Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ, շեյխ ալ‑իսլամ Աալլաշուկյուր Փաշազադեն, ԱՄՆ այցի ընթացքում հանդիպել է Նյու Յորքի Park East սինագոգում Միացյալ Նահանգների և աշխարհի հրեական ամենահեղիանակավոր կրոնական հեղինակություններից մեկի՝ ռաբբի Արթուր Շնայերի հետ և «բողոքել» նրան Հայ առաքելական եկեղեցու գործունեությունից։
Անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև Վաշինգտոնում նախաստորագրված համաձայնագրին՝ Փաշազադեն ասել է, թե մինչ երկու երկրների քաղաքական ղեկավարությունը կառուցողական քայլեր են ձեռնարկում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ, «հայ եկեղեցին ու հայկական սփյուռքը ամեն ինչ անում են խափանելու համար այդ գործընթացը՝ կործանարար քարոզ տանելով»։
«Սովորաբար քաղաքական գործիչներն են պատերազմներ սկսում, իսկ կրոնական գործիչները խաղաղության կոչ են անում, իսկ մենք հակառակն ենք տեսնում՝ քաղաքական գործիչները քայլ են անում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ, իսկ հայկական եկեղեցին մինչ օրս մի կողմ չի դրել զենքը»,–ասել է Փաշազադեն, գրում է ԱՊԱ–ն։
Նա նաև ասել է,թե իբր Արցախի գրավվված տարածքում վերականգնվում են բոլոր կրոնական կառույցները՝ «այդ թվում հայկական կրոնական օբյեկտները»։
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՄԱԿ–ի Գլխավոր քարտուղրի տեղակալ, Քաղաքակրթությունների ալյանսի ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսը, ով ողջունել է ռաբբի Շնայերին և շեյխ ալ‑իսլամին որպես «համաշխարհային մակարդակի կրոնական առաջնորդների և արտահայտել գոհունակություն հանդիպմանը մասնակցելու համար»։

Во время визита в США шейх уль‑ислам Аллахшукюр Пашазаде, глава Управления мусульман Кавказа, встретился в нью‑йоркской синагоге Park East с одним из самых авторитетных религиозных деятелей США и мира, раввином Артуром Шнайдером, и «пожаловался» на деятельность Армянской Апостольской Церкви.
Комментируя преддоговор, подписанный между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне, Пашазаде заявил, что пока политические лидеры двух стран предпринимают конструктивные шаги к миру, «армянская церковь и армянская диаспора делают всё, чтобы сорвать этот процесс, ведя разрушительную пропаганду». Он добавил: «Обычно войны начинают политики, а религиозные деятели призывают к миру. Но мы видим обратное: политики делают шаги к миру, а Армянская церковь до сих пор не сложила оружие». Также он заявил, что на оккупированных территориях Арцаха восстанавливаются все религиозные сооружения, в том числе армянские религиозные объекты.
На встрече присутствовал Мигель Анхель Моратинoс, заместитель Генерального секретаря ООН и представитель Альянса цивилизаций, который приветствовал раввина Шнайдера и шейха уль‑ислам как «религиозных лидеров мирового уровня» и выразил благодарность за участие.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции заявил, что «Эчмиадзин освободят так же, как в 2018 году освободили Армению от Сержя Саргсяна». Позднее он призвал готовиться к «Великой духовной встрече» на центральной площади Эчмиадзина. Он также изложил сценарий «освобождения Эчмиадзина» от Католикоса, заменив его служителями‑наместниками, не имеющими право на патриарший престол, и отложив выборы до утверждения нового устава Армянской Церкви.