ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտնել է, որ ընկերության տեխնիկական պարկում առկա է ավելի քան 600 ավտոտրանսպորտային և հատուկ նշանակության տեխնիկա, որոնցից մոտ 200-ը փաստացի անսարք է և չի կարող շահագործվել։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նրա խոսքով՝ այսօր ՀԷՑ-ին պատկանող նոտ երեք տասնյակ հատուկ տեխնիկա (հորատող մեքենաներ, մանիպուլյատորներ, ավտոաշտարակներ) բաշխվել է ՀԷՑ-ի 20-ից ավելի մարզային ստորաբաժանումներին՝ վթարավերականգնողական աշխատանքներն առավել արագ ու արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով։
«Սա այն շուրջ վեց տասնյակ տեխնիկատրանսպորտային միջոցների մի մասն է, որոնք վարձակալության պայմանագրերով ՀԷՑ-ը տարիներ առաջ հանձնել էր «Տաշիր» ընկերությունների խմբին փոխկապակցված 4 կապալառու ընկերությունների, որոնք էլ ՀԷՑ-ի Ներդրումային ծրագրերով նախատեսված՝ աշխատանքներ էին իրականացնում նույն ՀԷՑ-ի համար, սակայն դրանց ընթացիկ սպասարկման եւ վերանորոգման ծախսերը թողնելով ՀԷՑ-ի վրա (նախատեսված՝ պայմանագրով)։
Ընդ որում՝ վարձակալության պայմանագրերի կնքումից ի վեր վարձակալության դիմաց՝ մինչեւ Ժամանակավոր կառավարչի նշանակումը, որեւէ վճարում վերջիններս չէին կատարել ՀԷՑ-ին։
Մեր ուսումնասիրությունների եւ իրավահարաբերությունների փոխադարձ ճշգրտումների արդյունքում պարզ դարձավ, որ վարձակալության պայմանագրերով նախատեսված՝ 60-ից ավելի տեխնիկայի վարձակալության դիմաց ՀԷՑ-ին կապալառու ընկերությունների ունեցած դեբիտորական պարտքը կազմում է ավելի քան 180 մլն ՀՀ դրամ։
Այդ պայմանագրերն օրենքով սահմանված կարգով մեր նախաձեռնությամբ շաբաթներ առաջ խզվել են, հիշյալ տեխնիկատրանսպորտային միջոցներն ամբողջովին հետ են վերադարձվել ՀԷՑ-ին (ընդ որում՝ դրանց մի զգալի մասն անսարք եւ անմխիթար վիճակում), իսկ տվյալ սուբյեկտներին ՀԷՑ-ի կողմից վճարման հաշիվներ են ներկայացվել՝ մարելու գոյացած պարտավորությունները։
Նշված գումարից այս պահին մարվել է շուրջ 60մլն ՀՀ դրամ պարտավորություն։
Նշեմ նաեւ, որ ՀԷՑ-ի կենտրոնական ավտոպարկում եւ ենթակա մասնաճյուղերի ավտոտնտեսություններում այս պահին առկա է ավելի քան 600 ավտոտրանսպորտ եւ հատուկ տեխնիկա, որոնցից սակայն շուրջ 200-ը պիտանի չեն հետագա շահագործման համար, եւ գտնվում են բացարձակ հնամաշ, անսարք եւ «փաստացի խոտանված» վիճակում. դրանք ենթակա են հետագա դուրս գրման եւ հաշվապահորեն՝ խոտանման ենթարկվելու։

Временный управляющий «Электрических сетей Армении» (ЭСА) Романос Петросян сообщил, что в автопарке компании числится более 600 единиц автотранспорта и спецтехники, однако около 200 из них фактически неисправны и не могут использоваться. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
По его словам, сегодня более 30 единиц специальной техники (буровые установки, манипуляторы, автоподъемники), принадлежащих ЭСА, были распределены между более чем 20 региональными подразделениями компании для повышения эффективности аварийно-восстановительных работ.
Он уточнил, что эта техника ранее передавалась по договорам аренды четырём подрядным компаниям, связанным с группой компаний «Ташир». Эти компании выполняли работы в рамках инвестиционных программ ЭСА, однако все расходы по текущему обслуживанию и ремонту ложились на ЭСА, как было предусмотрено условиями договоров.
Петросян отметил, что с момента заключения договоров арендаторы не выплачивали арендную плату вплоть до назначения временного управляющего.
В результате проверки было установлено, что задолженность подрядчиков перед ЭСА по арендной плате за более чем 60 единиц техники превышает 180 миллионов драмов. Эти договоры были расторгнуты по инициативе ЭСА в установленном законом порядке, техника возвращена (причём значительная её часть в неисправном и изношенном состоянии), а арендаторам выставлены счета на погашение долга. По его словам, на сегодняшний день уже погашено около 60 миллионов драмов.
Петросян добавил, что в центральном автопарке и автохозяйствах филиалов ЭСА в настоящее время числится более 600 единиц транспорта и техники, из которых около 200 находятся в крайне изношенном и «фактически списанном» состоянии. Эти машины будут выведены из эксплуатации и списаны по бухгалтерским документам.
«Компания ЭСА должна служить нашему народу», — написал он.
18 июля Комиссия по регулированию общественных услуг сообщила, что бывший руководитель Службы государственного контроля Романос Петросян назначен временным управляющим компании ЭСА. Также начато производство по проверке деятельности компании на основании обращения правительства.
22 июля 2025 года срочный арбитраж при Торговой палате Стокгольма вынес решение, обязывающее Республику Армения не применять положения недавно принятых законов «Об энергетике» и «О регулирующем органе общественных услуг» к ЭСА и прекратить дальнейшие шаги по возможной экспроприации компании.