Ադրբեջանում շինծու գործով կալանքի տակ գտնվող գործարար Ռուբեն Վարդանյանն ամբողջությամբ դադարեցրել է մասնակցությունը ռուսական ավտոմոբիլային բիզնեսին՝ վաճառելով իր բաժնեմասը «Ատոմ» էլեկտրամոբիլի նախագծում։
«Վոսխոդ» ՍՊԸ-ում նրա ունեցած 25 տոկոս բաժնեմասը, որը «Կամա» ընկերության հիմնական բաժնետերն է, փոխանցվել է հենց այդ ընկերությանը, գրում է «Կոմերսանտը»։
Այս գործարքից հետո «Վոսխոդի» համատիրոջ կարգավիճակը պահպանել են ԿամԱԶ-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կոգոգինը (37,5%) և «Սպեկտր» ՍՊԸ-ն (37,5%)։
2024–ին նաև նաև դադարեցրել էր իմ ասմանկցությունը «ԿամԱզ»–ում։ Փորձագետները կարծում են, որ գործարարը նախագծից դուրս է եկել անձնական բարդ իրավիճակի պատճառով։
«Կաման» հաստատել է իր մտադրությունը՝ մինչև տարվա վերջ սկսել «Ատոմ» էլեկտրամոբիլի սերիական արտադրությունը «Մոսկվիչ» գործարանում։
Ռուբեն Վարդանյանը իր ուղերձում նշել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

Businessman Ruben Vardanyan, currently imprisoned in Azerbaijan on politically motivated charges, has completely withdrawn from Russia’s automotive industry by selling his stake in the Atom electric vehicle project.
He has transferred his 25% share in Voskhod LLC, the main shareholder of Kama, to the company itself, according to Kommersant.
Following this transaction, the remaining co-owners of Voskhod are KAMAZ CEO Sergey Kogogin (37.5%) and Spektr LLC (37.5%).
In 2024, Vardanyan had also ceased his involvement in KAMAZ. Analysts believe his withdrawal from the Atom project is due to personal complications stemming from his arrest and legal situation.
Kama has confirmed its intention to launch mass production of the Atom EV by the end of the year at the Moskvich plant.
In a prior statement, Vardanyan said he has not provided any testimony since his arrest, apart from stating his name. He added that all documents bearing his signature are falsified and that he, his lawyer, and translator have been subjected to pressure.