Թբիլիսիում հոկտեմբերի 22-23-ը տեղի ունենալիք «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովին նախատեսվում է նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի մասնակցությունը՝ ըստ կազմակերպիչների։
Վրացական կողմի տվյալներով՝ համաժողովը պաշտոնապես կբացի Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։ Մինչ օրս ՀՀ և Ադրբեջանի կառավարությունների մամուլի ծառայությունները պաշտոնապես չեն հաստատել մասնակցությունը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Միջոցառմանը ակնկալվում է մոտ 2000 պատվիրակների մասնակցություն, այդ թվում՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, բիզնեսի ներկայացուցիչներ, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ, միջազգային ֆինանսական հաստատությունների անդամներ և փորձագետներ։
Այս տարի անցկացվելիք հնգամյա համաժողովի կենտրոնական թեման լինելու է ներդրումների իրականացման հնարավորությունները կայունության պայմաններում։ Կքննարկվեն նաև գլոբալ առևտրի, տրանսպորտի և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը, միջին միջանցքի հեռանկարները, էներգետիկան, թվային փոխակերպումը և մի շարք այլ հարցեր։
«Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովը Թբիլիսիում առաջին անգամ անցկացվել է 2015 թվականին և անցկացվում է երկու տարին մեկ։ Նախորդ՝ 2023 թվականի համաժողովին մասնակցել են նաև Նիկոլ Փաշինյանն ու Ալի Ասադովը, որի շրջանակում Վրաստանի당时 վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նրանց հետ անցկացրել է եռակողմ հանդիպում։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov are expected to attend the Silk Road Forum, set for October 22–23 in Tbilisi. The event will officially open with a speech by Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze.
So far, neither the Armenian nor the Azerbaijani governments has officially confirmed their participation, reports RFE/RL’s Armenian service.
The forum is set to bring together around 2,000 delegates, including senior officials, business leaders, heads of international organizations, representatives of global companies, financial institutions, and policy experts.
This year's edition, held every two years since its 2015 launch, will focus on investment opportunities in stable environments. Discussions will cover global trade, transport and logistics infrastructure, the Middle Corridor, energy, digital transformation, and more.
In the previous 2023 forum, both Pashinyan and Asadov participated, and a trilateral meeting was held with then-Georgian PM Irakli Garibashvili.