Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Թյուրքալեզու պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստում, որն անցնում է Գաբալայում, խոսել է «TRIPP երթուղու գործարկման» կարևորության մասին։
«Հատուկ նշանակություն ունի TRIPP երթուղու գործարկումը, որի մասին հայտարարվել է Վաշինգտոնի գագաթնաժողովում և որը ուղիղ կապ կապահովի Ադրբեջանի շրջանների և Նախիջևանի միջև Զանգեզուրի միջանցքով։ Դա կարևոր քայլ է մեր տարածաշրջանում կապերի դիվերսիֆիկացման տեսակետից»,–ասել է նա, գրում է Minval.az-ը։
Բայրամովը նաև նշել է, որ ԹՊԿ երկրները իրենց աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ կամուրջ են հանդիսանում Եվրոպայի և Ասիայի միջև՝ ապահովելով կարևոր տրանսպորտային, լոգիստիկ և տարանցիկ ուղիներ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթում, արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունն ընկալվում է որպես տարածքային պահանջ Հայաստանից։ Նա ընդգծել է, որ թեև Վաշինգտոնյան հռչակագրով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատված, դեռևս առկա են լուրջ անելիքներ, իսկ Ադրբեջանի նախագահի հռետորաբանությունը հակասում է խաղաղության կառուցման տրամաբանությանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ կոչ են անում ադրբեջանցի գործընկերներին՝ խոսույթը համապատասխանեցնել փաստաթղթերին։

7 Октябрь 2025 - 08:18 AMT
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, выступая на встрече глав внешнеполитических ведомств стран Организации тюркоязычных государств (ОТГ), проходившей в Габале, подчеркнул важность запуска маршрута TRIPP, о котором было объявлено на саммите в Вашингтоне.
По его словам, маршрут обеспечит прямое сообщение между регионами Азербайджана и Нахичеванью через «Зангезурский коридор», что станет важным шагом с точки зрения диверсификации транспортных связей в регионе.
Байрамов также отметил, что страны ОТГ благодаря своему географическому положению выступают мостом между Европой и Азией, обеспечивая ключевые транспортные, логистические и транзитные маршруты.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, отвечая на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, отметил, что фраза «Зангезурский коридор» воспринимается как территориальное притязание на Армению. Пашинян подчеркнул, что, несмотря на Вашингтонскую декларацию о мире, остаются серьёзные вызовы, а риторика Баку противоречит духу мирного процесса.
Руководитель фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян также призвал азербайджанскую сторону приводить риторику в соответствие с официальными документами.