Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է Starbucks-Alshaya Group Eurasia ընկերության փոխնախագահ Ֆիգեն Իլգազին և անշարժ գույքի գծով տնօրեն Հանզադե Կուղուին՝ Starbucks-ի՝ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները քննարկելու նպատակով։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հաղորդմամբ՝ հյուրերը ներկայացրել են Starbucks-ի առաքելությունն ու միջազգային ներկայությունը՝ նշելով, որ այս պահի դրությամբ բրենդն աշխատում է 86 երկրում և ունի ավելի քան 40 հազար սուրճի կետ։
Ընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են իրենց հետաքրքրությունը տարածաշրջանում ընդլայնվելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ Հայաստանում։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել սրճարանային ոլորտի զարգացող միտումներին, ոլորտում առկա ներուժին, ենթակառուցվածքների բարելավման հնարավորություններին և սուրճի սպառման շուկայի առանձնահատկություններին։
«Բարձրորակ միջազգային ներդրումների ներգրավումը Հայաստանի համար առաջնահերթություն է, և մենք ձեր այցելությունն արժևորում ենք որպես խոստումնալից քայլ այդ ուղղությամբ։ Հայաստանը առաջարկում է կայուն, բաց և բարեփոխումներին միտված բիզնես միջավայր՝ հենված երիտասարդ և բարձր կրթական ներուժ ունեցող մարդկային ռեսուրսների, զբոսաշրջության ոլորտի շարունակական աճի, ինչպես նաև դինամիկ զարգացող և մրցունակ սպառողական շուկայի վրա», – նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը վերահաստատել է կառավարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Starbucks-ի մուտքին հայաստանյան շուկա՝ ընդգծելով, որ այդ քայլը կխթանի զբոսաշրջության և ներդրումների աճը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանն ու «Enterprise Armenia»-ի գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը։

8 октября министр экономики Армении Геворг Папоян принял Фигена Илгаза, вице-президента Starbucks-Alshaya Group Eurasia, и Ханзаде Кугу, директора по недвижимости, для обсуждения перспектив выхода Starbucks на армянский рынок.
Как сообщили в Министерстве экономики, представители компании представили миссию Starbucks и масштабы международного присутствия, подчеркнув, что на данный момент бренд работает в 86 странах и насчитывает более 40 тысяч кофеен.
Гости выразили заинтересованность в расширении присутствия в регионе, включая Армению.
Во время встречи были обсуждены развивающиеся тенденции в сфере кафе, рыночный потенциал, возможности улучшения инфраструктуры, а также особенности потребления кофе в Армении.
«Привлечение качественных международных инвестиций является приоритетом для Армении, и мы рассматриваем ваш визит как многообещающий шаг в этом направлении. Армения предлагает стабильную, открытую и ориентированную на реформы бизнес-среду, основанную на молодом и высокообразованном человеческом капитале, росте туристического сектора, а также динамично развивающемся и конкурентном потребительском рынке», — заявил Геворг Папоян.
Министр подтвердил готовность правительства содействовать выходу Starbucks на армянский рынок, отметив, что это будет способствовать росту туризма и объёма инвестиций.
Во встрече также приняли участие заместитель министра экономики Анушик Аветян и исполнительный директор «Enterprise Armenia» Гоар Абаджян.