Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Կանաչ, կայուն և շրջանաձև տնտեսության զարգացման շրջանակային ռազմավարության նախագիծը և դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը:
Ներկայացվել են մանրամասներ ռազմավարության նախագծի իրավական հիմքերի, հիմնական ոլորտային ուղղությունների, իրագործման թիրախների, ինչպես նաև ընդհանուր և ոլորտային նպատակների, իրականացվելիք քայլերի ու սպասվող արդյունքների վերաբերյալ։
Ընդգծվել է, որ նախատեսվում է միջոցառումների իրականացում էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, արդյունաբերության, արտադրության, սպասարկման և մի շարք այլ բնագավառներում։
Ակնկալվում է, որ ռազմավարության իրականացումը կխթանի տնտեսության կայուն առաջընթացը, կբարելավի բնական ռեսուրսների կիրառման արդյունավետությունը, կավելացնի ռեսուրսախնայող ճյուղերի տեսակարար կշիռը, կանաչ աշխատատեղերի քանակը, կանաչ և մասնավոր ներդրումների ծավալները, ինչպես նաև կխրախուսի արտադրողականության և մրցունակության աճը։
Ընդհանուր նպատակների և գործողությունների շրջանակում նախատեսվել է ներդնել տաքսոնոմիայի համակարգ՝ կանաչ, անցումային և նպաստող ծրագրերի ու միջոցառումների դասակարգման համար, ինչպես նաև մշտադիտարկման և գնահատման մեխանիզմներ՝ կանաչ տնտեսության անցման գործընթացը չափելու համար։
Հանդիպման մասնակիցներն արտահայտել են իրենց տեսակետները նախագծում առաջարկված ուղենիշների ու առաջնահերթությունների վերաբերյալ։
Քննարկվել են նաև էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների օգտագործման խթանմանն ուղղված քայլերը, ներկայացվել են միջնաժամկետ կարգավորումների մանրամասներ։
Քննարկումն ամփոփելով՝ վարչապետը կարևորել է, որ իրականացվելիք միջոցառումները լինեն թիրախային, նպաստեն ոլորտային քաղաքականության իրագործմանը և տվել է հանձնարարականներ հետագա քայլերի ուղղությամբ։

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, на котором был обсуждён проект рамочной стратегии развития зелёной, устойчивой и цикличной экономики, а также вытекающая из неё программа действий.
Были представлены детали правовой основы стратегии, приоритетных отраслевых направлений, целевых показателей реализации, общих и отраслевых целей, планируемых шагов и ожидаемых результатов.
Отмечено, что мероприятия затронут сферы энергетики, транспорта, сельского хозяйства, градостроительства, промышленности, производства, сферы услуг и другие области.
Ожидается, что реализация стратегии будет способствовать устойчивому развитию экономики, повышению эффективности использования природных ресурсов, увеличению доли ресурсосберегающих отраслей, созданию «зеленых» рабочих мест, росту объемов «зеленых» и частных инвестиций, а также усилению производительности и конкурентоспособности.
В рамках стратегии предусмотрено внедрение системы таксономии для классификации «зеленых», переходных и способствующих программ и мероприятий, а также механизмов мониторинга и оценки, позволяющих отслеживать процесс перехода к зелёной экономике.
Участники совещания высказали мнения по предложенным ориентирам и приоритетам. Также обсуждались меры по стимулированию использования электротранспорта и представлены детали среднесрочных регулировок.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр подчеркнул важность целевых и отраслево ориентированных мероприятий и дал указания по дальнейшим шагам.