Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի կարևոր արդյունք է դարձել «Զանգեզուրի միջանցքի բացումը»։ Այդ մասին նա ասել է Գաբալայում՝ Թյուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների խորհրդում իր ելույթի ժամանակ, հայտնում է APA-ն։
«Զանգեզուրի միջանցքը մեծ նշանակություն ունի որպես նոր տրանսպորտային ուղի և երկրորդ երթուղի թե Միջին միջանցքի, թե՛ Հյուսիս-Հարավ միջանցքի շրջանակներում», – ընդգծել է նա։
Ալիևի այս հայտարարությունը հնչել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում այն հայտարարությունից հետո, որ «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունն ընկալվում է որպես տարածքային պահանջ Հայաստանից»։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթում Փաշինյանն ընդգծել էր, որ թեև Վաշինգտոնյան հռչակագրով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատված, դեռևս առկա են լուրջ անելիքներ, իսկ Ադրբեջանի նախագահի հռետորաբանությունը հակասում է խաղաղության կառուցման տրամաբանությանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ կոչ են անում ադրբեջանցի գործընկերներին՝ խոսույթը համապատասխանեցնել փաստաթղթերին։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что важнейшим результатом вашингтонского саммита стало открытие «Зангезурского коридора». Об этом он сказал в Габале на заседании Совета глав государств Организации тюркских стран, передает агентство APA.
«Зангезурский коридор имеет большое значение как новый транспортный маршрут и как второй путь в рамках как Срединного, так и коридорa Север–Юг», — подчеркнул Алиев.
Это заявление прозвучало после выступления премьер-министра Армении Никола Пашиняна на Генеральной Ассамблее ООН, где он отметил, что выражение «Зангезурский коридор» воспринимается как территориальное требование к Армении.
В своём обращении на 80-й сессии Генассамблеи ООН Пашинян подчеркнул, что, хотя Вашингтонская декларация формально закрепила мир между Арменией и Азербайджаном, остаются серьёзные нерешённые вопросы, а риторика президента Азербайджана противоречит логике мирного процесса.
Руководитель парламентской фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян призвал азербайджанских коллег согласовывать свои заявления с содержанием подписанных документов.