Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան ոչ միայն ուշադրությամբ հետևում է Հարավային Կովկասում ընթացող զարգացումներին, այլ նաև անկեղծորեն սատարում է այդ տարածքում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու բոլոր նախաձեռնություններին։ Այդ մասին նա ասել է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովում, որն անցնում է Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքում։
«Օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված համատեղ հռչակագիրը համարում ենք դրական քայլ և հույս ունենք, որ այն կշարունակվի»,– ասել է Էրդողանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Էրդողանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև Կենտրոնական Ասիայում տեղի ունեցող գործընթացներին՝ նշելով, որ Թուրքիան ողջունում է նաև այն համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Ուզբեկստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի միջև՝ սահմանային անցակետերի սահմանազատման ուղղությամբ։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan stated that Ankara closely follows developments in the South Caucasus and sincerely supports all initiatives aimed at ensuring peace and stability in the region.
“We consider the joint declaration signed between Azerbaijan and Armenia on August 8 a positive step and hope it will continue,” Erdogan said at the 12th summit of the Organization of Turkic States held in Gabala, Azerbaijan, Factor.am reports.
In his remarks, Erdogan also addressed developments in Central Asia, welcoming the agreement signed between Uzbekistan, Kyrgyzstan, and Tajikistan on delimiting and managing border checkpoints.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and U.S. President Donald Trump signed a trilateral declaration at the White House, followed by the initialing of a peace and inter-state relations agreement between Armenia and Azerbaijan.