2025 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը Հայաստանում կազմել է 5 մլրդ 31 մլն դրամ, կամ գրեթե 13 մլն դոլար։ Այս ցուցանիշը նկատելի առաջընթաց է 2024-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երբ ՕՈՒՆ-ը եղել է բացասական՝ -21.9 մլրդ դրամի սահմաններում, ինչը նշանակում է, որ նախորդ տարի օտարերկրյա ներդրողները կապիտալ են դուրս բերել Հայաստանից՝ ներդրումների ծավալից ավել, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
2025–ի հունվար-հունիսին էական է ռուսական կապիտալի արտահոսքը մեր երկրից՝ գրեթե -27 մլրդ դրամ։ Այս միտումը սկսվել է 2022 թվականից հետո, մասնավորապես՝ 2024-ին ՌԴ ՕՈՒՆ-ի արտահոսքը ՀՀ-ից կազմել է -85․3 մլրդ դրամ, 2023-ին՝ -25․2 մլրդ դրամ։
Ըստ ՀՀ ՎԿ-ի՝ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 45 տոկոսով՝ կազմելով 9 մլրդ 668.6 մլն դոլար, որից մոտ 3.5 միլիարդը՝ ԵԱՏՄ, 88.4 միլիոնը՝ ԱՊՀ մյուս երկրների, 1.1 միլիարդը՝ ԵՄ և մոտավորապես 4.8 միլիարդը այլ պետությունների հետ:
Նույն ժամանակաշրջանում ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտուրը կրճատվել է 53.7 տոկոսով, մինչդեռ ԱՊՀ մյուս պետությունների հետ՝ ավելացել է 20.4, իսկ ԵՄ երկրների՝ 9.5 տոկոսով: Այլ երկրների հետ առևտրի ծավալը կրճատվել է 44.6 տոկոսով:

In the first half of 2025, the volume of foreign direct investment (FDI) in Armenia totaled 5.031 billion drams (almost $13 million). This marks a notable improvement compared to the same period in 2024, when FDI stood at a negative -21.9 billion drams, indicating that foreign investors withdrew more capital than they invested, according to Factor.am .
However, the January–June 2025 period also saw a major outflow of Russian capital from Armenia, amounting to nearly -27 billion drams. This trend began after 2022 and intensified in 2024, when Russian FDI outflow reached -85.3 billion drams, and -25.2 billion drams in 2023.
According to Armenia’s Statistical Committee, the country’s foreign trade volume shrank by 45% in January–June 2025 compared to the same period in the previous year, totaling $9.668 billion. Of that, around $3.5 billion was with the Eurasian Economic Union, $88.4 million with other CIS countries, $1.1 billion with the EU, and roughly $4.8 billion with other nations.
During the same timeframe, trade with EAEU member states dropped by 53.7%, while trade with other CIS countries increased by 20.4% and with the EU by 9.5%. Trade with other countries declined by 44.6%.