Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Տաջիկստանում է ՝ մասնակցելու ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին։
Գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն մի քանի բառ է փոխանակել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Լուկաշենկոն, դիմելով Ալիևին ու Փաշինյանին, որոնք այդ պահին նստած էին նույն բազմոցին, ասել է․ «Իլհամ Հեյդարովիչ, իսկ դուք ասում էիք «չի գա», մտահոգվում էիք երեկ։ Ասում էի չէ՝ Նիկոլ Վովաևիչն առանց մեզ՝ ոչ մի տեղ»:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստում հայտարարել է, որ Եվրասիական տնտեսական միության դռները միշտ բաց են նոր անդամների համար, իսկ անդամակցությունն ակնհայտ օգուտ է բերում երկրներին։
«Մենք բոլորս լավ գիտենք, թե ինչպես են այս 30 տարվա ընթացքում ձևավորվել մեր հարաբերությունները։ Եվ պատահական չէ, որ ստեղծվեց ԵԱՏՄ-ը, քանի որ ԱՊՀ շրջանակում չէր հաջողվում գտնել այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք ընդունելի կլինեին գործընթացի բոլոր մասնակիցների համար։ Հենց այդ պատճառով առանձնացավ մի խումբ երկրներ, որոնք գնացին առևտրատնտեսական կապերի խորացման ճանապարհով, և այդ խումբը հենց ԵԱՏՄ-ն է։
ԵԱՏՄ-ի դռները, իհարկե, միշտ բաց են։ Մենք այս թեմայի շուրջ այս կամ այն ձևով զրուցում ենք գործընկերների հետ։ Իմ կարծիքով՝ սա շահավետ է. տնտեսական օգուտներ է տալիս, բացում է ավելի շատ շուկաներ, նվազագույնը՝ ստեղծում է ավելի մեծ համագործակցության պայմաններ։ Եվ ի վերջո, սա օգտակար է։ Ուղղակի օգտակար է։ Անվերապահորեն»,–ասել է նա։
Վերջին շրջանում Լուկաշենկոյի և Փաշինյանի հարաբերությունները բավականին լարված են։ Ավելի վաղ՝ Հայաստանի վարչապետը մեղադրել է Լուկաշենկոյին՝ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանին աջակցելու մեջ։ Նա նաև հայտարարել է, որ ոչ ինքը, ոչ այլ հայ պաշտոնյա չեն այցելելու Բելառուս այնքան ժամանակ, քանի դեռ Լուկաշենկոն շարունակում է ղեկավարել երկիրը։ Բելառուսում անցկացված Եվրասիական տնտեսական միության միջոցառումներին, որտեղ 2025 թվականին նախագահում է Մինսկը, Հայաստանը մասնակցել է բացառապես հեռակապով։

Prime Minister Nikol Pashinyan is in Tajikistan to attend the CIS Heads of State Council meeting. Ahead of the summit, Belarusian President Alexander Lukashenko exchanged remarks with Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, according to RIA Novosti.
Referring to a previous concern, Lukashenko turned to Aliyev and said: “Ilham Heydarovich, you were saying ‘he won’t come,’ you were worried yesterday. I told you that Nikol Vovaevich doesn’t go anywhere without you.”
During the closed-door meeting of CIS leaders, Russian President Vladimir Putin said that the Eurasian Economic Union (EAEU) is always open to new members, noting that joining the bloc brings clear economic benefits.
“We all know how our relations have evolved over the past 30 years. The EAEU was created because the CIS framework couldn’t provide universally acceptable mechanisms. That’s why a group of countries chose to deepen trade ties, and this group became the EAEU.
The EAEU’s doors are always open. We discuss this topic with our partners. In my opinion, it’s beneficial. It brings economic advantages, opens more markets, and creates broader opportunities for cooperation. In short, it’s just useful. Absolutely useful,” Putin said.
Relations between Lukashenko and Pashinyan have been tense in recent years. Pashinyan has accused Lukashenko of supporting Azerbaijan during the Karabakh war and said he and other Armenian officials would not visit Belarus while Lukashenko remains in power. Armenia has attended recent EAEU events hosted by Belarus only via videoconference.