ՀՀ կառավարության հերթական նիստում, որը վարում էր փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, քննարկվել է 2024 և 2025 թվականներին կարկուտից 40-100 տոկոս վնաս կրած հողօգտագործողներին մասամբ փոխհատուցում տրամադրելու հարցը։ Աջակցության ծրագիրը ընդգրկում է ութ մարզ՝ Արագածոտն, Արարատ, Արմավիր, Գեղարքունիք, Լոռի, Շիրակ, Տավուշ և Սյունիք։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ 2020 թվականից ի վեր գյուղատնտեսության ոլորտում փորձարկվում է ապահովագրական ծրագիր, սակայն վերջին տարիների վերլուծությունները ցույց են տվել, որ բարձր վնասաբերության պատճառով ապահովագրական կազմակերպություններն ընդհանուր առմամբ խուսափել են պայմանագրեր կնքելուց։
Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ այժմ գյուղատնտեսական ապահովագրության ոլորտին առնչվող իսպանական և թուրքական փորձն է ուսումնասիրվում, որոնք համարվում են եթե ոչ լավագույնը, ապա լավագույններից մեկն այս ոլորտում, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«2025 թ. Կառավարությունն ավելի մեծ ծավալով աջակցեց ապահովագրական համակարգի գործունեությանը՝ սուբսիդավորելով ապահովագրավճարը 70-ից 80 %-ով, ինչպես նաև աջակցում է ապահովագրական ընկերություններին՝ փոխհատուցելով վնասաբերության 200 % գերազանցող մասը։ Սակայն այս պարագայում ևս ապահովագրական ընկերությունները շատ փոքր ծավալով ապահովագրություն իրականացրեցին։ Հատկանշական է նաև, որ Կառավարությունն աջակցություն է ցուցաբերում նաև կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրմանը՝ վարկային և փոխհատուցման բաղադրիչներով, սակայն նկատելի է, որ հիմնականում ինտենսիվ այգեգործության ծրագրի շրջանակում են կիրառվում կարկտապաշտպան ցանցերը»,- ասել է նախարարը։
Գևորգ Պապոյանի խոսքով՝ հաշվի առնելով, որ ապահովագրական ընկերություններն ապահովագրական պայմանագրերի կնքման նկատմամբ զսպվածություն են դրսևորել 2024 թ.-ից, այդ իսկ պատճառով որոշմամբ առաջարկվում է և՛ 2024, և՛ 2025 թվականներին կարկուտի հետևանքով պատճառված վնասի դիմաց մասնակի փոխհատուցում տրամադրել այն հողօգտագործողներին, որոնց կողմից օգտագործվող ցանքատարածություններում և այգետարածքներում կարկուտի վնասը կազմել է 40-100 տոկոս:
Ըստ նախարարի՝ փոխհատուցման չափի հաշվարկը կատարվել է մշակաբույսերի մշակության հիմնական ծախսերի հիման վրա, որպեսզի կայունացվի գյուղացիական տնտեսությունների ֆինանսական վիճակը, և ստացած միջոցների հաշվին հաջորդ գյուղատնտեսական տարում կազմակերպվի գյուղատնտեսական գործունեություն:
Էկոնոմիկայի նախարարը տեղեկացրել է, որ աջակցությունից օգտվելու համար շահառուները մինչև 2025 թ. հոկտեմբերի 31-ը դիմում են համայնքին, վերջիններս էլ մինչև նոյեմբերի 10-ը ամփոփում են ստացված դիմումները և ներկայացնում մարզային հանձնաժողովներ, որոնք 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում քննարկում են ներկայացված ակտերն ու հիմնավորումները, ներկայացնում հանրապետական հանձնաժողովի հաստատմանը:

9 Октябрь 2025 - 12:15 AMT
На очередном заседании правительства под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна обсуждался вопрос частичной компенсации фермерам, понёсшим 40–100% потерь урожая из-за града в 2024 и 2025 годах. Программа охватывает восемь марзов: Арагацотн, Арарат, Армавир, Гегаркуник, Лори, Ширак, Тавуш и Сюник.
Министр экономики Геворг Папоян сообщил, что с 2020 года в Армении действует пилотная программа агрострахования, однако анализ последних лет показал, что из-за высокой убыточности страховые компании в целом избегают заключения договоров.
По его словам, в настоящее время изучается опыт Испании и Турции, которые считаются одними из лучших в мире в сфере аграрного страхования, передаёт пресс-служба правительства.
«В 2025 году правительство увеличило поддержку страховой системы, субсидируя от 70 до 80 процентов страховой премии, а также компенсируя страховым компаниям убытки, превышающие 200%. Однако и в этом случае объёмы страхования остались низкими. Правительство также оказывает помощь в установке градозащитных сетей через кредитные и компенсационные инструменты, однако они в основном используются в рамках интенсивного садоводства», — отметил министр.
По словам Папояна, с учётом продолжающейся сдержанности со стороны страховых компаний с 2024 года, решено предоставить частичную компенсацию землепользователям, чьи посевные площади и сады пострадали от града на 40–100% в 2024 и 2025 годах.
Размер компенсации рассчитан на основе основных затрат на выращивание культур с целью стабилизации финансового положения сельхозпроизводителей и обеспечения возможности продолжения деятельности в следующем году.
Чтобы получить поддержку, заявители должны подать обращения в органы местного самоуправления до 31 октября 2025 года. Последние обобщают заявки до 10 ноября и передают их в марзовые комиссии, которые в течение трёх рабочих дней рассматривают документы и направляют их на утверждение республиканской комиссии.