ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 10-ին այցելել է Ամուլսար՝ տեղում գնահատելու «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունաբերական ծրագիրը։
Նախարարի այցին միացել են Վայոց ձորի մարզպետ Վահագն Արսենյանը, նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը և ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գնել Սանոսյանը, ով հանդիսանում է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ։
«Լիդիան Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության տնօրենի ուղեկցությամբ Պապոյանը շրջել է 960 աշխատակցի համար նախատեսված բնակավանում, ուսումնասիրել կեցության պայմանները։ Ըստ ներկայացված տվյալների՝ ընդհանուր ներդրումների ծավալը հասնելու է 750 միլիոն դոլարի, որոնցից 250 միլիոնը կուղղվի շինարարության ավարտին և հանքի գործարկմանը։
«Ամուլսարի ծրագիրը մեր երկրի ամենամեծ ներդրումային նախաձեռնություններից է․ այն միաժամանակ խթանում է արդյունաբերության զարգացումը, ստեղծում նոր աշխատատեղեր և ապահովում զգալի հարկային մուտքեր պետական բյուջե»,- նշել է նախարարը։
Պապոյանը դիտել է հանքավայրի տարածքում ընթացող ենթակառուցվածքների ու հիմնական շինությունների մասշտաբային շինարարությունը, որին մասնակցում է ավելի քան տասը ընկերություն։ Հաստատված պաշարների ծավալը գնահատվում է 73 տոննա ոսկի և 294 տոննա արծաթ։ Վերջնական արտադրանքը լինելու է դորե՝ ոսկու և արծաթի համաձուլվածք։ Միջազգային շուկայում ոսկու ներկայիս գների հիման վրա հաշվարկվել է, որ շահագործման ընթացքում տարեկան վճարվելիք հարկերն ու ռոյալթիները կգերազանցեն 120 միլիոն դոլարը։
Ծրագրի իրագործման փուլում նախատեսվում է ստեղծել ավելի քան հազար աշխատատեղ։ Ընկերությունը ստանձնել է պարտավորություն՝ տարեկան 7 միլիոն դոլար հատկացնելու Ամուլսարի շրջակա խոշորացված Վայք, Սիսիան և Ջերմուկ համայնքներին։ Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ծրագրում ընդգրկված աշխատակիցների թիվը կազմել է 890։
Սեպտեմբերին Հայաստանում գործող մոտ մեկ տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ բաց նամակով դիմել էին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին (ՎԶԵԲ), հայտնելով իրենց խոր մտահոգությունը Ամուլսարի հանքի նախագծի ֆինանսավորման վերաբերյալ։COP17-ի համաժողովից առաջ ՀԿ-ները բաց նամակ են հղել նաև ՀՀ նախագահին, կառավարությանը և Ազգային ժողովին՝ արտահայտելով անհանգստություն՝ Հայաստանի հակասական բնապահպանական քաղաքականության կապակցությամբ։
2023 թ. հունիսի 6–ին «Լիդիան Արմենիա» և «Ըլայդ Գոլդ Քորփ» ընկերությունների ղեկավարները ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանն ասել են, որ պատրաստվում են համատեղ իրականացնել Ամուլսարի ծրագիրը։ Քննարկվել են Ամուլսարի հանքավայրի շինարարության վերսկսման ժամկետների, շահագործման մեկնարկի ակնկալվող ժամկետների, ներդրումային ծրագրի ֆինանսավորման ընթացքի և պետություն-ընկերություն համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Ամուլսարը ոսկու երկրորդ խոշոր հանքավայրն է Հայաստանում: Գտնվում է ՀՀ Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի սահմանագլխին, Զանգեզուրի լեռնաշղթայի հյուսիս, հյուսիսարևմտյան ճյուղավորումների ջրբաժանային մասում, 2500-2988 մ բացարձակ բարձրությունների վրա: Այն ղեկավարում է «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն, որը միջազգային «Lydian international» ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է: Տևական ժամանակ է` հանքավայրը չի գործում։ Լիբանանյան «Էլարդ» ընկերությունն Ամուլսարի հանքի շահագործման ընթացքում իրականացրել էր շրջակա միջավայրի ռիսկերի գնահատում:

On October 10, Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan visited the Amulsar mining site to assess the ongoing project by Lydian Armenia, one of the country’s largest investment initiatives.
He was joined by Vayots Dzor Governor Vahagn Arsenyan, Deputy Minister Edgar Zakaryan, and government representative Gnel Sanosyan, a board member of Lydian Armenia.
Accompanied by the company’s director, Papoyan toured the residential complex built for 960 workers and inspected living conditions. The total investment is projected to reach $750 million, with $250 million allocated to complete construction and launch operations.
“The Amulsar project is one of Armenia’s largest investment ventures. It simultaneously boosts industrial development, creates jobs, and generates substantial tax revenues,” said the minister.
Papoyan observed major infrastructure and facility construction underway at the mine, involving over ten companies. Proven reserves are estimated at 73 tons of gold and 294 tons of silver. The final product will be doré—a gold and silver alloy. Based on current global gold prices, annual taxes and royalties from the project are expected to exceed $120 million.
During the implementation phase, the project aims to create over 1,000 jobs. The company has pledged to allocate $7 million annually to nearby consolidated communities of Vayk, Sisian, and Jermuk. As of October 1, the workforce involved in the project reached 890.
*In September, around ten Armenian NGOs sent an open letter to the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), voicing deep concern over the financing of the Amulsar project. Ahead of the COP17 conference, the NGOs also addressed the Armenian President, government, and parliament, criticizing the country’s contradictory environmental policies.
On June 6, 2023, executives of Lydian Armenia and Allied Gold Corp informed Deputy Prime Minister Mher Grigoryan of their plans to jointly implement the Amulsar project. Discussions covered construction timelines, expected launch dates, financing progress, and public-private cooperation.
Amulsar is Armenia’s second-largest gold deposit. Located between Vayots Dzor and Syunik provinces in the northern and northwestern ridges of the Zangezur mountains, it sits at altitudes of 2,500–2,988 meters above sea level. The mine is operated by Lydian Armenia, a subsidiary of the international Lydian International. Operations had long been halted. The Lebanese company ELARD previously conducted environmental risk assessments for the site.*