Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, արձագանքելով Դուշանբեում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած առևտրաշրջանառության ցուցանիշներին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ճիշտ թվեր են հրապարակվել։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանn ԱՊՀ գագաթնաժողովում քննարկել են երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճը։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակել է ՀՀ վիճակագրության կոմիտեի հրապարակած պաշտոնական թվերը և, հետևաբար, բացարձակ ճիշտ են»,- գրել է նա։
Նա հրապարակել է նաև վիճակագրական կոմիտեի տվյալների լուսանկարը, որտեղից պարզ է դառնում, որ խոսքը 2024-2025թթ․ հունվար-օգոստոս ամիսների ցուցանիշների մասին է։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԱՊՀ գագաթնաժողովում նշել է, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը բացում է շուկաներ երկրների համար և ապահովում տնտեսական օգուտներ։ Ռուսաստանի նախագահը որպես օրինակ բերել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրի ծավալների աճը՝ Փաշինյանից հետաքրքրվելով առևտրաշրջանառության թվերով, հայտնում է Factor.am-ը։
«Այս տարի այն արդեն 4 միլիարդի (դոլար) է հասել»,- ասել է Փաշինյանը։
Ի պատասխան Պուտինը պնդել է, որ վարչապետը սխալվում է, թիվն ավելի մեծ է․ «Ո՛չ, ավելին է»։
Միմյանց հակասել են նաև անցյալ տարվա ցուցանիշների մսին երկրների ղեկավարների հրապարակած տեղեկությունները։
«Անցյալ տարի մոտ 9 միլիարդ (դոլար) էր»,- ասել է Փաշինյանը։
«Ավելին, անցյալ տարի էլ այն ավելի շատ էր, այս տարի էլ այն ավելի շատ կլինի։ Դա պարզապես ակնհայտ է»,- արձագանքել է Պուտինը Հայաստանի վարչապետին։
Նրանք այդպես էլ համաձայնության չեն եկել։
Ըստ ՀՀ ՎԿ-ի՝ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 45 տոկոսով՝ կազմելով 9 մլրդ 668.6 մլն դոլար, որից մոտ 3.5 միլիարդը՝ ԵԱՏՄ, 88.4 միլիոնը՝ ԱՊՀ մյուս երկրների, 1.1 միլիարդը՝ ԵՄ և մոտավորապես 4.8 միլիարդը այլ պետությունների հետ:
Նույն ժամանակաշրջանում ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտուրը կրճատվել է 53.7 տոկոսով, մինչդեռ ԱՊՀ մյուս պետությունների հետ՝ ավելացել է 20.4, իսկ ԵՄ երկրների՝ 9.5 տոկոսով: Այլ երկրների հետ առևտրի ծավալը կրճատվել է 44.6 տոկոսով:

10 Октябрь 2025 - 14:23 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян прокомментировал заявление премьер-министра Никола Пашиняна о торговом обороте между Арменией и Россией, сделанное в Душанбе, заявив, что приведенные цифры абсолютно точны.
В публикации на своей странице в Facebook Папоян уточнил, что премьер опирался на официальные данные Статистического комитета Армении, касающиеся периода январь–август 2024–2025 годов.
«Премьер-министр Никол Пашинян озвучил официальные данные Статистического комитета Армении, а значит, они абсолютно точны», — написал он, приложив скриншот источника.
На саммите СНГ президент России Владимир Путин отметил, что членство в Евразийском экономическом союзе открывает рынки и приносит экономическую выгоду. В качестве примера он привёл рост торгового оборота между Арменией и Россией, обратившись к Пашиняну с вопросом о текущем объеме торговли.
«В этом году он уже достиг 4 миллиардов долларов», — ответил Пашинян.
Путин не согласился: «Нет, больше».
Разногласия возникли и в оценке показателей за прошлый год. Пашинян сказал, что торговля составила около 9 миллиардов долларов, на что Путин возразил: «Больше, в прошлом году тоже было больше, и в этом будет больше. Это очевидно».
Стороны так и не пришли к согласию.
Согласно данным Статкомитета Армении, внешний торговый оборот страны в январе–июне 2025 года сократился на 45% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года и составил 9,668.6 миллиона долларов. Из этой суммы около 3,5 миллиарда пришлись на страны ЕАЭС, 88,4 миллиона — на другие государства СНГ, 1,1 миллиарда — на ЕС, и примерно 4,8 миллиарда — на остальные страны.
Торговля с ЕАЭС сократилась на 53,7%, тогда как с другими странами СНГ выросла на 20,4%, а с ЕС — на 9,5%. Объем торговли с прочими государствами упал на 44,6%.