ՀՀ կառավարության հերթական նիստում, որը վարում էր փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, քննարկվել է 2024 և 2025 թվականներին կարկուտից 40-100 տոկոս վնաս կրած հողօգտագործողներին մասամբ փոխհատուցում տրամադրելու հարցը։ Աջակցության ծրագիրը ընդգրկում է ութ մարզ՝ Արագածոտն, Արարատ, Արմավիր, Գեղարքունիք, Լոռի, Շիրակ, Տավուշ և Սյունիք։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ 2020 թվականից ի վեր գյուղատնտեսության ոլորտում փորձարկվում է ապահովագրական ծրագիր, սակայն վերջին տարիների վերլուծությունները ցույց են տվել, որ բարձր վնասաբերության պատճառով ապահովագրական կազմակերպություններն ընդհանուր առմամբ խուսափել են պայմանագրեր կնքելուց։
Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ այժմ գյուղատնտեսական ապահովագրության ոլորտին առնչվող իսպանական և թուրքական փորձն է ուսումնասիրվում, որոնք համարվում են եթե ոչ լավագույնը, ապա լավագույններից մեկն այս ոլորտում, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«2025 թ. Կառավարությունն ավելի մեծ ծավալով աջակցեց ապահովագրական համակարգի գործունեությանը՝ սուբսիդավորելով ապահովագրավճարը 70-ից 80 %-ով, ինչպես նաև աջակցում է ապահովագրական ընկերություններին՝ փոխհատուցելով վնասաբերության 200 % գերազանցող մասը։ Սակայն այս պարագայում ևս ապահովագրական ընկերությունները շատ փոքր ծավալով ապահովագրություն իրականացրեցին։ Հատկանշական է նաև, որ Կառավարությունն աջակցություն է ցուցաբերում նաև կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրմանը՝ վարկային և փոխհատուցման բաղադրիչներով, սակայն նկատելի է, որ հիմնականում ինտենսիվ այգեգործության ծրագրի շրջանակում են կիրառվում կարկտապաշտպան ցանցերը»,- ասել է նախարարը։
Գևորգ Պապոյանի խոսքով՝ հաշվի առնելով, որ ապահովագրական ընկերություններն ապահովագրական պայմանագրերի կնքման նկատմամբ զսպվածություն են դրսևորել 2024 թ.-ից, այդ իսկ պատճառով որոշմամբ առաջարկվում է և՛ 2024, և՛ 2025 թվականներին կարկուտի հետևանքով պատճառված վնասի դիմաց մասնակի փոխհատուցում տրամադրել այն հողօգտագործողներին, որոնց կողմից օգտագործվող ցանքատարածություններում և այգետարածքներում կարկուտի վնասը կազմել է 40-100 տոկոս:
Ըստ նախարարի՝ փոխհատուցման չափի հաշվարկը կատարվել է մշակաբույսերի մշակության հիմնական ծախսերի հիման վրա, որպեսզի կայունացվի գյուղացիական տնտեսությունների ֆինանսական վիճակը, և ստացած միջոցների հաշվին հաջորդ գյուղատնտեսական տարում կազմակերպվի գյուղատնտեսական գործունեություն:
Էկոնոմիկայի նախարարը տեղեկացրել է, որ աջակցությունից օգտվելու համար շահառուները մինչև 2025 թ. հոկտեմբերի 31-ը դիմում են համայնքին, վերջիններս էլ մինչև նոյեմբերի 10-ը ամփոփում են ստացված դիմումները և ներկայացնում մարզային հանձնաժողովներ, որոնք 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում քննարկում են ներկայացված ակտերն ու հիմնավորումները, ներկայացնում հանրապետական հանձնաժողովի հաստատմանը:

At a regular Cabinet meeting chaired by Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, the Armenian government discussed partial compensation for land users in eight provinces who suffered 40–100% crop damage due to hailstorms in 2024 and 2025. The assistance program covers Aragatsotn, Ararat, Armavir, Gegharkunik, Lori, Shirak, Tavush, and Syunik provinces.
Minister of Economy Gevorg Papoyan noted that since 2020, Armenia has piloted an agricultural insurance system. However, due to high loss ratios, insurers have generally been reluctant to sign contracts.
Papoyan stated that the government is now reviewing the agricultural insurance practices of Spain and Turkey, considered among the best in the field, according to the government press service.
“In 2025, the government expanded support for the insurance system, subsidizing 70% to 80% of premiums and covering losses exceeding 200% for insurers. Still, the volume of insured land remained low. The government also supports the use of hail protection nets through loans and subsidies, though these are mainly used in intensive orchard programs,” Papoyan said.
Due to insurers’ continued hesitancy in 2024, Papoyan said, the government proposes to offer partial compensation in both 2024 and 2025 to land users whose crop and orchard areas suffered 40–100% hail damage.
Compensation will be based on the primary production costs of crops, aimed at stabilizing farmers’ finances and ensuring agricultural operations can resume the following year.
To receive support, eligible land users must apply to their local communities by October 31, 2025. Communities will summarize applications by November 10 and forward them to regional commissions, which will review and submit them for final approval by the national commission within three working days.