Ադրբեջանում շինծու գործով կալանքի տակ գտնվող գործարար Ռուբեն Վարդանյանն ամբողջությամբ դադարեցրել է մասնակցությունը ռուսական ավտոմոբիլային բիզնեսին՝ վաճառելով իր բաժնեմասը «Ատոմ» էլեկտրամոբիլի նախագծում։
«Վոսխոդ» ՍՊԸ-ում նրա ունեցած 25 տոկոս բաժնեմասը, որը «Կամա» ընկերության հիմնական բաժնետերն է, փոխանցվել է հենց այդ ընկերությանը, գրում է «Կոմերսանտը»։
Այս գործարքից հետո «Վոսխոդի» համատիրոջ կարգավիճակը պահպանել են ԿամԱԶ-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կոգոգինը (37,5%) և «Սպեկտր» ՍՊԸ-ն (37,5%)։
2024–ին նաև նաև դադարեցրել էր իմ ասմանկցությունը «ԿամԱզ»–ում։ Փորձագետները կարծում են, որ գործարարը նախագծից դուրս է եկել անձնական բարդ իրավիճակի պատճառով։
«Կաման» հաստատել է իր մտադրությունը՝ մինչև տարվա վերջ սկսել «Ատոմ» էլեկտրամոբիլի սերիական արտադրությունը «Մոսկվիչ» գործարանում։
Ռուբեն Վարդանյանը իր ուղերձում նշել է, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

7 Октябрь 2025 - 11:00 AMT
Бизнесмен Рубен Варданян, находящийся под арестом в Азербайджане по, как считают в Армении, сфабрикованному делу, полностью прекратил участие в автомобильной отрасли России, продав свою долю в проекте электромобиля «Атом».
Согласно публикации в «Коммерсанте», его 25% в ООО «Восход», основном акционере компании «Кама», были переданы самой этой компании.
После сделки совладельцами «Восхода» остаются генеральный директор КАМАЗа Сергей Когогин (37,5%) и ООО «Спектр» (37,5%).
Ещё в 2024 году Варданян прекратил участие в КАМАЗ. Эксперты считают, что его уход из проекта связан с личными трудностями, включая арест и давление со стороны азербайджанских властей.
Компания «Кама» подтвердила намерение запустить серийное производство электромобиля «Атом» на заводе «Москвич» до конца текущего года.
Ранее Варданян заявлял, что с момента ареста дал лишь одно показание — своё имя и фамилию. Он подчеркнул, что все протоколы с его подписью являются фальсификацией и что на него, его адвоката и переводчика оказывалось давление.