Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Թյուրքալեզու պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստում, որն անցնում է Գաբալայում, խոսել է «TRIPP երթուղու գործարկման» կարևորության մասին։
«Հատուկ նշանակություն ունի TRIPP երթուղու գործարկումը, որի մասին հայտարարվել է Վաշինգտոնի գագաթնաժողովում և որը ուղիղ կապ կապահովի Ադրբեջանի շրջանների և Նախիջևանի միջև Զանգեզուրի միջանցքով։ Դա կարևոր քայլ է մեր տարածաշրջանում կապերի դիվերսիֆիկացման տեսակետից»,–ասել է նա, գրում է Minval.az-ը։
Բայրամովը նաև նշել է, որ ԹՊԿ երկրները իրենց աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ կամուրջ են հանդիսանում Եվրոպայի և Ասիայի միջև՝ ապահովելով կարևոր տրանսպորտային, լոգիստիկ և տարանցիկ ուղիներ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթում, արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունն ընկալվում է որպես տարածքային պահանջ Հայաստանից։ Նա ընդգծել է, որ թեև Վաշինգտոնյան հռչակագրով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատված, դեռևս առկա են լուրջ անելիքներ, իսկ Ադրբեջանի նախագահի հռետորաբանությունը հակասում է խաղաղության կառուցման տրամաբանությանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ կոչ են անում ադրբեջանցի գործընկերներին՝ խոսույթը համապատասխանեցնել փաստաթղթերին։

At the Foreign Ministers’ meeting of the Organization of Turkic States (OTS) held in Gabala, Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov emphasized the strategic importance of launching the TRIPP route, which was first announced during a summit in Washington.
Bayramov stated that the implementation of the TRIPP route would establish a direct connection between Azerbaijan and its Nakhichevan exclave via the “Zangezur corridor”, a land route passing through southern Armenia. He called it “a significant step toward diversifying connectivity across the region.”
Bayramov also noted that the member states of the OTS serve as a bridge between Europe and Asia, providing crucial transport, logistics, and transit pathways due to their geographic positions.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, speaking at the 80th session of the United Nations General Assembly, responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statements, saying that the phrase “Zangezur corridor” is interpreted as a territorial claim against Armenia. Pashinyan emphasized that despite the peace declaration signed in Washington, serious challenges remain and Baku’s rhetoric undermines the peace process.
Arthur Hovhannisyan, leader of Armenia’s Civil Contract faction, urged Azerbaijani officials to align their language with the terms of official agreements.