0 տոկոսով։

The Eurasian Development Bank (EDB) forecasts that consumer price growth in Armenia will remain within the Central Bank’s target range of 3±1%, according to the bank’s latest weekly macroeconomic report.
The report notes that inflation reached 3.7% in September 2025, up from 3.6% in August. The main driver was food prices, which rose 5.8% in September compared to 4.9% the previous month. This trend, the report states, reflects global fluctuations in food commodity markets, as reported by Sputnik Armenia.
At the same time, inflation in the services sector declined to 2.8%, down from 3.2% in August. A similar trend was seen in the non-food segment, where inflation dropped to 0.9% from 1.1% the previous month.
“We expect inflation in Armenia to remain within the Central Bank’s target range of 3±1% this year,” the report says.
Earlier, the bank projected that Armenia’s GDP will grow by 5.5% in 2025, 5.3% in 2026, and 5.0% in 2027, according to its macroeconomic outlook.