Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, արձագանքելով Դուշանբեում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած առևտրաշրջանառության ցուցանիշներին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ճիշտ թվեր են հրապարակվել։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանn ԱՊՀ գագաթնաժողովում քննարկել են երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճը։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակել է ՀՀ վիճակագրության կոմիտեի հրապարակած պաշտոնական թվերը և, հետևաբար, բացարձակ ճիշտ են»,- գրել է նա։
Նա հրապարակել է նաև վիճակագրական կոմիտեի տվյալների լուսանկարը, որտեղից պարզ է դառնում, որ խոսքը 2024-2025թթ․ հունվար-օգոստոս ամիսների ցուցանիշների մասին է։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԱՊՀ գագաթնաժողովում նշել է, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը բացում է շուկաներ երկրների համար և ապահովում տնտեսական օգուտներ։ Ռուսաստանի նախագահը որպես օրինակ բերել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրի ծավալների աճը՝ Փաշինյանից հետաքրքրվելով առևտրաշրջանառության թվերով, հայտնում է Factor.am-ը։
«Այս տարի այն արդեն 4 միլիարդի (դոլար) է հասել»,- ասել է Փաշինյանը։
Ի պատասխան Պուտինը պնդել է, որ վարչապետը սխալվում է, թիվն ավելի մեծ է․ «Ո՛չ, ավելին է»։
Միմյանց հակասել են նաև անցյալ տարվա ցուցանիշների մսին երկրների ղեկավարների հրապարակած տեղեկությունները։
«Անցյալ տարի մոտ 9 միլիարդ (դոլար) էր»,- ասել է Փաշինյանը։
«Ավելին, անցյալ տարի էլ այն ավելի շատ էր, այս տարի էլ այն ավելի շատ կլինի։ Դա պարզապես ակնհայտ է»,- արձագանքել է Պուտինը Հայաստանի վարչապետին։
Նրանք այդպես էլ համաձայնության չեն եկել։
Ըստ ՀՀ ՎԿ-ի՝ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 45 տոկոսով՝ կազմելով 9 մլրդ 668.6 մլն դոլար, որից մոտ 3.5 միլիարդը՝ ԵԱՏՄ, 88.4 միլիոնը՝ ԱՊՀ մյուս երկրների, 1.1 միլիարդը՝ ԵՄ և մոտավորապես 4.8 միլիարդը այլ պետությունների հետ:
Նույն ժամանակաշրջանում ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտուրը կրճատվել է 53.7 տոկոսով, մինչդեռ ԱՊՀ մյուս պետությունների հետ՝ ավելացել է 20.4, իսկ ԵՄ երկրների՝ 9.5 տոկոսով: Այլ երկրների հետ առևտրի ծավալը կրճատվել է 44.6 տոկոսով:

Minister of Economy Gevorg Papoyan stated that Prime Minister Nikol Pashinyan accurately cited Armenia’s official trade figures during the recent CIS summit in Dushanbe.
Responding via Facebook, Papoyan affirmed that Pashinyan’s statements reflected data from Armenia’s Statistical Committee, referring specifically to trade turnover for January–August 2024–2025.
“Prime Minister Nikol Pashinyan presented the official figures published by Armenia’s Statistical Committee, and therefore they are absolutely accurate,” Papoyan wrote, attaching a screenshot of the source.
At the summit, Russian President Vladimir Putin highlighted the economic benefits of Eurasian Economic Union membership, citing trade growth between Russia and Armenia. Putin asked Pashinyan for Armenia’s current trade volume with Russia.
“This year it has already reached 4 billion [dollars],” said Pashinyan.
Putin disagreed, insisting the figure was higher: “No, it’s more.”
They also presented differing figures for the previous year’s trade. Pashinyan said it was about $9 billion, while Putin countered: “It was more last year too, and it will be even more this year. That’s obvious.”
No agreement was reached during the exchange.
According to Armenia’s Statistical Committee, the country’s total foreign trade from January to June 2025 dropped by 45% compared to the same period in 2024, totaling $9.67 billion. Of this, around $3.5 billion was with EAEU countries, $88.4 million with other CIS states, $1.1 billion with the EU, and approximately $4.8 billion with other nations.
Trade with EAEU countries fell by 53.7%, while it increased by 20.4% with other CIS states and by 9.5% with the EU. Trade with other countries declined by 44.6%.