Ադրբեջանի անվտանգության պետական ծառայության (ՍՊԾ) ղեկավար, ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ Ալի Նագիևը հայտարարել է, որ օգոստոսի 8–ին ՀՀ, Ադրբեջանի և ԱՄՆ կողմից հռչակագրի ստորագրումը, ինչպես նաև փետրվարին Ադրբեջանի ու Հայաստանի համապատասխան հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը, ինչպես նաև հետագա շփումները և որոշակի տեղեկությունների փոխանակումը, նոր հույս են ներշնչում անհետ կորածների հարցում։
Նա այդ մասին խոսել է «Անհետ կորած անձանց խնդիրների լուծման համար ջանքերի միավորման և համագործակցության ընդլայնման» միջազգային համաժողովում, հայտնում է Trend.az-ը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ հայկական կողմի հետ թիրախային շփումները հաջողությամբ կշարունակվեն և դրական ազդեցություն կունենան երկու կողմերի անհետ կորածների ճակատագրերը պարզելու գործում:
Ալի Նագիևը նշել է, որ այս քննարկումների արդյունքներով հայտարարվել է, թե միջազգային հանձնաժողովը անվճար կտրամադրի Ադրբեջանին էլեկտրոնային տվյալների բազա, ինչպես նաև օժանդակություն ցույց կտա անհետ կորածների խնդրի լուծման գործում՝ հատկապես նրանց աճյունների որոնման, արտաշիրիմումների, նույնականացման, համապատասխան հաստատությունների մասնագետների վերապատրաստման, նոր տեխնոլոգիաների և մեթոդոլոգիաների կիրառման, և համագործակցության շարունակման հարցերում։
Հունիսին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հանդիպում։ Նախորդ հանդիպումը կայացել էր 2025 թվականի փետրվարի 7-ին ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին։ Կողմերը կարծիքներ էին փոխանակել անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանման հարցերի վերաբերյալ և համաձայնության եկել, որ հանձնաժողովների միջև փոխադարձ համաձայնությամբ քննարկումները կշարունակվեն:

Ali Nagiyev, head of Azerbaijan’s State Security Service and chair of the State Commission on Prisoners of War, Hostages, and Missing Persons, stated that the trilateral declaration signed by Armenia, Azerbaijan, and the United States on August 8, as well as earlier meetings and data exchanges, have created renewed hope in addressing the issue of missing persons.
Speaking at an international conference titled “Combining efforts and expanding cooperation to solve the problems of missing persons,” Nagiyev expressed optimism that targeted dialogue with the Armenian side will continue successfully and help clarify the fate of missing individuals from both sides, according to Trend.az .
He noted that following these discussions, an international body has agreed to provide Azerbaijan with a free electronic database and assist in searches, exhumations, identifications, expert training, and the use of new technologies and methodologies to resolve these cases.
In June, representatives of the Armenian and Azerbaijani commissions on missing persons held a meeting. A previous meeting took place on February 7, 2025, at the Armenia–Azerbaijan border. Both sides exchanged views and agreed to continue discussions based on mutual consent.
Official data indicates that since the early 1990s, 993 Armenians have been considered missing. Following the 2020 war, about 200 Armenian servicemen also went missing. Armenia has since returned the remains of 51 Azerbaijanis from the 2020 conflict, as well as the bones of 140 Azerbaijanis killed in the 1990s.