Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թվականի սեպտեմբերին բենզինի գներն օգոստոսի համեմատ աճել են 4.4%-ով, իսկ դիզելային վառելիքինը՝ 3.9%-ով։
Սեպտեմբերը, համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ, արձանագրել է բենզինի 1.1% գնանկում, մինչդեռ դիզվառելիքը թանկացել է 1.5%-ով։ 2024 թվականի դեկտեմբերի համեմատ գների տարբերությունը կազմել է՝ բենզինի դեպքում՝ 0.1% գնանկում, դիզվառելիքի դեպքում՝ 3.2% աճ։
Բենզինի առուվաճառքով զբաղվող տնտեսվարողներից մեկը հայտնել է, որ այս պահին «Պրեմիում» տեսակի մեկ լիտր բենզինը վաճառվում է 520 դրամով, իսկ «Ռեգուլյար» տեսակի գինը հասել է 500 դրամի, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նրա փոխանցմամբ՝ գների աճը պայմանավորված է ներկրման գնով, որը վերջին շրջանում բարձրացել է Ռուսաստանի Դաշնությունում վառելիքի դեֆիցիտի հետևանքով։
Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանն ընդգծել է, որ դիզվառելիքի պահանջարկը ՌԴ-ում զգալիորեն մեծացել է բերքահավաքի սեզոնի պատճառով, ինչն էլ հանգեցրել է ներքին սպառման գերակշռությանը։
Բացի այդ, ըստ նրա, ուկրաինական ուժերի հարվածները ռուսական նավթային ենթակառուցվածքներին ևս որոշակի ազդեցություն են ունեցել շուկայի վրա։
«Անցյալ տարի էլ այս ժամանակ նույն վիճակն էր, բայց դեռ այս մասշտաբով նավթային հորերի վրա հարձակումներ չկար։ Բացի այդ, մոտ երեք ամիս ՌԴ-ում բենզինի արտահանման սահմանափակումներ էին գործում, որն, իհարկե, չէր տարածվում ԵՏՄ երկրների վրա, սակայն, այսպես թե այնպես այդ սահմանափակումները տարածվեցին վաճառվող բենզինի վրա, ինչպես նաև ՀՀ-ի վրա», – նշել է Թավադյանը։
Նա հավելել է, որ թեև Հայաստանում բենզինի շուկան ունի մրցակցային դաշտ և գործում են նոր մատակարարներ, սակայն Վրաստանի հետ համեմատ մեր երկրում դիզվառելիքը թանկ է մոտ 30%-ով։
Բացի այդ, ըստ տնտեսագետի, բարդություններ են ստեղծվել նաև բեռնափոխադրման և մաքսազերծման փուլում։ Նա նշել է, որ Վրաստանում վառելիք ներմուծող հայկական բեռնատարների համար առաջացել են լրացուցիչ «ոչ պաշտոնական» վճարումներ։
«Օրինակ, հեղուկ գազի ներկրման դեպքում, ըստ տարբեր խոսակցությունների, բեռնատարների բացթողնման համար կաշառք էին պահանջում։ Դա առաջացրել էր որոշակի կոռուպցիոն ռիսկեր։ Վրացական կողմն, իհարկե, սա հերքել էր, սակայն Գևորգ Պապոյանն ասել էր, որ նման խնդիր կա։ Սա բերել էր նրան, որ բենզինի գինը 10-20 դրամով թանկանում է», – նշել է նա։
Մինչդեռ ԵՏՀ խորհուրդը սեպտեմբերի 30-ին որոշում է ընդունել զրոյացնել բենզինի և դիզվառելիքի ներմուծման մաքսային տուրքերը։
Ըստ որոշման՝ մինչև 2026 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ զրոյացվում են շարժիչային բենզինի, ռեակտիվ վառելիքի, դիզելային վառելիքի, նավային վառելիքի և գազոյլի այլ տեսակների ներմուծման մաքսային դրույքաչափերը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից հայտնել են, որ որոշումն շուտով կմտնի ուժի մեջ, ինչը կարող է որոշ չափով մեղմել գների աճի ազդեցությունը ներքին շուկայի վրա։

По данным Статкомитета Армении, в сентябре 2025 года по сравнению с августом бензин подорожал на 4,4%, дизель — на 3,9%.
В годовом выражении бензин подешевел на 1,1%, тогда как дизельное топливо подорожало на 1,5%. По сравнению с декабрём 2024 года: бензин — минус 0,1%, дизель — плюс 3,2%.
Один из операторов топливного рынка сообщил Factor.am , что литр бензина марки «Премиум» сейчас стоит 520 драмов, а «Регуляр» — 500 драмов.
Рост цен он связал с увеличением стоимости импорта, вызванным дефицитом топлива в России.
Экономист Агаси Тавадян пояснил, что в РФ резко вырос спрос на дизельное топливо из-за сезона сбора урожая, в результате чего приоритет был отдан внутреннему потреблению.
Также, по его словам, удары украинских ВС по российской нефтяной инфраструктуре оказали влияние на рынок.
«В прошлом году в это же время ситуация была похожей, но тогда не было такого масштаба атак на нефтяные объекты. Кроме того, в течение почти трёх месяцев в РФ действовали ограничения на экспорт бензина, формально не распространявшиеся на страны ЕАЭС, но на практике всё же повлиявшие и на поставки в Армению», — отметил Тавадян.
Он добавил, что хотя армянский топливный рынок является конкурентным, цены на дизельное топливо в Армении примерно на 30% выше, чем в Грузии.
Кроме того, по словам экономиста, на этапе перевозки и растаможки возникают сложности. Он сообщил, что для армянских бензовозов, ввозящих топливо через Грузию, появились дополнительные «неофициальные» платежи.
«Например, при ввозе сжиженного газа, по слухам, за пропуск фур требовали взятки. Грузинская сторона это отрицала, но Геворг Папоян признал наличие проблемы. Это повлияло на рост цен на бензин на 10–20 драмов», — пояснил он.
Тем временем 30 сентября Совет Евразийской экономической комиссии принял решение обнулить ввозные пошлины на бензин и дизель.
Согласно решению, до 30 июня 2026 года включительно будут обнулены пошлины на импорт моторного бензина, реактивного топлива, дизеля, судового топлива и других видов топлива.
В офисе вице-премьера Мгера Григоряна отметили, что решение скоро вступит в силу и может частично смягчить влияние роста цен на внутренний рынок.